БНБ обясни как да разпознаваме фалшивите столевки

Увеличението на броя регистрирани неистински банкноти от 100 лева в Националния център за анализ (НЦА) на Българската народна банка (БНБ) през второто тримесечие на годината се дължи на един тип неистински банкноти.

Това съобщават от централната банка.

Фалшификатите са отпечатани двустранно на цветен копирен апарат на целулозна бяла хартия с лошо качество на изображенията.

На лявата страна на неистинските банкноти е залепено холограмно фолио, предназначено за друг продукт, на което липсват холограмните ефекти като при истинските банкноти. При този тип неистински банкноти няма имитация на други защитни елементи.

Те могат да бъдат лесно разпознати при проверка на защитните елементи, публикувани на интернет страницата на БНБ в раздел "Банкноти".

При специализирана операция на служители на МВР са установени копирен апарат и съпътстващи материали за производството на този тип неистински банкноти от 100 лв. Образувано е досъдебно производство.

Предвид начина им на производство, използваните материали и липса на имитация на повече от една защита, специaлистите на БНБ считат, че този тип неистински банкноти от 100 лева, емисия 2018 г. не представляват заплаха за наличнопаричното обращение.

 

TRUD_VERSION_AMP:3//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"