Аптеки късат договори със Здравната каса

Фармацевти прогнозират ново поскъпване на добавки и консумативи

Задават се нови мъки за пациентите, които ще търсят кой ще им изпълни безплатните рецепти

НЗОК ще пести по 1 млн. лв. на месец

Собственици на аптеки в столицата и страната подават предизвестия за прекратяване на договорите за работа със Здравната каса. Причината са предложения за промени в Наредба 4, които според фармацевтите биха намалили приходите на аптеките, работещи с Касата.

Според фармацевтите аптеки, чиято дейност основно е свързана с отпускане на напълно или частично платени от Касата лекарства, ще преустановят дейността си, ако промените влязат в сила. В знак на протест някои обекти спряха работа за два часа.

Фармацевти казаха, че всичко ще рефлектира върху пациентите, които ще бъдат принудени да обикалят в големите градове и да търсят аптека, която да изпълни рецептата им за безплатни лекарства. В по-малките населени места има опасност да не остане нито една аптека, работеща с НЗОК. Заради промените в Наредбата много от фармацевтите щели да потърсят начин на компенсиране на финансовите загуби, а това можело да стане чрез увеличаване на цените на добавките и на различни консумативи, т. е. да бъркане в джобовете на болните.

Пред “Труд news” председателят на НЗОК Димитър Маринов прогнозира, че ако Наредбата влезе в сила ще останат 5-6 вериги аптеки, които да работят с Касата. Той обясни, че свиканата вчера среща в здравното министерство не е довела до никакъв резултат и изрази възмущението си, че промени в Закона за здравното осигуряване на практика слагат край на преговорите между НЗОК и Фармацевтичния съюз. Той обясни, че след април, когато бяха въведени на 100% платени от Касата медикаменти за сърдечни заболявания, двойно са се увеличили пациентите с безплатни рецепти.

Икономически няма как да издържим, коментира и Стефан Минков, собственик на аптека, който вече е подал предизвестието си за прекратяване на договора. По думите му, ако промените влязат в сила, печалбата за аптеката би била минимална и не би оправдала извършването на дейността, тъй като тя е свързана с висок риск, с големи разходи и няма как да бъде оправдана.

През април се взе политическо решение касата да плаща на 100% около 400 лекарства за сърдечни заболявания. Следователно за тези медикаменти аптеките не могат да слагат надбавки в цените, а в същото време с новите правила ни се режат парите по рецептите, коментира пред “Труд news” председателят на Асоциацията на частните аптеки Николай Костов. Той обясни, че при бюджет над 9 млрд. лв. месечната икономия, която ще реализира касата от орязването на таксите за обработване на рецепти ще е 1 млн. лв.

В проекта за промени на Наредба 4 се предлага да отпадне ограничението на една рецепта да се предписват до три лекарства, свързани с лечението на до три различни заболявания. Електронните рецепти да могат да се изпълняват частично в различни аптеки или в една, но “на части” по различно време, в рамките на давността на предписанието, се предлага още в проекта. Изпълнението “на части” може да стане само в рамките на два дни. След това, пациентът трябва да отиде за нова рецепта.

Плащанията на аптеките са увеличени драстично

Свършват парите на НЗОК за рецепти

В края на юли ще са отпуснати 94% от предвидените по перото

От април двойно е увеличен броят на плащани лекарства на 100%

НЗОК изнесе данни, че заложените в бюджета є средства през 2024 г. за здравноосигурителни плащания към аптеките за дейността им по отпускане на лекарствени продукти по рецепта, заплащани на 100%, са с близо 11% повече от тези за предходната 2023 г. Към 31 юли те са в размер малко над 36 млн. лв. или близо 94% от здравноосигурителните плащания, заложени в бюджета на НЗОК по това перо.

През януари тази година са отчетени разходи в размер на 1,8 млн. лв., а през март 2024 г. те са 3,4 млн. лв. За месец май са нараснали до 5,9 млн. лв., а за месеците юни и юли, районните здравноосигурителни каси отчитат заявки за разходи в размер съответно на 8,1 млн. лв. и 8,4 млн. лв.

Посочената сума представлява и около 56% от стойността на самите лекарствени продукти, заплатени изцяло от бюджета на НЗОК на база рецепти.

Данни, предоставени на “Труд news” сочат, че пациентите, с напълно платени лекарствени продукти от януари тази година до март включително, са средно 450 хиляди. С влизането в сила на Наредбата броят им се повишава двойно и достига средно 920 хил. души. Според Международната класификация на болестите от началото на април диагнозите са разширили обхвата си.

Пламен Таушанов, председател на на УС на БАЗП, пред “Труд news”: Наредбата е сбор от несъществуващи и неверни мотиви

От 1 април започнаха да се финансират още над 400 лекарства на 100% от НЗОК. Те бяха платени и по-рано от касата но на 25, 50 или 75% и са от най-евтините от групата на кардиологичните лекарства. Но е трябвало да се помисли първо колко пациенти ще обхване това. Такъв анализ няма от НЗОК. По това време бях в Надзора на Касата. Имаше твърдения от управителя Станимир Михайлов, че тези 45 млн. лв., нужни за няколко месеца, ще бъдат осигурени от двете асоциации на иновативните и генериците. Но се оказа, че това не е вярно. И по-късно МЗ също не се съгласи да осигури допълнителен ресурс. Последва второ искане от Министерството на финансите за 15 млн. лв. за тези рецепти. И това не беше осигурено.

Но когато променяш някаква нормативна уредба, ти трябва да я осигуриш финансово. Касата, аптеките и пациентите да бъдат обезпечени.

Има евтини лекарства, но има и много скъпи в категория на 100% реимбурсирани, като тези за хепатит С, те струват 18 хил. лв. За това, че аптеката ги осигурява, не получава нищо. И много често Касата на формално основание отказва да заплати някоя рецепта и тогава разходът остава за аптеката. И към всичко това прибавете и незаконосъобразни санкции, които са си измислили, като ако не се подаде някаква информация във връзка с верификацията на лекарството да има глоба от 10 до 15 хил. лв. По тази причина ще затворят, защото нямат интерес да работят на загуба. По този начин се ощетяват пациенти и то най-вече в по-отдалечени райони с малко и малки аптеки. Те са по две-три в община. Те ще бъдат засегнати, защото там няма алтернатива.

Сбор от несъществуващи и неверни мотиви е тази наредба.

Фармацевти от Североизтока: Наваксват разходите за безплатните кардиологични лекарства

В Добрич протестираха пред здравната каса

Даниела Фархи,
Труд news, Варна

С промяната в Наредба 4 в средата на годината Касата прави опит да си навакса извънредните разходи за безплатните кардиологични лекарства на наш гръб. Това смятат фармацевти от Варна и Добрич. Пълната реимбурсация на препарати за кардиологични заболявания влезе в сила със закон преди 3 месеца. “Той бе приет популистки, без да е направен разчет на парите на Здравната каса и тъй като те привършват, започва рязане на бюджета”, обясни Павел Господинов, собственик на аптека в Балчик, който заедно с колеги от целия регион протестира вчера пред РЗОК.

Председателката на Регионалната фармацевтична колегия в Добрич Мирослава Люцканова посочи, че гилдията не е против предложението за обединяване на терапията на пациентите в една рецепта, но не приема финансовите параметри на промяната. “За напълно покриваните от Касата лекарства фармациите нямат право на никакви надбавки и единственият им приход е от обработка на рецептите - 5 лв. с ДДС. Досега на една бланка можеха да се изписват до 3 продукта. Ако това изискване отпадне, вместо 5 рецепти например, ще обработваме една и приходите ни ще спаднат драстично”, поясни Люцканова.

Тя и колегите ѝ бяха категорични, че това може да доведе до фалити на аптеки, до прекратяване на договори с Касата и в крайна сметка ще ощети пациентите, особено в малките населени места, където с Касата работи само по една фармация.
Идентично е мнението на варненски аптекари, които протестират през последните два дни.

Пациентите ще страдат Иван Марев, фармацевт и собственик на аптека в Дряново: Пациентите ще страдат

Веселина Ангелова,
Труд news, Велико Търново

Проблемът е много сериозен. Ако някоя аптека прекрати договора си с НЗОК, светкавично ще се натоварят с работа други аптеки, които ще са с договор. Пациентите ще се насочат към тях и работата в тези обекти ще се увеличи. Аптеките носят на гърба си Здравната каса. Подлежат непрекъснато на проверки и санкции за какво ли не. Продават лекарства без никаква надценка, плащат ДДС в рамките на месеца, а получават парите от НЗОК на 45-я ден. Затова докато не се решат проблемите на аптеките, пациентите ще са потърпевши. Досега никой не си е търсил правата, но това положение вече е нетърпимо. Не може една частна аптека да изпълнява социални дейности.

В момента е абсолютно нерентабилно една аптека да работи със Здравната каса.

От НЗОК твърдят, че увеличават парите на аптеките, но това се дължи на факта, че болните и лекарствата се увеличават. Населението застарява, масово боледува и заради това се отделят повече средства.

Любима Бургазлиева, председател на УС на Регионалната фармацевтична колегия в Бургас: Новостите водят до икономически абсурд

Мария Кехайова, 
Труд news, Бургас

Фармацевтите в страната изразяват своето несъгласие с необсъдените промени, налагани от МЗ и конкретно в частта за изписването на рецепти и заплащане за извършване на дейността от страна на аптеките, на лекарствени продукти, които са с ниво на заплащане 100% от Здравна каса. Известно е, че в България пациентите доплащат много голяма част от лекарствата си и тенденцията е все повече и повече лекарства да бъдат поемани напълно от Здравно- осигурителния фонд.
До настоящия момент, режимът на предписване изискваше не повече от три лекарства да са в рецептата, като аптеката съответно получаваше заплащане за обработка на такава рецепта.

С предложените промени се предвижда много повече от три лекарства да са на една рецепта, т. е. всички заболявания, които има пациента, всички лекарства, които му се полагкат за тези заболявания, да бъдат на едно лекарско предписание. Което довежда до един икономически абсурд - за повече работа аптеките да получават по-малко заплащане.

Другата предвиждана промяна е възможността за частично изпълнение. Досега, ако нямаше някое от лекарствата, пациентът трябваше да получи нова рецепта, докато сега може да я получи от втора или трета аптека, но това пак води до намаляване на заплащането на аптеките.

Начинът на плащане трябва да бъде обсъден. Освен това, този механизъм трябва да е тестван. Хората може да се наложи отново да ходят за рецепти до лекаря си, тъй като срокът, предвиден за доизпълняване на рецептата, е само два дни, което дори може да доведе до загуба на възможността да си получи останалите лекарства и така се затруднява лечението.

Аптеките купуват от складовете със свои средства, отпускат на пациенти и чакат 45 дни касата да им ги плати, за да могат те от своя страна да се разплатят със складовете.

Константин Качулев, фармацевт от Петрич и председател на Националната аптечна браншова организация: Промените са лобистки и ще доведат до фалити

Светлана Василeва,
Труд news, Благоевград

Новата Наредба е Франкенщайн, защото нарушава баланса в системата и обрича на фалит малките аптеки за сметка на големите вериги. При прилагането на новите промени ние сме направили анализ, който сочи, че остават от 5 до 7% недофинансиране от Здравната каса, което ще принуди аптеките да калкулират тези средства върху продажбата на добавки или други продукти, които и без това са скъпи и рядко се купуват. Това ще удари пациентите, но и малките аптеки, които няма да издържат и ще затворят. Логично на тяхно място ще се появят или вендинг машини или обекти на големите аптечни вериги, които са представители на производителите.

Ние няма да спрем да търсим правата на колегите, ако трябва ще блокираме и пътища, но не трябва да се допуска една скрита ръка на пазара, която да затвори редица аптеки. Вече в Петрич има собственик на аптека, който е прекратил договора си с НЗОК като неизгоден. Но ще последват още.

По новата Наредба се иска грубо казано плащане на 5 лева на едно ЕГН, а не по изпълнението на брой рецепти.

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Екип на Труд news

Този уебсайт използва "бисквитки"