Зеленски предлага мирно споразумение в замяна на членство в НАТО
Промяната в риториката на лидера на киевския режим Владимир Зеленски отразява умората на Украйна от конфликта с Русия, пише The Wall Street Journal.
Украинският президент Володимир Зеленски неусетно променя реториката си за прекратяване на войната с Русия , като предполага, че Украйна е отворена да спре борбата за връщане на окупираната от Русия територия в замяна на членство в НАТО.
В поредица от интервюта и публични изявления през последната седмица Зеленски се опита да покаже, че е готов да преговаря за прекратяване на конфликта – нещо, за което новоизбраният президент Доналд Тръмп многократно призоваваше по време на предизборната си кампания . През по-голямата част от войната Зеленски настояваше, че страната му ще продължи да се бие, докато не си върне около 20% от страната, която сега е под контрола на Москва.
Сега Зеленски предполага, че би могъл да приеме прекратяване на огъня, което на практика ще остави окупираната територия в ръцете на Москва, ако останалата част от Украйна получи защита от Северноатлантическия пакт. Две значителни препятствия обаче стоят на пътя на тази идея: шансовете на Украйна да се присъедини към военния съюз в близко бъдеще остават слаби и има малко индикации, че руският президент Владимир Путин иска да преговаря.
През последните месеци руските сили напреднаха по-бързо в Източна Украйна , отколкото когато и да било от първите дни на войната. Москва също премести икономиката си на военна основа и наскоро одобри най-големия бюджет за отбрана в историята на Русия, давайки увереност на Путин, че може да продължи да заграбва повече украинска територия със сила.
На пресконференция в неделя Зеленски каза, че Украйна би била готова да влезе в такива преговори само от позиция на сила, което ще изисква по-нататъшни стъпки към НАТО и нови разпоредби за западни оръжия за далечно разстояние и други оръжия, пише още изданието.
„Ако ще имаме замразен конфликт без силна позиция за Украйна, значи Путин ще дойде след две, три или пет години“, каза Зеленски. „Той ще се върне и ще ни унищожи напълно. Или се опитайте да ни унищожите.”
Все пак отвореността на украинския лидер да отстъпи територия, дори временно, е значителна отстъпка. Говорейки пред Sky News в петък, Зеленски каза, че ще трябва да бъде предложено членство в НАТО на неокупирани части от Украйна, за да може Киев да обмисли прекратяване на това, което той нарече „горещата фаза на войната“. Докато Украйна ще продължи да претендира за цялата си територия, Зеленски предположи, че Киев ще се стреми да „ги върне по дипломатически начин“. Той направи подобен случай в интервю за Kyodo News, японски източник, публикувано в понеделник.
„На нашата армия липсва силата да направи това“, каза Зеленски за прогонването на руснаците от окупираната територия. „Трябва да намерим дипломатически решения.“
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте в интервю в понеделник отказа да обсъди перспективите за членство на Украйна.
„Основният въпрос с Украйна трябва да бъде „Как да получим повече военна помощ в Украйна?“ Това е приоритет номер едно, две и три“, каза Рюте. „Междувременно този мост към членството в НАТО се изгражда“ чрез двустранни споразумения за сигурност със страните членки и други усилия, каза той.
Реторичната промяна на Зеленски отразява нарастващата умора сред украинците, които изразяват желание за край на конфликта. Руските удари оставиха голяма част от страната без постоянно електричество тази зима, докато недостигът на работна сила означава, че повече мъже, които не искат да се бият, са насилствено наборни.
Проучване на Gallup, публикувано миналия месец, установи, че 52% от украинците в неокупираните части на страната подкрепят преговорите за прекратяване на войната „възможно най-скоро“, спрямо 27% миналата година; 38% подкрепиха продължаването на битката, докато Украйна победи, спад от 63% миналата година.
Избирането на Тръмп придаде нова спешност на усилията за преговори, тъй като западните съюзници не са сигурни дали като президент той ще продължи да изпраща военна помощ на Украйна или колко.
Рюте от НАТО коментира, че на среща с Тръмп миналия месец във Флорида той е казал на новоизбрания президент, че страните от НАТО трябва „да се уверят, че когато Зеленски – от позиция на силата – започва преговори, имаме резултат, който е добра сделка .”
Даването на възможност на Зеленски да договори добра сделка с Москва е жизненоважно за нещо повече от Украйна, каза Рюте, че е казал на Тръмп. „Това, което трябва да предотвратим, е Северна Корея, Китай, Русия и Иран да си ударят пет, защото сме сключили лоша сделка“, каза Рюте.
Големите столици, включително Вашингтон и Берлин, продължават да не са склонни да доближат Украйна до НАТО.
Зеленски настоява за покана за присъединяване към алианса, въпреки че признава, че присъединяването към НАТО може да дойде само след края на войната. Засега украински и европейски служители казват, че Киев настоява външните министри на НАТО да препоръчат лидерите на алианса да поканят Украйна да се присъедини.
Дори и това обаче изглежда несигурно. Без членство в НАТО Украйна и нейните най-близки съюзници казват, че Киев няма да има реални гаранции за сигурност и ще се изправи пред капитулация при всякакви преговори с Русия. Официални лица във Вашингтон, Берлин се тревожат, че приближаването на Украйна към алианса може да изостри конфронтацията на Запада с Москва, пише The Wall Street Journal.