Стивън Проктър е превърнал джип в снегорин
Ще прави и автобусна спирка
Англичанинът Стивън Проктър възроди безплатно ски влека в смолянското село Стойките, който не е работил 10 години и превърна обикновен джип в снегорин. За усилията и трудностите, през които е преминал, разказа съпругата му Ваня пред „Труд news”.
Семейство Проктър са заедно от дълги години, преди са живели в Англия. Ваня е от Ямбол, но има братовчедка в Момчиловци и често посещават родопския край. Стивън моментално се влюбва в Родопите и преди 3 години решават да продадат къщата си в Англия и да заживеят тук постоянно. Желанието им е било да намерят своя дом близо до Пампорово и така попадат на къща в Стойките до лифта, който свързва селото със ски курорта.
Стивън Проктър и съпругата му Ваня
„Още от самото начало Стив започна да се включва много активно с обществен труд и да помага в селото – през лятото мете улиците, коси тревите на възрастни хора и около параклисите, помогна също много за интерактивния музей на гайдата в селото, поправя колите на хората напълно безвъзмездно. Имаше един случай, в който вандали непрекъснато режеха лампите на големия кръст, който се намира в селото - Стив постоянно го оправяше, но продължаваха да го развалят. Накрая се принудихме да дадем гласност на този случай и не се отказахме, защото всичко се прави за хората и селото”, разказа съпругата на чужденеца.
Първият по-голям проект е изработката на дървена табела с надпис „Стойките”. Ваня лично намира Васил Говедарски, който направи подобна такава за Смолян и след много уговорки успява да го убеди да я изработи. „Човекът беше изключително зает и много трудно се разбрахме с него. Но нашето желание беше огромно и успяхме да го убедим. Отседна в къщата ни, заедно със семейството си, а моят мъж закупи дървото, от което да се изработи, като помогна дори и на него в процеса, беше му много интересно как се случват нещата”, обясни Ваня.
Дървената табела, която посреща гостите на село Стойките по инициатива на англичанина
Семейство Проктър разбира съвсем наскоро, че селото разполага и със ски влек и смятат за престъпление факта, че от 2013 г. насам не работи. „Стивън веднага се задейства и пожела да направим всичко възможно да се отвори това съоръжение.
Повечето работа се падна на неговия гръб, възобнови изцяло къщичката, я която се съхраняват оборудването и шейните, тъй като беше много изгнила. Събори терасата и направи нова със собствени средства. Отне му около 2 месеца, за да направи пълен ремонт на къщичката – пребоядисване, слагане на нов покрив и изработката на терасата”, допълни тя.
След като всичко е готово идва въпросът с какво ще се отъпква теренът – така Стивън решава да направи снегорин. Негов приятел му подарява вериги и той купува джип, на който да ги сложи. Така с гребло отпред и успява да обработва пистата, отделно помага и за почистването на улиците. „За създаването на този снегорин отново трябваха много средства, защото веригите не пасваха и трябваше да се купят нови дискове, както и самото гребло, но на Стив не му беше трудно да го направи, тъй като той по принцип е инженер и приключи с работата за по-малко от месец”, разказа Ваня.
Със самоделния снегорин Стивън обработва пистата, а също и се включва в почистването на улиците.
Помощ са получили от друго семейство, което има къща за гости в Стойките. Заедно със средства и много труд са успели сами да боядисат дървото за къщичката на влека, за да го запазят за дълго. Проектът е завършен до края на януари тази година, за да може да заработи, след като натрупа сняг. За хората от селото влекът е напълно безплатен, а за гости таксата е символична – между 5 и 10 лева, за да може Стив и Ваня да плащат тока. Също така дават шейни под наем, разполагат и с малък ски гардероб.
Къщичката за съхранение на оборудване и шейни след ремонта
Следващата идея за селото на семейството е да направят спирка за междуградския автобус. „Бившият кмет на селото и неговата дъщеря много ни помагат с идеи и дизайн какво точно може още да се направи. За Стив цялото село е негов дом, не само нашата къща и за това иска навсякъде да е чисто и подредено, да знаят хората за село Стойките, да се разраства и да бъде по-оживено”, категорична е Ваня.