ГЕРБ с цел през 2026 г. България да достигне БВП от 110 млрд. евро
Не приемаме за решение да се вдигат данъци и да се теглят заеми, заяви финансистът Александър Иванов
Дългосрочен международен търг за доставка на газ
Ние трябва да кажем на хората как ще решаваме проблемите, как ще извадим България от кризата. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов при представянето на Плана за възстановяване и развитие на България. Документът на ГЕРБ-СДС е озаглавен “България след кризите - план за възстановяване” и засяга всички секторни политики от обществения живот.
“Нашият кръст на ГЕРБ е все такъв - сами да го носим и всички да ни дават очакванията си да ги извадим от кризата. Сякаш това става с магическа пръчка и с едно решение”, каза още Борисов. И благодари на експертите на партията, които са участвали в изготвянето на документа.
“Две години чакаме План за възстановяване, но него го няма. Всички други държави се справиха. Явно на българите не им трябва План, защото излишъците са толкова големи. В същото време всяка седмица се тегли нов дълг”, коментира Борисов.
“Когато обикаляме по градовете и селата, хората очакват да им дадем надежда. Но ние не можем да им обещаем, че ще увеличим това или онова. Ние трябва да кажем как държавата ще изкара пари, какъв ще е растежът, как да вдигнем БВП и най-вече с какви механизми. Никой документ не е съвършен, ще го гледаме ние и нашите опоненти. Където има възможност, ще подобрим - това не е Библия или Коран. Това е документ, който казва как ние можем, в какви срокове и по какъв начин можем да изведем България от кризата. Това говорете на хората, те вече знаят за чудовищната инфлация, за обедняването”, заяви още Бойко Борисов.
Зам.-председателят на ГЕРБ Томислав Дончев подчерта, че две години страната ни е в политическа криза, към която е добавена абсолютна липса на политически диалог, арогантност, скъсване с реалността. “Беше спряно реализирането на цели системи като Народното събрание, границата, тежката инфраструктура. На фона на всичко това войната в Украйна, съчетано с аматьорското управление, доведе до криза с енергоносителите, бюджетна криза, срив на публичните и частните инвестиции”, каза Дончев.
“При “Промяната” газът е скочил 10 пъти, токът е скочил 10 пъти, горивата са скочили два пъти. По най-бързия начин трябва да удължим механизма за компенсации и за 2023 г. Когато бизнесът има спокойствие, не вдига цените, а инфлацията се успокоява. Имаме идея как да компенсираме секторите и за газа. Още първият ден от новото управление ще направим дългосрочен международен търг за доставка на газ, различен от руски. ГЕРБ изгони посредниците от газа”, категоричен бе от своя страна Делян Добрев. “Предлагаме БЕХ да стане конкуренция на “Литаско”. Вторият вариант за регулиране на цените е да сложим мито на уралския нефт. Вносът е на 3,10 лв./л, ако "Лукойл" и "Литаско" искат на повече от 3,10 никой няма да купува от тях, тоест - имаме таван на вносните горива”, обясни концепцията Делян Добрев.
Финансистът Александър Иванов заяви, че е разрушена финансовата политика на България. “Не приемаме за решение да се вдигат данъци и да се теглят заеми. Затова ние ще съсредоточим усилия за укрепване на капацитета на приходните агенции с цел повишаване на събираемостта и недопускане на промяна на данъчния модел. Намаляване преразпределителна роля на държавата. Ограничаване на неефективните разходи. Въвеждане на диференцирана подкрепа и компенсации и прекратяване на практиката да се подпомагат всички по един и същи начин”, каза Александър Иванов.
Десислава Трифонова представи плановете в областта на икономиката и иновациите и обяви, че ГЕРБ- СДС иска България да достигне до 2026 г. БВП 110 млрд. евро. “Искаме да сме сред лидерите в Европа по ръст на БВП на човек от населението, а 35% от предприятията да са внедрили цифрови технологии”, каза Десислава Трифонова.
“За нас образованието беше и ще продължи да бъде национален приоритет”, заяви на свой ред Красимир Вълчев, представяйки програмата в сектор образование, като отчете, че целта е да се отделят 5% от БВП за научния ресор.