WP: Падането на Асад разтревожи автократите в Близкия Изток

Лидерите на Египет, Саудитска Арабия, Йордания и Обединените арабски емирства (ОАЕ) се опасяват от безредици в страните си след свалянето на президента Башар Асад в Сирия, пише Washington Post, позовавайки се информация от официални лица и дипломати, пожелали анонимност.

"През последната седмица ситуацията в републиката напомняше най-ярките дни от Арабската пролет: бунтовниците свалиха диктатора, а хората танцуваха по улиците. В същото време сирийците отвориха затвори, освобождавайки своите близки и стотици други политически затворници", се посочва в публикацията. 

Революционните настроения в регион, все още управляван от автократи, тревожат арабските лидери. Един от събеседниците на изданието е казал, че разширяването на групировката "Хаят Тахрир аш Шам" (ХТШ) представлява особена заплаха за египетския президент Фатах ас Сиси, който завзе властта в резултат на военен преврат през 2013 г., премахвайки правителството на "Мюсюлманско братство“, избрано след „Арабската пролет“. Според дипломата, "по-голямата част от населението все още мълчаливо симпатизира" на тях,  а перспективата за укрепване на ислямистките групировки в Сирия представлява "идеологическа, екзистенциална заплаха" за Сиси.

Според бившия египетски дипломат Хешам Юсеф, Саудитска Арабия и ОАЕ споделят тези опасения.Двете монархии от Персийския залив се превърнаха в движещата сила на контрареволюцията в региона след Арабската пролет, използвайки огромното си богатство, за да сдържат популярни движения и да подкрепят авторитарни правителства в Бахрейн, Египет, Либия, Тунис и Йемен. В момента арабските страни подхождат предпазливо към събитията в Сирия, опитвайки се да намерят начини да повлияят на ситуацията и да видят дали е възможно да се ограничи нестабилността след падането на режима на Асад.

В своите публични изявления техните лидери призовават сирийците да запазят държавните институции и да осигурят приобщаващ политически преход.

„Не искаме Сирия да потъне в хаос или анархия“, каза йорданският външен министър Айман Сафади по време на реч в Акаба, където се събраха негови колеги от други страни в региона тази събота, а държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен пристигна, за да обсъди преходен период в републиката.

Арабските държави са „загрижени и за вакуума на властта в Сирия“, коментира ситуацията Фаваз Гергес, професор по международни отношения в Лондонското училище по икономика и политически науки. Според него „те са загрижени за способността на ислямистите да запълнят този вакуум, да се закрепят в Сирия и да разпространят влиянието си“.

„Обикновено когато един диктатор падне, виждаме хаос“, казва базираният в Дубай политически анализатор Абдулхалек Абдула. По думите му, ОАЕ и техните съюзници също се опасяват, че производството на наркотици в Сирия може да попадне в ръцете на една от многото въоръжени групировки, действащи в момента в страната. При Асад републиката е изнасяла годишно каптагон за 10 милиарда долара, наричан „дрогата на джихада“, като голяма част от него е пренасян контрабандно през Йордания и Саудитска Арабия.

В същото време анализатори и официални лица казват, че въпреки съмненията, арабските правителства нямат друг избор, освен да комуникират с ХТШ. „Ако искате да запазите границите си, ще трябва да се занимавате с де факто властите в Сирия“, каза йорданският политически анализатор Тарек ал-Намат.

По-рано тази седмица посланици от седем арабски държави се срещнаха с представители на ХТШ в Дамаск. Последните се опитали да успокоят гостите си, че са в безопасност, каза източник, запознат с разговора, пред американското издание. На свой ред един от дипломатите е потвърдил, че страните от региона искат „да имат положителни отношения“ с новите власти в Дамаск.

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"