Министърът на енергетиката казва, че повече газови проекти ще повишат вътрешните цени
Бъдещето на бума на американския износ на природен газ беше поставено под съмнение, след като доклад на федералното правителство установи, че необузданата експанзия ще навреди на американските потребители и глобалните климатични цели, пише Financial Times.
Дългоочаквано проучване на Министерството на енергетиката, публикувано във вторник, заяви, че продължаващият бърз растеж на индустрията рискува да повиши вътрешните цени на горивата, да увеличи емисиите на парникови газове и да подкрепи Китай.
Констатациите биха могли да отворят вратата за правни предизвикателства, които биха попречили на растежа на износа на втечнен природен газ от най-големия доставчик в света, дори когато Доналд Тръмп встъпи в длъжност с обещанието да доставя американски газ на света в преследване на „американско енергийно господство“.
„Основният извод е, че подходът към обичайния бизнес не е нито устойчив, нито препоръчителен“, каза министърът на енергетиката Дженифър Гранхолм. „Увеличаването на износа без ограничения със сигурност ще генерира повече богатство за LNG индустрията. Но американските потребители и общности, както и нашият климат ще платят цената.“
Индустрията за втечнен природен газ в САЩ нарасна експоненциално от създаването си преди по-малко от десетилетие, подсилена през последните години от европейското търсене на американски молекули след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.
Ръстът на доставките от САЩ беше от решаващо значение за европейските потребители по време на енергийната криза, която се разрази в целия континент след инвазията на Русия, тъй като растящите цени нанесоха щети на индустрията на континента.
Миналата година САЩ изпревариха Австралия и станаха най-големият износител на втечнен природен газ в света, доставяйки 11,9 милиарда кубически фута на ден - достатъчно, за да задоволят комбинираните нужди от газ на Германия и Франция. Индустрията има амбициозни планове да удвои износа до края на десетилетието.
Но президентът Джо Байдън спря лицензирането на нови терминали за износ през януари тази година, докато администрацията му оценяваше разходите и ползите от бума, което предизвика реакция от петролната и газовата индустрия.
Докладът, публикуван във вторник, прогнозира, че увеличените доставки могат да повишат цените на природния газ на едро с повече от 30% до 2050 г., увеличавайки годишните сметки за енергия на домакинствата с повече от $122.
Проучването вероятно няма да бъде взето под внимание от Тръмп, който обеща да рестартира лицензирането в първия ден от второто си управление. Петролната и газовата промишленост твърди, че износът на втечнен природен газ е от полза за климата, като замества по-мръсните въглища при производството на електроенергия.
Но проучването установи, че допълнителният износ на втечнен природен газ от САЩ ще измести повече възобновяеми енергийни източници, отколкото въглища в световен мащаб и че преките емисии от индустрията ще достигнат 1,5 гигатона годишно до 2050 г. – около една четвърт от общите настоящи емисии в САЩ.
Американският петролен институт, мощната петролна лобистка група във Вашингтон, оспори констатациите на доклада, заявявайки, че американците се радват на ниски цени на природния газ и „политически мотивираната пауза“ за разрешителните за LNG трябва да приключи.
Зелените групи заявиха, че проучването затвърждава тяхната позиция, че бързият растеж на индустрията ще навреди на околната среда.
„Това проучване потвърждава, че плановете на Доналд Тръмп за увеличаване на износа на втечнен природен газ ще дойдат за сметка на потребителите и климата“, каза Раена Гарсия, старши енергиен активист в Friends of the Earth.
Даниел Йергин, енергиен историк, носител на наградата Пулицър и автор на The New Map, каза, че всяко предположение, че увеличаването на износа на LNG ще подкопае енергийната сигурност на САЩ и техните съюзници, е погрешно.