Бойко Борисов: Лидерите на партиите да влязат в правителството, защото само това може да гарантира стабилност (ВИДЕО)

Избори 2021. Платено съдържание. Купуването и продаването на гласове е престъпление.

Лидерите на партиите да влязат в правителството, защото само това може да гарантира стабилност, другото са плаващи мнозинства, в които ще се изпобием в парламента. Това каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов при представяне на предизборната кампания на партията. „Партиите се пазят да кажат с кой ще правят правителство. И затова не съм съгласен и за отдалечените премиери – това е абсолютна формула на безотговорността, на задкулисието“.

"За всичко, което сме направили като програма, има и пари. Някак си не остана коментирано това, което каза служебният финансов министър преди няколко дни. Там се говори за 15-16 милиарда дупка в бюджета. Данъчните и митниците работят на макс, не можем да ги упрекнем. Но преоразмерените разходи отнесоха бюджета далеч в морето", каза още Борисов.

"Г-жа Петкова завърши, че трябват мерки, които да се вземат от политическите партии. За мое огромно съжаление, не се говори за програми и за мерки. Или се повишават данъци - ДДС или корпоративен данък. Ако ДДС се вдигне с 1%, това ще е увеличение на БВП с 1 млрд. годишно. Но няма партия, която да повдигне въпроса. Този разговор ще дойде след 20 дни. Ние твърдо сме казали, че данъци няма да се вдигат", добави лидерът на ГЕРБ.

"При тези дефицити трудно си представям как ще започне ново начало. В петък Асен Василев е казал нещо умно - ГЕРБ да се хвалят с постигнатото, но и да кажат другите какво са постигнали. Съгласявам се. Всичко, което казват за вдигането на доходите и пенсиите, това е изцяло на нас, защото ние имахме 70 депутати, а те 30. Те се хвалят с нашите постижения, въпреки че само ги подписаха. Може спокойно да кажете, че ГЕРБ увеличи доходите двойно-тройно", продължи Борисов.

И изрази разочарование, че няма разговор за теми и идеи. "Коцето ме търсил някъде по радиото защо не сме се изказали за Джейхан. Това ли е темата? Аз правя в "Милениум" представяне на предизборната програма". Ние не ходим по паркингите да взимаме пари. Виновен-невиновен, има съдебна система, която да реши", заяви лидерът на ГЕРБ.

"Направихме голяма глупост в Конституцията, сега я отчитам. Без да се премери три пъти, няма да позволя да се реже нищо. Абсолютно безконтролният парламент направи Конституцията. Сега имаме служебно правителство, за което никой не носи отговорност", заяви още той. "Абсолютна никаква полза няма от работещия парламент. Това, което заложихме в Конституцията. Освен ако не се събираме, за да сваляме имунитет. Друга полза няма", добави Борисов.

Той сподели притеснения за тишината около машините. "Събраха ли ролките от миналите избори", попита бившият премиер. Според мен готвят някаква уйдурма с машините. Затова настъпи тишина. Две са възможните пробойни - или в "Сиела", или в "Информационно обслужване". Или и в двете", каза Борисов.

Йорданка Фандъкова каза, че е щастлива, че заедно с темите като стабилност и сигурност, се издига образованието като една от най-важните теми за развитието на страната, защото образованието е въпрос на национална сигурност: „За нас образованието е основен фактор за развитието на икономиката на страната ни. Имаме много добре разработена програма и много ясен план – първо, промяна в учебните програми, така че да намерим баланса между учене и критично мислене, между формиране на знания и практически умения. Нужна е работа за възпитание, работа за образование. На второ място, продължаваме инвестициите в учителите и преподавателите. Една политика, която сме доказали, че защитихме. С увеличение на педагогическите кадри на нива над 125% от средните нива за страната, както и на заплатите в университетите. На трето място, продължаваме инвестициите в училищата и детските градини, в изградена на нови училища е детски градини“. Образованието е това, което може да обединява – децата и образованието са тази тема, посочи Фандъкова.

Относно регионалната политика Николай Нанков каза, че по отношение на инфраструктурата е заложено доста: „Ще продължим програмата за саниране. Минимум по 1000 многофамилни жилищни сгради на годишна база. Втората ни тема е с управлението качествено и ефективно на водните ресурси на страната. Третата ни политика е свързана с пътната инфраструктура, да рехабилитираме по 2000 км на годишна база пътища. АМ „Струма“, дефилето, пътят Ботевград-Видин, Софийският околовръстен път и т.н.“

Христо Гаджев представи темата „Сигурност и отбрана“: „Темата сигурност е важна за всички български граждани. Има две предизвикателства пред нас е войната в Украйна и засилването на мигрантския натиск“. 

Даваме си сметка, че за всичките сектори, които коментираме днес, са необходими повече средства и ключовият въпрос е как това да се случи без да се увеличават данъците, каза Александър Иванов. „Другият въпрос е как да се увеличават доходите на гражданите. Отговорът е еволюция на българската икономика – да произвежда повече с по-малко ресурс и да е по-конкурентоспособна. Затова си поставяме като приоритет икономиката да произвежда не по-малко от 120 милиарда евро, да имаме ускорен икономически растеж, който да е догонващ, а защо не и изпреварващ на европейските развити икономики. Повишаване на производителността на труда, реиндустриализация. Подобряване на законодателната рамка е също наша цел, улесняване на административните капацитети и дейности.“

Владимир Темелков каза, че политиката е всичко това, което остава, след като свърши мандатът: „В технологичния сектор, изграждайки един продукт днес, той утре вече е стар. Ние допреди няколко години бяхме за пример. В един момент се оказва, че изоставаме с цяла обиколка. Трябва много бързо да се отрезвим. И затова имаме ясен план за следващите 4 години. На първо място това са иновациите, ресорът, който се надяваме, че ще вземем в ЕК. А на местно ниво като първа стъпка, аз бих казал, тръгваме дигитален град, умна държава, щастлива нация. Първа стъпка е премахване на електронния подпис. Той ще бъде заменен от дигиталния паспорт. Той ще ни е безумно нужен.“

В спорта трябва да бъдат направени промени, заявиха от ГЕРБ: „Започваме от масовия спорт – детски градини, училища, спортни площадки. Не може да има масов спорт, ако няма спортна инфраструктура. ГЕРБ гарантира изграждането на инфраструктурните проекти. Спортните клубове и техните финансиране – ние ще бъдем гарант за двойно увеличаване на спортните клубове. Спортът е като медицината – всеки ден се развива. ГЕРБ разработваме и програма за развитие на колективните спортове. Реформа в спортните училища – 6 държавни спортни училища. Образованието ние е един от основните приоритети. И не на последно място – европейските и световни финалисти трябва да получават достойно финансиране“.

Тома Биков представи сектор „Култура“: „Голяма част от секторите имат културен проблем. Ние имаме културата в нашата програма като важен сектор. Миналата година успяхме да извоюваме около 200 милиона повече за култура в битка с Асен Василев. Ние се ангажираме в една структурна и дълбока реформа. Начинът на финансиране, принципът на финансиране. Най-голямата цел, която държавата е поставила на театрите е да продават билети. Но дали образоват, дали възпитават ценности, няма никакво значение. Ние поемаме ангажимент да приключим тази система и да въведем държавни задачи и качествен критерий. Втората голяма тема е опазване на културното наследство.“

TRUD_VERSION_AMP:11//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"