Актуализация на бюджета води до фалит по гръцки

Разнобой и в служебния кабинет

Финансисти пред “Труд”: Ще се появи риск за Сребърния фонд

В края на април имаше 115 млн. лв. излишък и 8,8 млрд. лв. фискален резерв

Популистките предложения в проекта за актуализацията на бюджета и промените за безразсъдното увеличение на пенсиите заради предстоящите избори, могат буквално да взривят финансовата стабилност на държавата и България да бъде вкарана в “гръцкия сценарий” на фалит. За това предупредиха икономически и финансови експерти пред “Труд”.

Бегъл поглед върху разчетите на служебния финансов министър показват, че в спорната актуализация са заложени кухи приходи като тези 413 млн. лева от Плана за възстановяване и развитие, който дори не е внесен в Народното събрание, а за средствата по него е необходимо и одобрение от Брюксел.

Още по-рискови за държавната хазна ще се окажат абсолютно предизборните предложения на някои от партиите за увеличение на пенсиите. “Може да се отвори кутията на Пандора, да се занули фискалният резерв за отрицателно време и ще стигнем до ситуация да се посегне на Сребърния фонд”, отбелязаха още пред “Труд” финансовите анализатори.

И припомниха, че в края на април в бюджета имаше 115 млн. лв. излишък, 8,8 млрд. лв. фискален резерв и 3,3 млрд. лв. в т. нар. Сребърен фонд.

В актуализацията на Василев има предвидени 1,2 милиарда за извънредни и непредвидени разходи, но всички парламентарни групи без ДБ вчера след КСНС при президента Румен Радев дадоха да се разбере, че няма да разпишат “празен чек”.

Още по-сериозен е въпросът с неизпълнимите разходи, защото така ще се изложи на риск съставяне и на следващо правителство при все по-вероятните извънредни парламентарни избори.

Разчетите показват, че до октомври и дори до края на ноември спокойно може да се работи и без предлаганата актуализация. Депутати от различни формации коментираха кулоарно и безпрецедентния натиск за смущаващата актуализация на бюджета, на който са подложени президента Румен Радев и служебния премиер Стефан Янев от финансистите в служебния кабинет - Асен Василев и колегата му от икономическото министерство Кирил Петков.

В самия служебен кабинет също имало разнобой по изчисленията за актуализацията, защото проектът приличал повече на “белетристика по позитивно самопознание”, отколкото на финансова рамка за управление на държавата по време на кризи.

Пламен Данаилов, ИТН, пред “Труд”: Финансовото министерство не е дало прогноза за 2022 и 2023 г.

След като бъдат сформирани комисии максимално бързо ще разгледаме внесената актуализация на бюджета.
Има много въпроси, на които трябва да бъде отговорено - липсва информация какъв ще бъде ефектът върху 2022 и 2023 г. Има доста смущаващи неща в т. нар. икономически мерки за борба с пандемията.

Липсва информация колко от предвидените в Бюджет 2021 са изразходвани и защо се искат тези допълнителни 400 млн. лв. Няма обяснение защо в тези мерки са предвидени малко на 25 млн. лв. за Напоителни системи. Каква мярка срещу COVID е свързана с напоителни системи не разбирам. Няма обяснение и за предвидените 3 млн. лв. за бонуси в КЕВР, предвид на това, че се искат средства за заплащане на загубени от КЕВР съдебни дела.
Абсурдно е да им дадем пари хем за допълнително материално стимулиране, хем за загубени дела.

Изключително важно е да бъде обсъден и дебатиран въпросът за пенсиите. Има много различни варианти за актуализацията им. Важно е обаче да видим какви са прогнозите на министерството на финансите за следващите години, за да знаем кой вариант можем да си позволим.

Единствено финансовото министерство не са дали прогноза за 2022 и 2023 г.

Димитър Главчев, ГЕРБ, пред “Труд”: Ами ако икономическият министър се окаже нелегитимен?

За каква актуализация на бюджета да говорим, след като положението на икономическия министър, който е един от фронтмените на тази актуализация е висящо.

Ако имаме сигурен вносител, можем да дискутираме. Представяте ли си да се гласува актуализация и след това Конституционния съд да се произнесе, че икономическия министър е нелегитимен? Какво правим тогава?
И ние искаме докторите да вземат повече пари и пенсионерите да имат достойни пенсии, но по наше време успявахме да осигурим пари, не искахме актуализации на бюджета.

 

Йордан Цонев, ДПС, пред “Труд”: Внесената актуализация е в нарушение на закона

 

До утре ще бъдат сформирани комисиите и мисля, че до края на седмицата ще гледаме изменение на бюджета. Смятам, че ще има такова, но не във варианта, внесен от служебното правителство, който не върши никаква работа - предлагат ни празен чек.

Внесената актуализация на бюджета е в нарушение на закона. Очевидно е, че хората които я предлагат не разбират от бюджет. Добре би било да прецизират исканията си и да спазят закона.

 

Христо Иванов, председател на ПГ на ДБ, пред “Труд”: Съществуват рискове във финансовото положение

 

Парламентарната група тепърва ще решава за подкрепа на предложението по актуализацията на бюджета. Ние сме демократична формация, която взема демократично решения.

Очевидно е, че рисковете, за които говори президента Радев, съществуват във финансовото положение на държавата и трябва да ги отчетем.

TRUD_VERSION_AMP:3//
Публикувано от Екип на "Труд"

Този уебсайт използва "бисквитки"