ПП-ДБ започна консултациите с всички политически сили в 51-ото Народно събрание, които са дали заявка за подкрепа на декларацията за "санитарния кордон", както и на антикорупционното законодателство.
Трети масата за разговори се явиха от "Алиансът за права и свободи". Те бяха поведени от Джевдет Чакъров. От страна ПП-ДБ срещите се водят от Кирил Петков, Асен Василев, Николай Денков, Божидар Божанов, Атанас Атанасов, Ивайло Мирчев, Васил Пандов, Кристина Петкова и др.
В началото на срещата Асен Василев представи приоритетите на ПП-ДБ. Те са свързани с приемането на антикорупционното законодателство, заложено в Плана за възстановяване и устойчивост, попълване на съставите на регулаторните органи с изтекли мандати. Той акцентира, че депутатите трябва да си поставят тримесечен срок за тяхното изпълнение.
Джевдет Чакъров заяви, че от АПС ще подкрепят декларацията за "санитарния кордон", предложена от ПП-ДБ.
Валентин Тончев коментира, че от АПС акцентират върху приоритетите, поставени от ПП-ДБ, в последните месеци. Според него парламентът отново трябва да поиска оставката на Антон Славчев като председател на КПКОНПИ.
"Тези, на които искаме да направим "санитарен кордон" бяха овластени. Важно е тази декларация не само да я коментираме, а да я приведем в действие - с ясно изразена времева рамка от ден едно, с ясно изразен дневен ред кога какви решения се взимат, какво законодателство се предлага, за да може Висшият съдебен съвет, с 0% обществено доверие, да не избере единствения кандидат за главен прокурор. В това число слагаме председател на Върховния административен съд, защото през този орган се осъществява най-големият натиск върху общините в България", заяви Валентин Тончев.
Той отново подчерта, че "Алиансът за права и свободи" ще настоява за свикването на временна парламентарна комисия, която да разследва ролята на Делян Пеевски във фалита на КТБ, Българската банка за развитие и съдебната система. ПП-ДБ заявиха, че ще изпратят предложението на останалите политически сили, с които се водят преговори.
От АПС заявиха, че категорично не трябва да бъдат свързвани с "ДПС-Ново начало".
"Ние оставаме либерално-демократична партия с ясно изразени ценности, при които върховенството на правото, човешките права, свободата на словото, уважението и признаването на държавните институции са приоритет номер едно. Молбата е да не очаквате ние да бъдем зачислени към тази друга група - никой да не поставя под съмнение нашата независимост от тях и скъсването ни на всякакви връзки с този порочен модел, за който ще си понесем отговорността", заяви Валентин Тончев.
Кирил Петков заяви, че ПП-ДБ вече са получили подкрепата на МЕЧ и ИТН за "санитарния кордон". Той каза още, че вече има 86 депутати, които застават за изолирането на "ДПС-Ново начало".
"Хубавата новина е, че почва да се събира консенсус около тези приоритети. Трябва да покажем, че демокрацията не може да бъде купена и тези избори да са последните от този тип в историята на България", заяви Петков.
Асен Василев отново подчерта, че политическите сили, които се обединят около общи приоритети, трябва ясно да разпишат хронограмата, по която ще бъдат гласувани законите: "Кои закони кога влизат първо четене в комисия, първо четене в зала, второ четене в комисия, второ четене в зала. Кои са законите, за които има съгласие да влязат и да влязат само тези закони, а не нещо друго, по което няма съгласие".
От ПП-ДБ заявиха, че според тях първо трябва да се постигне консенсус по законодателната програма, а след това да се обсъжда въпросът за това кой да бъде председател на парламента.
АПС поставиха и като приоритетен законопроектът за репресираните българските граждани. Двете политически сили дадоха заявка, че ще дискутират и конкретни промени във всеки от един от ключовите законопроекти.