Увеличенията на разходите започнаха след превземането на Крим от Русия от Украйна през 2014 г.
Последните искания на новоизбрания президент Доналд Тръмп към партньорите на Америка в НАТО - те да отстъпят територия на САЩ и да харчат повече за отбрана, отколкото прави самият Вашингтон - рискуват да подкопаят доверието на съюзниците и потенциално да насърчат противниците, пише The Wall Street Journal.
На пресконференция във вторник Тръмп повдигна перспективата за насилствено превземане на Канада и Гренландия , която е част от Дания. Канада и Дания са основатели на Организацията на Северноатлантическия пакт и САЩ са обвързани с договора да ги защитават.
Новоизбраният президент също каза, че съюзниците от НАТО трябва да повишат целта си за военни разходи до около 5% от брутния вътрешен продукт от сегашната цел от поне 2%. Миналата година САЩ са похарчили приблизително 3,4% от БВП за своите военни, в съответствие с последните години, според НАТО.
Коментарите на Тръмп във вторник могат да се разглеждат повече като начални оферти в упорити преговори, отколкото политически изявления, твърдят някои анализатори и съветници на Тръмп. Все пак те са безпрецедентни. Никога досега някой, избран за президент на САЩ, не е обсъждал публично използването на военна сила или други принудителни мерки за превземане на части или на всички близки съюзнически държави или е изисквал толкова високи нива на военни разходи.
Ниските разходи за отбрана на Канада и европейските членове на НАТО отдавна ядосваха Тръмп, който по време на първия си мандат заплаши да се оттегли от алианса, ако разходите не се увеличат. Той каза, че европейските страни трябва да възстановят разходите на САЩ за десетилетия защита и ги нарече бездарници, защото не финансират адекватно собствената си сигурност.
Новият натиск от страна на Тръмп идва на фона на несигурността относно подхода му към войната в Украйна. При президента Байдън членовете на НАТО бяха до голяма степен единни относно необходимостта да подкрепят Киев в борбата му за изхвърляне на руските сили, пише още The Wall Street Journal.
Тръмп остава неуверен в подхода си към конфликта. Той обеща да сложи край на най-големия конфликт в Европа след Втората световна война, но не даде подробности как планира да направи това. Много европейски лидери се опасяват, че Тръмп ще намали или прекрати подкрепата на САЩ за Украйна.
Увеличаването на разходите на НАТО и придобиването на Гренландия са двете цели, които Тръмп повдигна по време на първия си мандат. Дания каза тогава и отново наскоро, че Гренландия не се продава.
Критиците казаха, че коментарите на Тръмп противоречат на основните принципи на съвременния световен ред и рискуват да одобрят употребата на сила от авторитаристи, като нахлуването на руския президент Владимир Путин в Украйна и сплашването на Китай от Тайван, който той заплашва да превземе.
Германският канцлер Олаф Шолц каза, че европейските лидери, с които е говорил в сряда, са реагирали с „неразбиране“ на забележките на Тръмп. „Принципът на ненарушимостта на границите важи за всяка държава, независимо дали е на изток или на запад, и всяка държава трябва да го спазва“, независимо от размера и силата си, каза той.
НАТО се разви от ръководените от САЩ усилия за възстановяване на Европа след Втората световна война като защита срещу съветската агресия. По време на Студената война това помогна на Вашингтон да държи Москва на разстояние и позволи на Западна Европа да се развие като жизненоважен пазар за американски компании и инвеститори. Поддръжниците на НАТО признават, че Европа се е възползвала от годините на ниски разходи за отбрана. САЩ също са спечелили от споделянето на военната си тежест и намалените разходи за бдителност, произтичащи от най-дългия период на мир в историята на Европа, казват те.
Заплахите на Тръмп да изтегли САЩ от НАТО едностранно накараха Конгреса през 2023 г. да приеме законодателство, което не позволява на президент да се оттегли от алианса без одобрението на Сената или акт на Конгреса. НАТО е създадена с договор, подписан през 1949 г. и ратифициран от Сената.
Неговият все по-конфронтационен подход със съюзниците крие перспективата да изкорми НАТО и способността му за възпиране, без САЩ официално да се оттеглят.
Драматичното увеличаване на военните разходи е трудно, тъй като европейските страни са подложени на изключителен натиск върху разходите в резултат на като цяло слаби икономики и защото производителите на оръжия вече се борят да доставят оборудване, което е поръчано. Военни представители на НАТО се оплакаха , че комбинацията от бавно нарастване на предлагането и бързо нарастващо търсене увеличава цената на оръжията повече от разширяването на арсеналите.
Повечето европейски страни са увеличили значително военните разходи след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна преди почти три години, въпреки че много от тях остават под целта от 2%. Някои, които са постигнали целта, изглежда вероятно ще се откажат през следващите години поради слабите държавни финанси. Почти всички са изправени пред болезнени компромиси със социални или екологични разходи, за да изпълнят задълженията си към НАТО.
Увеличенията на разходите започнаха след превземането на Крим от Русия от Украйна през 2014 г. и се ускориха по време на първия мандат на Тръмп, който започна през 2017 г. Генералният секретар на НАТО Марк Рюте , който наскоро се срещна с Тръмп, и неговият предшественик Йенс Столтенберг , приписаха Тръмп, че е помогнал за бързото Европейците да увеличат разходите си.
Съюзниците от НАТО „не си плащат сметките“, каза Тръмп във вторник. „Казах, че няма да ви защитим, ако не плащате сметките. Така че в истинския смисъл аз спасих НАТО, но НАТО се възползва от нас, пише The Wall Street Journal.
Лидерите на повечето европейски членки на НАТО казват, че трябва да увеличат разходите за сигурност поради заплахи от Русия и да харчат по-ефективно. Нова цел за разходи над 2% беше горещо обсъждана след годишната среща на върха на НАТО във Вашингтон през юли.
Рюте, в първата си голяма реч от встъпването си в длъжност през октомври, каза миналия месец, че новата цел трябва да бъде „значително повече от 2%“, но конкретна цифра остава в процес на обсъждане.
Тръмп каза във вторник, че разходите „трябва да бъдат 5%, а не 2%“. Само един член на НАТО се доближава до 5%: Полша, която миналата година е похарчила приблизително 4,1% от БВП за отбрана. Никой друг член не е бил над 4%.
Последният път, когато САЩ са похарчили 5% от БВП за отбрана, е през 80-те години на миналия век, в разгара на Студената война, според Министерството на отбраната.
Новата цел на Тръмп от 5% „е измислено число без основа в реалността“, каза бившият посланик на САЩ в НАТО Иво Даалдер. Той каза, че европейските членове на НАТО сега харчат три пъти повече от Русия за отбрана и че при 5% Европа ще изпревари Русия със 750 милиарда долара годишно, харчейки приблизително 10 пъти повече от Русия.
Рюте от НАТО каза миналия месец, че всяко увеличение на разходите трябва да бъде съчетано с по-голяма ефективност, като се фокусира върху иновациите и съвместните покупки. Той каза, че НАТО трябва „да се отърве от тази идиотска система“, при която всеки член определя национални изисквания, което „прави почти невъзможно да се купуват заедно, да има съвместни доставки“. Ако НАТО не повиши ефективността, каза той, „дори с 4% не можете да се защитите“.
Даалдер, който е служил при бившия президент Барак Обама, коментира, че се опасява, че „истинската цел на поставянето на толкова висока летва е да се даде извинение на Тръмп или да се оттегли от НАТО, или да не трябва да изпълнява договорното задължение на Америка да се застъпи в защита на НАТО в случай то е атакувано.”
Тръмп във вторник, цитирайки разговор, който е имал с европейските лидери на НАТО през 2018 г., каза идеята, че „ние ще ви защитим, дори и да не плащате... това не е начинът, по който животът работи“.
В началото на миналата година Тръмп каза по време на предизборна кампания, че ако съюзник от НАТО с ниски разходи бъде нападнат от Русия, „Не, няма да ви защитя. Всъщност бих ги насърчил да правят каквото си поискат, по дяволите. Трябва да платиш. Трябва да си платиш сметките.
Ако Тръмп оттегли подкрепата на САЩ, европейските съюзници ще трябва да похарчат стотици милиарди долари, за да заменят ниските разходи през последните десетилетия. Германия е пропуснала 2% на НАТО толкова дълго, че сега е изправена пред недостиг от над 230 милиарда долара от 1990 г. насам, според скорошен анализ на германския институт IFO. Дефицитът на Италия е повече от 130 милиарда долара, а този на Испания е повече от 80 милиарда долара.