Чешката компания започва паралелни преговори с India Power
Раздвижи се и арбитражът във Вашингтон
Върховният административен съд (ВАС) е отменил втория отказ на Комисията за защита на конкуренцията да одобри придобиването на българските активи на ЧЕЗ от “Инерком”. Определението на съда от 20 ноември гласи, че КЗК “е постановила един незаконосъобразен акт” и трябва да разгледа казуса отново.
От компанията на Гинка Върбакова обявиха, че работят за финализиране на сделката с подкрепата на глобални инвестиционни банки. Чешката компания пък съобщи, че започва паралелни преговори и със следващия кандидат за бизнеса си в България - India Power.
Междувременно делото на ЧЕЗ срещу България за лош бизнес климат в Международния център за разрешаване на инвестиционни спорове (МЦРИС/ICSID) във Вашингтон отбеляза първо движение след над две години.
На 28 ноември трета страна е подала писмено становище съгласно чл. 37, ал. 2 от арбитражните правила на търговския трибунал. Правилото гласи, че след консултации с двете страни по делото трибуналът може да даде право на трета да внесе становище, което е в приложното поле на спора. Това е допустимо, ако то съдържа данни, които ще хвърлят нова светлина по делото в помощ на арбитрите, а подателят му има значителен интерес по казуса.
По заведеното от ЧЕЗ през юли 2016 г. дело се очаква претенциите за обезщетение от чешката компания към българската държава да са стотици милиони евро, пише в отчета за изпълнението на програмния бюджет на Министерството на финансите за 2017 г. Сумата още не е уточнена. Сходният иск на ЕВН е за над 850 млн. евро, а на “Енерго-Про” - за над 150 млн. евро.