НПО-то на партийката Антоанета Цонева, което тя е напуснала, с нов грант от 346 850 лв.
Сдружение “Институт за развитие на публичната среда”, свързван преди всичко с дясната ръка на лидера на “Да, България” Христо Иванов – Антоанета Цонева, е сред последните бенефициенти на Фондация “Америка за България” за отминалата 2017 г.
Със задна дата от частния донор съобщават, че за периода септември 2017 г.-септември 2019 г. НПО-то, което Антоанета Цонева вече е напуснала, получава грант от 346 850 лв. Парите ще послужат за разработване на “аналитични материали и препоръки за повишаване на капацитета на институциите да организират изборния процес в съответствие с утвърдени международни стандарти”, както и за “обучението на група журналисти, специализирани в задълбоченото отразяване на изборния процес и разобличаването на изборни измами”, пише в сайта на “Америка за България”.
Какво обаче се крие зад тези две формулировки?
Родената в Разград година преди в същия град да се роди и олигархът Иво Прокопиев Антоанета Цонева, е председател на УС на Института за развитие на публичната среда в периода 2005-2017 г. Напуска го, когато става част от най-тясното ръководство на “Да, България”. Цонева дори оглавява предизборния щаб на партията за участието в предсрочните парламентарни избори на 26 март миналата година, които оставиха новата формация далеч под нужния праг за влизане в парламента. В годините, в които НПО-то е обвързано с Цонева, то получава регулярно грантове от “Америка за България” и от други чужди фондации, включително и свързани с мизантропа Джордж Сорос.
Въпреки провала на “Да, България” преди близо година, ангажиментите на Цонева в партията дори се увеличават. Тя се занимава с изграждането на партийните структури в страната и подбира местната партийна номенклатура. Цонева набляга и на обучението на апарата за технологията на изборния процес. Все пак, това е бил бизнесът й през изминалите 12 години. Период, в който освен обучения на наблюдатели, застъпници и т.н., Цонева е изградила тесни връзки с определени журналисти от определени издания, свързани с олигарсите Прокопиев, Донев, Дончев, както и мейнстрийм-телевизии и радиа като бТВ, Нова телевизия, БНТ, БНР и Дарик радио.
Като висш партиец, макар и в партия без електорална подкрепа, Цонева не може да участва пряко в управлението на ИРПС, което налага тя да го напусне. Абонаментът на НПО-то за грантово финансиране обаче остава, а оттам парите ще потекат към застъпници и журналисти. Колко “безпристрастни” и “неангажирани” с интересите на “Да, България” ще са тези изборджии и представители на медиите, е въпрос, чийто отговор всеки може да си даде.
Защо финансирането на “бившето” НПО на Цонева е проблемно?
Фактът, че Цонева формално е напуснала НПО-то си, за да се влее в политическото прокси на олигархията, финансирано в предизборния период от лица, пряко и косвено свързани с подсъдимите олигарси, не е достатъчен, за да се смята, че ИРПС би изпълнявало безпристрастно ролята си на “независим” наблюдател на изборния и законодателния процес у нас. Прякото участие в управляващите органи на политическа партия на единствено известното в публичното пространство лице на неправителствената организация, говори за обратното.
Липсата на ясни критерии, по които ще се подбират “журналисти”, които да работят по “разобличаване на изборните измами” и съответно - да получат част от отпуснатите близо 350 000 лв., са предпоставка за тенденциозност у “избраните” представители на “медии”, известни със своята зависимост от обвиняеми и подсъдими лица. Няма гаранции, че през финансирането на неправителствената организация няма да се стигне до осигуряване на редакционна пристрастност към определена политическа формация, част от която е именно Антоанета Цонева, в качеството й на доскорошен ръководител на ИРПС. Подобно финансиране на медии и отделни журналисти не само, че не помага за стимулиране на независима медийна среда, а единствено води до нейното изкривяване и е основна причина за сриването на страната в международните класации за свобода на словото.
Няма как да остане незабелязано, че финансирането на доскорошното НПО на Цонева съвпада с две предстоящи предизборни кампании, които, по публични изяви на лидера на “Да, България” Христо Иванов, ще са ключови за ГМО-партията – евроизборите и местните избори, които ще се проведат през месеците май и септември на 2019 г.
Нещо повече, друго НПО – Български институт за правни инициативи, ръководител на който до средата на 2014 г. беше именно Христо Иванов, също има грант в размер на почти 1,2 млн. лв. до ноември 2019 г., което пък освен с изборите по-рано през същата година, съвпада и с края на процедурата по избор на нов главен прокурор.
Иначе казано, “срокът на годност” на Христо Иванов и Антоанета Цонева, засега е удължен - до края на 2019-та година.