БСП спечели от раздялата с Корнелия Нинова
Бърз, предварителен поглед върху изборните резултати на база сравнение на броя гласове от юни и сега:
1. Ръстът в избирателната активност е автентичен. Част от избирателите се връщат към урните. Резултатът е, че основните партии (ГЕРБ, ППДБ, Възраждане и БСП) увеличават броя на получените гласове. Това увеличение е пропорционално на ръста в активността, не може да се каже, че някой дърпа. силно.
ГЕРБ качват 107 000 гласа, ППДБ - 38 000, БСП - 32 000, „Възраждане“ - 28 000. При поглед на трите софийски района, картината е същата.
2. ППДБ и БСП спират свободното си падане надолу и се стабилизират на нивата си от юни, като увеличената избирателна активност им сипва пропорционално допълнителни гласове.
3. Вотът на ДПС автентично се разцепи на две, на база на дълго градения феодален модел и вътрешна йерархична пирамида в партията. Няма как четвърт милион гласове да са изцяло купени.
Изводи:
- ГЕРБ си запазва първото място, с много пред останалите, като получава пропорционално от увеличението на избирателната активност. Това самотно лидерство обаче не е достатъчно за еднолично задаване на дневния ред. Трябва им още толкова гласове от съюзници, за да излъчат мнозинство. Трябва да се договарят и да правят компромиси.
- ППДБ изгуби през юни онази половина от избирателите си, които по една или друга причина имаха проблем с коалицията и това пораждаше напрежение и достигна нивото на стабилен, твърд електорат, за когото тази коалиция е ОК. Това и отрежда място на устойчив участник в Б-групата (ако приемем, че в момента ГЕРБ са самотни в А-група) на партии с около 15%. Могат да бъдат сериозен до незаобиколим фактор в политиката, но трябва да се примирят, че нямат достатъчно доверие да диктуват дневния ред, а трябва да се договарят за някаква част от приоритетите си и да правят компромиси за останалите неща.
- БСП спечели от раздялата с Корнелия Нинова, успя да излъчи ляво обединение и се закрепи във В-групата. Изчезването на левицата се отлага. БСП бележи ръст, включително в трите района на София, където качва по 2000 гласа след юни.
- „Възраждане“ са постигнали стъкления таван над себе си, епидемичното им разпространение е спряло и качват гласове пропорционално на общия ръст на активността, както останалите партии.
Правителство ще има, ако едновременно се случат следните неща:
- ГЕРБ си признаят, че победата им е донесла едва половин мнозинство и трябва да изработят втората половина с преговори и компромиси. Нищо не им се полага свише. Идеята за правителство на малцинството или смърт е смърт.
- ППДБ си признаят, че броят гласове за тях не им дава никакво основание да се имат за морални победители и никакъв ресурс да извиват ръце, да поставят списъци от публични условия през медиите и да изискват безусловна подкрепа или смърт, защото ще е смърт.
- ГЕРБ и ППДБ да си дадат сметка, че преминаха през темата за антикорупционно мнозинство (кабинет Петков), после за геополитическо мнозинство (каб. Денков) и днес, поради продължителната криза и огромна безотговорност и неадекватност тези теми не са на дневен ред. Математически не са, те останаха някъде по-нагоре в спиралата, по която с общи усилия свлякоха България. Днес въпросът и залогът е друг - за формата на държавно управление. Ако има кабинет, ще има парламентарна демокрация. Ако усилията за кабинет се провалят, ще се свлечем още по спиралата надолу и парламентарното управление изобщо ще бъде поставено под въпрос.
- ГЕРБ и ППДБ да забравят за "хитрата" игра, в която "прекарват" другия да направи непопулярна коалиция (ГЕРБ с ДПС или ППДБ с БСП) и чакат на пусия вбесения народ да ги оцени в опозиция и да ги издигне на вълната на недоволството си. Следващата протестна вълна няма да ги издигне, а ще ги удави и върху нея ще изплува още безсмислена пяна от странни проекти и смешни партии.
От фейсбук, заглавието е на редакцията