„Украйна трябва да разкрие тежките истини от бойното поле. Понякога украинското правителство може да се съпротивлява на вида свобода на информацията, който е нормален за нас“, каза Джеймс Рубин от Държавния департамент в подкаст за Politico.
Съветът идва на фона на засилване на боевете на фона на руските успехи в ключови области и намаляващия международен фокус върху конфликта.
Джеймс Рубин ръководи Центъра за глобално ангажиране на Държавния департамент на САЩ, който се занимава с усилията за пропаганда и дезинформация на враждебни държави и други участници, насочени срещу Америка и нейните съюзници по света.
„Някои дни военни репортери съобщават за неща, които не са непременно в интерес на Володимир Зеленски“, продължи той.
„Но в една демокрация, в която се надяваме и все повече виждаме, че Украйна се превръща... те могат да разберат, че да имаш военни репортери, които отразяват войната, дори и понякога да има лоши новини, е много по-добър живот от контролираната среда, която Русия е поставила на всички свои хора.”
Докато украински и западни журналисти настояваха за по-голям достъп до фронтовите линии, властите в Киев ограничиха репортажите от чувствителните зони в конфликта и отрекоха по-силна роля на държавното излъчване на основание, че ограниченията служат за задушаване на руските кампании за дезинформация.
Рубин обаче предположи, че по-добрият достъп ще засили спешната нужда на Украйна за повече помощ от нейните съюзници. Той добави, че въпреки че страната се „движи в правилната посока“, тя все още не е „напълно развита демокрация“ – с някои неблагоприятни последици за потока от информация.
Рубин, бивш говорител на Държавния департамент, съветваше топ дипломата Мадлин Олбрайт по време на конфликта в бивша Югославия през 90-те години на миналия век, а също така съветваше настоящия президент Джо Байдън относно външната политика по време на престоя му в Сената.