Байдън включи Кипър в три важни програми за отбрана на САЩ

Кипър получи право на участие в програмите за подпомагане на сигурността по дял 10

В едно знаково решение, което подчертава нарастващата стратегическа дълбочина на отношенията между САЩ и Кипър, президентът Джо Байдън издаде президентско решение, с което официално включи Република Кипър в три важни отбранителни програми на САЩ, съобщава електронното издание на в. Kathimerini. Това значимо развитие отваря пътя за разширен достъп до американски отбранителни продукти - досега недостъпни - полага основите на засилено сътрудничество в областта на сигурността с бъдещата администрация на Доналд Тръмп, отразява дългосрочната обща цел за засилване на оперативната съвместимост между двете държави и допринася за модернизирането и повишаването на отбранителните способности на Кипър.

Като част от тази промяна в политиката Кипър вече се присъедини към програмата за чуждестранни военни продажби, програмата за излишни отбранителни продукти и инициативите на САЩ, предоставящи обучение и оборудване на чуждестранни национални сили за сигурност. Източници от Вашингтон подчертават, че това развитие е било счетено за изключително важно по две причини: да се отговори ефективно на възникващите предизвикателства в по-широкия регион и да се създадат нови рамки за сигурност, които да противодействат на формирането на съюзи с двусмислени или непредсказуеми елементи; и, второ, да се утвърди категорично повишената роля, която САЩ приписват на Кипър през последните години, тъй като подобно развитие сега ясно служи на интересите на САЩ в областта на сигурността.

Според информация, получена от Kathimerini, процесът за включване на Кипър в трите програми е бил в ход от есента и е бил финализиран след успешното посещение на кипърския президент Никос Христодулидис в Белия дом, където е бил обсъден и този въпрос.

Програмата за чуждестранни военни продажби служи като основен механизъм на правителството на САЩ за трансфер на отбранително оборудване, услуги и обучение на международни партньори и организации. Допустимостта се определя от президента, като Държавният департамент отговаря за одобряването на отделните случаи, както се вижда от включването на Кипър.

Програмата „Излишни отбранителни продукти“ дава възможност на чуждестранни правителства или международни организации да получат излишни отбранителни продукти, които вече се използват от въоръжените сили на САЩ. Съгласно Закона за чуждестранната помощ от 1961 г. и Закона за контрол на износа на оръжие, отбранителното оборудване, обявено за излишно от Пентагона, може да бъде предложено на чуждестранни правителства, когато се счита, че е в съответствие с целите на националната сигурност и външната политика на САЩ, какъвто е случаят с Кипър. Обикновено излишното отбранително оборудване се прехвърля, за да се подпомогнат партньорите и съюзниците на САЩ при модернизирането на техните военни сили.

Освен това Кипър получи право на участие в програмите за подпомагане на сигурността по дял 10, които са насочени към изграждане на капацитета на чуждестранните сили за сигурност. Макар че Кипър вече отговаряше на критериите за определени дейности за сътрудничество в областта на сигурността по дял 10, президентското решение разширява участието му, като включва програмите по раздел 333 „Правомощия за изграждане на капацитет“. Тези програми осигуряват обучение и оборудване, насочени към укрепване на способността на чуждестранните национални сили за сигурност да провеждат ключови операции, като например морска и гранична сигурност и борба с тероризма.

Стратегическото обновяване на Кипър започна по време на първата администрация на Тръмп, ръководено от тогавашния помощник държавен секретар Уес Мичъл. Мичъл предвиди и положи основите на дългосрочна стратегия в Източното Средиземноморие, като наблегна на силното присъствие на САЩ и засилената роля на Кипър и Гърция. Той също така замисли и започна предварителните стъпки, които доведоха до институционализирането на тристранната рамка за сътрудничество „3+1“, включваща Гърция, Израел, Кипър и САЩ. Тези събития доведоха до приемането на Закона за EastMed, който официализира както стратегическия интерес на САЩ в Източното Средиземноморие, така и новите роли на Атина и Никозия.

Преди това, през 2018 г., в Държавния департамент от тогавашния министър на външните работи Христодулидис беше подписано изявление за намерения между САЩ и Република Кипър, което за първи път проправи пътя за засилено двустранно сътрудничество в областта на сигурността.

През последните две години, особено след встъпването в длъжност на Христодулидис, отношенията между САЩ и Кипър отбелязаха значителен напредък. Предишните опасения на Вашингтон относно стратегическата ориентация на Кипър бяха ефективно разсеяни, а центробежните тенденции се възприемат като неутрализирани. Освен това сътрудничеството между кипърското правителство и Министерството на правосъдието на САЩ, както и ФБР, чиито екипи присъстват в Кипър по покана на Христодулидис, в съвместната борба срещу корупцията и прането на пари допринесе значително за изграждането на по-голямо доверие. В този контекст източници от Вашингтон заявиха пред Kathimerini, че ангажираността на Христодулидис и конкретните му усилия за възстановяване на репутацията на Кипър са помогнали за изграждането на образа на модерна нация с далновидно ръководство, необременено от минали обвързаности, зависимости и съюзи.

Това задълбочаващо се партньорство доведе до няколко ключови събития: подписването на споразумение за сътрудничество в областта на отбраната през септември 2024 г.; първият кръг на стратегическия диалог, проведен в Никозия през октомври; посещението на Христодулидис в Белия дом; включването на Кипър в многостранни програми за военно обучение под егидата на САЩ чрез бюджета за отбрана за 2025 г.; и в сряда - президентското решение, с което се официализира участието на Кипър в тези три отбранителни инициативи.

Отбелязва се, че президентското определение в САЩ е официална, правно обвързваща директива, издадена от президента, често за изпълнение на конкретни политики или решения по отношение на външните отношения, националната сигурност или други важни въпроси. Тези определения обикновено се издават в рамките на правомощията на президента, предоставени му от съществуващите закони и устави.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"