След като остават малко повече от два месеца в Белия дом, на Джо Байдън му изтича времето, за да ускори доставката на средства и оръжия, необходими, за да се гарантира, че Украйна може да остане в битката срещу руската инвазия.
Белият дом се опитва да прехвърли оръжия и до 6 милиарда долара оставаща помощ възможно най-бързо на Украйна, докато защитниците на Киев призовават САЩ да отмени ограниченията върху далекобойните оръжия и да намери други източници за финансиране на война преди Доналд Тръмп да влезе в длъжност през януари.
Преди всеки президентски преход служителите на администрацията повтарят мантрата, че служат на „единия президент докато не дойде другия“ и Байдън остава в пълен контрол върху външната политика на САЩ до встъпването в длъжност на Тръмп на 20 януари. Но перспективата за коренна промяна в украинската политика при Тръмп прави малко вероятно някакви сериозни промени от страна на Байдън да останат в сила при следващата администрация.
Очаква се Байдън да бъде домакин на Тръмп тази седмица в Белия дом за среща с високи залози, на която се очаква действащият президент да призове Тръмп да продължи да предоставя финансиране на Украйна, както и да обсъди широка външнополитическа програма - сфера, в която вижданията на двамата рядко се припокриват.
Съветникът по националната сигурност Джейк Съливан каза в телевизионно интервю тази седмица, че Байдън ще използва последните си 70 дни, за да каже на Тръмп и Конгреса, които може да видят републикански контрол и в двете камари, че „Съединените щати не трябва да се отдалечават от Украйна, че отдалечаването от Украйна означава повече нестабилност в Европа“.
Съливан отказа да отговори на въпрос дали Байдън ще предложи законопроект за допълнително финансиране за Украйна.
Междувременно фаворитът за позиция в администрацията на Тръмп добави към съмненията, че администрацията на Тръмп ще продължи да финансира Украйна. „Американският народ иска суверенитетът да бъде защитен тук, в Америка, преди да похарчим средствата и ресурсите си за защита на суверенитета на друга нация“, каза сенатор Бил Хагърти, съюзник на Тръмп, който се смята за основен претендент за държавен секретар.
Малко вероятно е администрацията да може да прокара друга допълнителна помощ, обещаваща повече пари през Конгреса, но все още има 6 милиарда долара неизплатена помощ, която може да бъде разпръсната, преди Байдън да напусне поста. След това американски служители признаха, че Украйна ще трябва да се съсредоточи главно върху Европа за своята подкрепа.
Пентагонът позволи на малък брой американски отбранителни изпълнители да работят в Украйна за поддръжка и ремонт на F-16 и системи за противоракетна отбрана Patriot. Нов доклад на Wall Street Journal казва, че Пентагонът ускорява доставката на повече от 500 ракетни прехващачи на Украйна преди края на мандата на Байдън на фона на опасения, че Русия пести свои собствени ракети за масивен бараж срещу украински градове или енергийна инфраструктура през зимата.
Високопоставени американски и европейски служители положиха усилия да „защитят“ голяма част от подкрепата за Украйна от Тръмп, като прехвърлиха пълномощията за доставки на оръжия за Киев към НАТО преди потенциалното президентство на Тръмп.
„Ако Тръмп всъщност прекрати военната помощ за Украйна, настоящият пакет за помощ ще продължи точно до края на тази календарна година и украинците не могат да се борят адекватно при липса на военна подкрепа от САЩ“, каза Ричард Фонтейн, главен изпълнителен директор от Центъра за нова американска сигурност, мозъчен тръст. „И видяхме това в началото на тази година, по време на междуцарствието между пакетите, европейците не могат да запълнят празнините. Украинците не могат да запълнят всички пропуски. Така че, ако той направи това, тогава динамиката на терена напълно ще се промени."
По редица въпроси, от потенциала за допълнителни допълнителни помощи, до предоставянето на допълнителни оръжия, до представянето на покана до НАТО, до премахването на ограниченията за удари на далечни разстояния в Русия, изглежда, че администрацията може да направи малко, което ще остане мощност.
Иво Даалдер, бивш постоянен представител на САЩ в Съвета на НАТО, каза: „Каквото и да направи президентът по отношение на изпълнителни заповеди, може да бъде променено на следващия ден.“
Посочвайки ограничените възможности на администрацията на Байдън по отношение на Украйна, конфликта на Израел в Газа и други опции по време на периода на куцото, той добави: „Просто наистина не виждам какво последно, трайно действие могат да предприемат, което Тръмп да не може да отмени."
Администрацията на Байдън, която се гордееше с добросъвестността на външната си политика, сега има малко успехи, които да посочи, когато навлиза в своя залез. Един високопоставен демократ в Конгреса каза, че „вселената“ на постиженията на външната политика на администрацията на Байдън е „намаляла“ през последните осем до девет месеца, тъй като влиянието на САЩ е намаляло в Украйна и в Близкия изток.
Преди изборите някои чуждестранни дипломати, разположени във Вашингтон, казаха, че са разочаровани от колебливостта на администрацията на Байдън по отношение на Украйна и бавното отпускане на подкрепа.
Дейвид Крамър, изпълнителен директор на Института „Джордж Буш“ и бивш служител на Държавния департамент, който е работил по Русия и Украйна, каза: „Администрацията на Байдън заслужава заслуги за режима на санкции и поддържа съюзниците обединени, предоставяйки помощ на Украйна, но съм невероятно разочарован от процеса на вземане на решения и след това от предоставянето на помощ, ограниченията, които бяха наложени, особено върху тези оръжейни системи с голям обсег, и неуспеха да се отправи покана на Украйна, за да се присъедини към НАТО."
Тъй като несигурната политика на Тръмп за Украйна става все по-внимателна, изглежда, че той се готви да намали или силно да ограничи помощта за Украйна. Той обяви, че нито бившият посланик в ООН Ники Хейли, нито бившият държавен секретар Майк Помпео, и двамата бивши служители на администрацията, които са били силни защитници на Киев, няма да бъдат част от неговата администрация. А синът на Тръмп Доналд Тръмп-младши публикува в Туитър видео на Володимир Зеленски с надпис: „POV: Имате 38 дни до загубата на надбавката си“.
С изтичането на времето някои застъпници на Украйна настояха за по-амбициозни стъпки – по-специално премахване на ограниченията за ракетите с голям обсег, които попречиха на Украйна да използва управляеми ракети за удари по цели в руския тил.
Мелинда Харинг, старши съветник в Razom, организация с нестопанска цел, която изпраща помощ на Украйна и нерезидентен старши сътрудник в Атлантическия съвет, каза: „Мисля, че има доста силен консенсус, че президентът Байдън може да пренебрегне страховете си от ескалация и че президентът Путин няма да започне ядрена война, докато администрациите се сменят. Така че сега е възможността да вземе решение. Другата голяма възможност за администрацията на Байдън е да изземе и прехвърли... 5 милиарда долара в резервите на Руската централна банка и това трябва да се направи сега, за да се уверим, че е направено правилно и всички погледи са насочени към администрацията на Байдън. ”
Що се отнася до всяко движение за уреждане чрез преговори, анализатори и официални лица казаха, че всякакви сериозни преговори ще трябва да се проведат при следващия президент – като Украйна вероятно ще бъде в значително по-слаба преговорна позиция.
„Реалността е, че и Путин, и Зеленски вече не могат да се тревожат за това какво може или не може да хареса Байдън, или честно казано, цялата администрация, защото те ще си отидат след два месеца и половина“, каза Даалдер.