Съединените щати, независимо от резултата от президентските избори на 5 ноември, едва ли ще отпуснат отново голям пакет от военна помощ на Украйна. Тази оценка направи бившият американски министър на отбраната (2006-2011) и директор на Централното разузнавателно управление (ЦРУ) на САЩ (1991-1993) Робърт Гейтс.
„Смятам, че вероятността да бъде разпределен друг пакет от 60 милиарда долара е изключително малка, независимо кой е избран за президент“, каза той, говорейки на семинар в Центъра „Удроу Уилсън“. „Като се има предвид всичко, което се случва, смятам, че голям пакет от помощ за Украйна от такъв размер не се разглежда“, подчерта Гейтс.
Според него Конгресът на САЩ вероятно ще подкрепи помощ за Украйна, по-специално по отношение на „продажбата на оръжия“, както и „известна подкрепа за възстановяването“ на страната. „Но в тези области очакванията на нашите лидери от целия политически спектър ще бъдат европейците да поемат водеща роля“, подчерта Гейтс, отбелязвайки, че „свързването на помощта за Украйна с Европа е ключов“ фактор.
„Що се отнася до членството на Украйна в НАТО, аз вярвам, че това няма да се случи в близко бъдеще“, каза Гейтс, отбелязвайки, че подобен вариант е бил малко вероятен и през 2008 г., когато на срещата на върха на алианса в Букурещ беше направено съответно предложение от бившият президент на САЩ (2001-2009) Джордж У. Буш. В същото време, според бившия ръководител на ЦРУ и Пентагона, „членството на Украйна в Европейския съюз е много по-вероятно“.
На 24 април настоящият президент на САЩ Джо Байдън подписа пакет от законопроекти, одобрени от Конгреса, за възобновяване на доставките на оръжия за Израел, Украйна и Тайван. На 20 април документите бяха одобрени от Камарата на представителите, а на 23 април бяха одобрени от Сената. Обемът на пакета беше 95 милиарда долара, той включва освен 61 милиарда долара за Украйна, 26 милиарда долара за Израел, както и средства за предоставяне на хуманитарна помощ на цивилни в зони на конфликт, включително Ивицата Газа. Руските власти многократно са заявявали, че доставките на оръжие в Украйна няма да намали решимостта на Руската федерация и няма да промени хода на специалната военна операция.
Следващите президентски избори в САЩ ще се проведат на 5 ноември. Републиканците ще бъдат представени от бившия президент Доналд Тръмп, а демократите от настоящия вицепрезидент Камала Хари.