Тотален срив: България се провали за Евро 2021

Пореден голям форум ще мине без участието на България. Тежка загуба с 1:3 от Унгария в София остави "лъвовете" далеч от Евро 2021. Дългоочакваният полуфинален бараж бе най-важният двубой за родните футболисти след повече от десетилетие насам, но се оказа поредното голямо разочарование. А до този двубой и късметът покри "трикольорите", завършили на второ място в дебютното издание на Лигата на нациите. Резултати в квалификациите за Евро 2021 даде шанс за участие на България в плейофната фаза, където освен домакини в срещата с маджарите, щяхме да приемем потенциалния финал срещу Ислания, победила в същото време Румъния с 2:1 в Рейкявик.

Ранен гол, контузия и липса на късмет в хода на срещана бяха само малка част от причините за тежката загуба на тима на Георги Дерменджиев. Дори дебютиралата в София система ВАР сякаш ни обърна гръб, след като дузпа през втората част бе отменена след преглеждане на ситуацията. Общо три бяха дискусионните ситуации след почивката, но нито една от тях не доведе до 11-метров наказателен удар за домакините.

Селекционерът на „лъвовете“ заложи на опитен състав, с преобладаващо присъствие на играчи на „Лудогорец“ в дефанзивен план. Пламен Илиев се завърна на врата след едногодишна пауза. За последно стражът пази в злополучния мач с Англия при 0:6 в София. В центъра на отбраната си партнираха капитанът Васил Божиков и Георги Терзиев. За десен бек Сисиньо бе предпочетен пред Страхил Попов, а вляво действаше Антон Недялков. С приоритетно дефанзивни функции бе натоварен и халфът Кристиян Малинов. Пред него в средата на терена стартираха Тодор Неделев и изненадата Янис Карабельов. На лявото крило Дерменджиев заложи на Галин Иванов, а на дясното – Бирсент Карагерен. Атаката очаквано бе поверена на Божидар Краев.

Двубоят, игран пред крайно недостатъчно зрители на фона на големия заряд и отпуснатите в последния момент допълнително места, стартира кошмарно за България. След равностойни начални минути отбраната на „трикольорите“ се пропука фатално при положение на статично положение. След ъглов удар Божиков изпусна централният защитник Вили Орбан („Лайпциг“), а опитният играч с глава се разписа.

Въпреки инкасирания ранен гол селекцията на Дерменджиев не се стъписа, а опита да се върне бързо в мача. До 25-ата минута вратарят Петер Гулачи на два пъти бе поставен под напрежение. Първо Тодор Неделев стреля от границата на наказателното поле, но унгарският страж изби в ъглов удар. Минути по-късно Галин Иванов стреля на свой ред, но встрани. При ударът опитният полузащитник получи разтежение и въпреки че опита да продължи, здравословното му състояние не позволи. На негово място влезе Георги Йомов от ЦСКА.

До края на първата част унгарците мислиха единствено как да задържат преднината. Отлична ситуация в 37-ата минута се откри отново пред Неделев, намерен на втора греда. Ударът му с глава бе избит. А в заключителните минути и Краев стреля технично, но и късметът бе на страната на Гюлачи.

На полувремето Дерменджиев не направи смяна, а на същия състав заложи и Марко Роси. И отново в най-неподходящия момент, когато „лъвовете“ видимо се доближаваха до изравнителнопо попадение, инкасираха такова. След изстрел от фаул на Жолт Калмар, топката срещна стената на „зелено-белите“ и влетя в долния ляв ъгъл на Пламен Илиев. След тежкия удар тонусът в играта на домакините спадна. Искра се появи за кратко в 56-ата минута, когато главният рефер от Полша отсъди дузпа. При разглеждане на положението от ВАР се установи обаче, че нарушението е на границата на наказателното поле и 11-метровият удар бе отменен. Веднага след това в игра се появи Кирил Десподов за сметка на Бирсент Карагерен. До 72-ата минута имаше още две дискусионно ситуации в наказателното поле на маджарите. Втората от тях бе именно срещу Десподов, но и рефера, и ВАР прецениха, че няма нарушение на правилата.

И в 75-ата минута интригата окончателно приключи, след като отбраната на „лъвовете" се пропука отново, а резервата Неманя Николич необезспокояван с глава вкара за 3:0. До края почетен гол на дебютанта Георги Йоов направи поражението с по-почетен характер за домакините.

Съставите:

България: 23. П. Илиев, 3. Г. Терзиев, 6. Сисиньо, 8. Т. Неделев, 9. Б. Карагерен, 12. Я. Карабельов, 14. А. Недялков, 15. В. Божиков (к), , 16. К. Малинов, 18. Г. Иванов
Резерви: 1. М. Луков, 12. Н. Михайлов, 2. С. Попов, 4. В. Антов, 5. К. Димитров, 7. Д. Янков, 11. К. Десподов, 17. Г. Йомов, 19. И. Иса, 20. Д. Илиев, 21. Д. Велковски, 22. А. Цветков

Унгария: 1. Гюлачи, 4. Салай, 2. Ланг, 6. Орбан, 11. Холендер, 13. Калмар, 8. Няги, 18. Шигер, 5. Фола, 20. Салай. 9. Шалай
Съдия: Шимон Марчиняк (Полша)