The Wall Street Journal: Украйна започва преговори с екипа на Тръмп за спиране на войната с Русия

Нестабилен, временен мир не обслужва интересите на САЩ и Украйна

Украински официални лица провеждат разговори на високо равнище с бъдещата администрация на Тръмп, като се опитват да намалят големите различия за постигане на споразумение за войната между Киев и Русия още преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп, съобщава The Wall Street Journal.

Високопоставен съветник на украинския президент Володимир Зеленски се срещна в сряда с Кийт Келог, избраният от Тръмп за специален пратеник за Русия и Украйна, и Майк Уолц, бъдещият съветник по националната сигурност, според служител, пожелал анонимност, и няколко души, запознати с дискусиите. Към дискусиите се е присъединил и избраният за вицепрезидент Джей Ди Ванс.

Келог е дал знак за подкрепа на усилията на администрацията на Байдън за бърза доставка на оръжия за Украйна, като е заявил, че това ще даде на Тръмп лост за влияние върху Москва при преговорите за уреждане на конфликта. Екипът на Тръмп обаче не проявява особен интерес да предложи на Украйна членство в Организацията на Северноатлантическия договор, което Зеленски заяви, че смята за жизненоважна гаранция за сигурност срещу бъдеща руска агресия.

Андрий Ермак, най-близкият съветник на Зеленски, е на посещение във Вашингтон, за да установи отношения с помощниците на Тръмп, според хора, запознати с планирането. По-рано в сряда той се е срещнал във Флорида с бъдещия началник на канцеларията на Белия дом Сузи Уайлс. Изморена от воденето на близо тригодишната война срещу Русия, Украйна планира да съобщи за готовността си за мир.

„Но това трябва да бъде устойчив мир“, каза човек, запознат с плановете на Киев. „Нестабилен, временен мир не обслужва интересите на САЩ и Украйна.“

Неотдавна Зеленски даде сигнал, че Украйна би могла да се съгласи на прекратяване на огъня, ако ѝ бъде разрешено да се присъедини към НАТО. Според него Киев ще се стреми да си върне окупираните от Русия украински територии чрез дипломатически натиск, а не чрез сила, както отдавна настоява.

Зеленски заяви, че членството в НАТО трябва да бъде предложено на неокупираните части на Украйна, за да може Киев да обмисли прекратяването на това, което той нарече „гореща фаза на войната“. Въпреки че Украйна ще продължи да претендира за цялата си територия, Зеленски предположи в неотдавнашно интервю за Sky News, че Киев ще се опита да си ги „върне по дипломатически път“.

Украинският външен министър Андрий Сибиха заяви във вторник, че Киев ще отхвърли всякакви гаранции за сигурност, различни от членството в НАТО. „Няма да приемем никакви алтернативи, заместители или заместители“, пише Сибиха в писмо до 32-те членки на НАТО.

Съветниците на Тръмп обсъдиха мирни планове, които биха признали завземането от Русия на около 20% от украинската територия и които засега биха затворили вратата за кандидатурата на Киев за членство в НАТО, пише изданието.

„Украинците излагат максималистичната си позиция, с която ще започнат евентуалните преговори“, каза Лусиан Ким, анализатор за Украйна в Международната кризисна група, организация за разрешаване на конфликти. „Всъщност те може би признават, че членството в НАТО не е точно зад ъгъла. Но защо трябва да признават това, преди преговорите да са започнали?“

Позицията на самия Келог относно проправянето на пътя за преговори за спиране на войната е нюансирана. Той и друг ветеран от първата администрация на Тръмп предложиха по-рано тази година да се преустановят доставките на американски оръжия за Украйна, за да се убеди Киев да се присъедини към мирните преговори с Русия. Тази седмица той заяви, че ускоряването на оръжейните доставки от страна на президента Байдън засилва преговорната позиция на Тръмп с Москва.

„Колкото повече администрацията на Байдън прави това, толкова повече се създава по-голяма възможност за новоизбрания президент да направи това, което иска да направи“, каза Келог в интервю за Fox News. „Всичко се основава на лостовете за влияние. Президентът разбира това и ще го използва в своя полза“.

След встъпването си в длъжност Тръмп ще бъде изправен пред решение дали да продължи американската помощ за Киев. Служителите на Байдън ускоряват доставките на оръжие за Украйна, но не разполагат с достатъчно време преди края на мандата си, за да изразходват цялата останала сума от 6,5 млрд. долара, която е одобрена за прехвърляне на оръжия и оборудване от запасите на Пентагона, казват служители.

Русия засилва офанзивите си срещу разтегнатите отбранителни линии на Украйна. С помощта на около 10 000 севернокорейски войници руските войски си върнаха приблизително половината от територията, която Украйна завзе в руската Курска област. Но Москва не е постигнала пробив в източната част на Украйна, окупирана от армията на Киев, нито в Курск, въпреки че губи повече от 1000 войници на ден поради раняване или смърт.

Руският президент Владимир Путин по-рано изключи възможността за участие в мирни преговори, ако Украйна не се подчини на редица искания.

От разширяването на войната на Украйна с Русия преди близо три години Ермак служи като дясна ръка на Зеленски и ще представя Украйна като конструктивен партньор за мир, а не като пречка за него, твърдят хора, запознати със съответните дискусии.

Това отчасти отразява огорчението на Киев от ограниченията на военната помощ от страна на администрацията на Байдън, пише още изданието.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"