Шведският министър-председател Улф Кристерсон каза, че Балтийско море вече е зона с „висок риск“ по време на среща с лидерите от Северните и Балтийските държави дни след предполагаема саботажна атака срещу подводни кабели.
Шведският премиер отказа да спекулира кой може да е отговорен за прекъсването на два оптични телекомуникационни кабела в Балтийско море миналата седмица. Китайски кораб – Yi Peng 3 – който е плавал над кабелите приблизително по времето, когато са били прекъснати, остава закотвен в протока Категат между Швеция и Дания от 19 ноември.
Външното министерство на Китай отхвърли всякаква отговорност по случая.
Говорейки от срещата на върха в Харпсунд, Кристерсон каза пред Guardian: „Наясно сме, че съществува висок риск за различни видове дейности в Балтийско море, които са опасни.Внимаваме и не обвиняваме никого в каквото и да било. Не знаем дали това е саботаж. Но все пак разследваме въпроса много внимателно."
По-рано този месец, преди предполагаемата атака срещу двата подводни кабела между Швеция и Литва и Финландия и Германия, правителството на Кристерсон наложи вето на плановете за 13 офшорни вятърни парка в Балтийско море, позовавайки се на неприемливи рискове за сигурността.
Премиерът каза, че този ход не е свързан с никакви предварителни знания за потенциална предстояща атака на подводен кабел.
Шведската прокуратура съобщи в сряда, че е приключила разследването на местопрестъплението на двата повредени кабела извън Готланд и Оланд и че анализът на материала продължава.
„Предварителното разследване продължава и в следващия период ще започне по-тясно сътрудничество в рамките на съвместната група за разследване", каза държавният прокурор Хенрик Сьодерман.
Датският флот и бреговата охрана на Германия и Швеция в сряда останаха близо до китайския кораб Yi Peng 3.
Като нов член на НАТО, Кристерсон каза, че Швеция е "по-безопасна и по-сигурна" в рамките на алианса, отколкото беше преди - въпреки дългосрочния скептицизъм към НАТО на избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ.
„От дълго време знаем, че администрацията на САЩ, както републиканската, така и демократическата, чакаше европейските страни от НАТО да поемат по-голяма отговорност за собствената си сигурност. Това е, върху което работим в момента", допълни той.
Премиерите на Швеция, Дания, Норвегия, Финландия и Естония също се присъединиха на срещата на върха, организирана от полския министър-председател Доналд Туск, който се надяваше да получи подкрепа за своята инициатива за „навиване на военноморските сили“, която предвиждаше съвместни военни патрули от страни около Балтика, за да противодейства на заплахата от Русия.
Страните се съгласиха да увеличат подкрепата си за Украйна по отношение на боеприпаси и отбрана.
В резолюцията си те пишат: „Незаконната агресивна война на Русия срещу Украйна и засиленото използване на хибридни мерки навредиха на мира и стабилността в евроатлантическата зона и сериозно подкопаха световната сигурност“.
На съвместна пресконференция Кристерсон каза: "Решенията, които ще вземем през следващите месеци, ще отекват в продължение на много години."