Засега в България няма потвърден случай на починал след ваксинация. Това каза директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов в интервю за предаването „Денят започва“ по БНТ
„При издаване на разрешения за употреба от ЕК, производителите носят цялата регулаторна отговорност и трябва да гарантират, че ваксината отговаря на изискванията за качества, ефикасност и безопасност. Производителите носят тази отговорност. ЕК и всички държави членки полагат максимално усилия да бъдат изпълнявани договорите. Усилията трябва да бъдат насочени към осигуряване на максимално бързо и максимално количество ваксини. Имаме около 840 постъпили съобщения за нежелани лекарствени реакции. Честотата е ниска - под 3 на 1000 поставени ваксини, като почти всички са описани в кратката характеристика на продукта. Анализът и проверките потвърждават, че смъртният случай не е свързан с ваксинацията. Засега в България няма потвърден случай на починал след ваксинация“, посочи той.
„Има ясна препоръка от Националния ваксинационен щаб за поставянето на втора доза на „АстраЗенека“. Това е 70-ия ден. Водещо трябва да бъде медицинските ползи от ваксинацията. Все още няма категорично решение за ваксинационните паспорти от страна на ЕК. Затова се следват препоръките“, каза още Кирилов.
„Министерство на здравеопазването и Щаба се стремят да има максимална гъвкавост при ваксинирането спрямо доставените дози в страната. Всичко зависи от това колко дози ще бъдат доставени. Надяваме се в следващите седмици да получим по-големи доставки. Такъв мащабен процес винаги е свързан с логистични затруднения, но е създадена такава организация, за да не се създава хаос. Приоритетно се изпълнява имунизирането на фазите от 1 до 4, като стартира и платформата за електронно записване. Надяваме се, че в следващите седмици организацията ще се подобрява. Трябва да имаме предвид, че е доста голям и броят на имунизационните пунктове. В България могат да се прилагат само разрешението за употреба ваксини и само те могат да се прилагат в страната. Това са 4-те ваксини, за които е извършена най-подробна оценка на документацията, клиничните и предклиничните данни, както и данните за качество“, добави той.
Той посочи, че се надява в най-скоро време да започне и прилагането на 4-тата ваксина, която получи разрешение. „До момента се пази втората доза от РНК ваксините и втората доза на всеки е гарантирана. За ваксината, за която има отдалечено поставяне на втора доза, на този етап се поставят всички налични, но в даден момент това ще бъде прекратено, за да може да се гарантира поставянето на втора доза ваксина“, допълни Кирилов.