Ал Гор, бившият вицепрезидент на САЩ, който сега е една от най-важните фигури в борбата за спасяването на климата, казва, че е „абсурдно“ председателството на преговорите за климата на ООН да се предоставя многократно на нефтодържави, в ексклузивно интервю за Euronews.
„Мисля, че процесът трябва да бъде реформиран“, коментира Гор от азербайджанската столица Баку. „Мисля, че е абсурдно да виждаме, например, това, на което станахме свидетели миналата година с главния изпълнителен директор на една от най-мръсните петролни компании на планетата, който служи като президент на COP“, казва той във връзка със срещата на върха за климата през 2023 г. в Дубай.
„Това е пряк конфликт на интереси“, продължава той, твърдейки, че този проблем съществува и тази година, тъй като Азербайджан пое председателството на COP.
„Въпреки че президентът на този COP не е ръководител на петролната индустрия, но той е в синхрон с зависимостта на тази страна от изкопаемите горива“, казва Гор. „Деветдесет процента от техния платежен баланс идва от продажбата на петрол и газ.“
Мухтар Бабаев, назначен за министър на екологията и природните ресурси на Азербайджан през 2018 г. след кариера, продължила две десетилетия в Държавната петролна компания на Азербайджанската република (Socar), беше определен през януари да председателства тазгодишното COP.
Гор посочва Русия, която наложи вето на идеята която и да е страна от ЕС да бъде домакин на преговорите, като движеща сила зад избора на Азербайджан, който попада в широко дефинирания източноевропейски регион, който беше на линия за председателство тази година.
„Като най-силният глас в този регион на света... наистина Русия направи този избор“, обяснява Гор, чийто климатичен активизъм след загубата с малко на президентските избори в САЩ през 2020 г. го накара да сподели Нобеловата награда за мир с Междуправителствения панел на ООН за Промяната на климата през 2007 г.
Гор говори с Euronews малко преди да бъде домакин на събитие с проекта Climate Reality Project, който той основа през 2006 г. и който той все още ръководи.
„Една от реформите, които предложих, е да се даде на генералния секретар на ООН думата кой да бъде домакин на COP, а не решението да се остави на гласове, като този на Владимир Путин“, казва Гор.
Бившият вицепрезидент на САЩ, който беше редом до президента Бил Клинтън от 1993 до 2001 г., предупреждава да не се разчита на технологични решения за справяне с климатичната криза, тъй като средните глобални температури се покачват стабилно към границата от 1,5 °C над нивото, в което са били преди началото на двадесети век.
Гор изтъква улавянето и съхранението на въглерод (CCS), което обикновено включва изпомпване на CO2 под земята или под морското дъно в изчерпани газови находища, технология, която се популяризира както в САЩ, така и в Европа съгласно Закона за нулева нетна индустрия на ЕС.
„Доказано е, че са напълно абсурдни и напълно неефективни“, твърди Гор. „Разбира се, компаниите за изкопаеми горива искат да се преструват, че това е решението – всичко различно от намаляване на количеството изгорени изкопаеми горива или намаляване на техните пазари.“
По отношение на срещата на върха COP29, заобиколена от дипломатически спорове и критики за голямото присъствие на петролни и газови лобисти, Гор е ясен какъв резултат е необходим в областта на финансирането на климата – фокусът на преговорите тази година.
„Ако погледнете финансирането за революцията на чистата енергия, доколкото е стигнало досега, 85% от финансирането е от частния сектор“, казва Гор. „Истинският проблем е, че развиващите се страни, които не са успели да участват много... трябва да плащат толкова високи лихвени проценти, че са изолирани от достъп до частния капитал от инвеститори по света.“
Срещата на върха в Баку е планирана да продължи до 22 ноември, като до тази дата се надяваме, че близо 200-те участващи страни ще се споразумеят за „нова колективна количествена цел“ за финансиране на енергийния преход и адаптирането към климата в развиващия се свят.