Борислав Сарафов - Главният прокурор

“След почти година и половина като изпълняващ функциите на главен прокурор получих номинацията на трима от членовете на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет в процедурата по избор на титуляр за главен прокурор на Република България. Приемам този акт най-вече като оценка за това, че в един от най-трудните моменти за прокуратурата, благодарение не толкова на мен, колкото на колегите, с които ежедневно работя, сме успели заедно да върнем институцията към нормалността и професионализма.” Това заяви вчера в позиция до БТА Борислав Сарафов.

Очакваното се случи - в последния от четирите възможни дни във Висшия съдебен съвет (ВСС) за бъдещ главен прокурор бе номиниран Борислав Сарафов. Той ще бъде и единственият кандидат, който ще представи и защити концепцията си преди на 16 януари 2025 г. Пленумът на ВСС да гласува. През 33-те години след създаване на ВСС съдебните кадровици многократно избираха някой от тримата големи - председателите на върховните съдилища или главния прокурор, когато е имало само една кандидатура. Новото при избора догодина е резултат от последните, меко казано, спорни промени на Конституцията. Бъдещият главен прокурор ще може да се избира не с квалифицирано мнозинство от 17 гласа от 25-те членове на ВСС, а с просто мнозинство само от 13 гласа.

Издигането на кандидатурата на Сарафов не беше изненада и защото от юни 2023 г., когато Прокурорската колегия на ВСС го избра временно на поста след предсрочното прекратяване на мандата на Иван Гешев, държавното обвинение рязко престана да участва в сериала обществени скандали. Сарафов доказа на дело думите си: “Прокуратурата трябва да излезе от политическия терен, където е нагазила дълбоко и да се върне в естествената си среда - в защита на справедливостта само и единствено в рамките на институционалните й правомощия”. Това е факт, както е и факт, че вече никой не си спомня прокурорки с надути устни като на фолкпевици да протестират по тоги на стълбите пред съдебните палати.

Сарафов избра печеливша тактика - остави времето да работи в негова полза, докато и последният прокурор от най-малкото териториално звено в страната сам направи разликата с периода, през който главен прокурор беше Гешев. Всъщност един от водещите мотиви, с които Стефан Петров от Прокурорската колегия на ВСС представи кандидатурата на Сарафов, звучеше така: “Обстановката в страната се успокои, прокуратурата работи по-спокойно. Няма показни акции, а колегите в страната харесват работата на Сарафов”, посочи Петров.

Работа - това една от ключовите думи, с които накратко може да се опише пътят на Сарафов в съдебната система. И най-големите му опоненти признават - той е работохолик и всичко, което прави е в интерес първо на работата, после на всички останало. По същата причина и следователите от Националната следствена служба (НСлС) казват за Сарафов, че създава атмосфера и климати всеки да може най-добре и професионално да си свърши работата. Това от миналата година го знаят и колегите му във Върховна касационна прокуратура, за някои от които той е трети или четвърти главен прокурор. Казват за него: “Един по-различен главен прокурор.”

Борислав Сарафов е е роден на 16 август 1969 г. в София. През 1994 г. завършва Висшия институт на МВР в кв. “Симеоново”. До януари 1996 г. е инспектор към тогавашната Главна дирекция на затворите. Оттогава до 2001 г. работи в Софийската окръжна следствена служба, където се отличава като един от най-добрите следователи. Такава е оценката за него и на тогавашния окръжен прокурор на София Маргарита Попова, която години по-късно стана вицепрезидент на Росен Плевнелиев. През 2001 г. като част от екипа на Попова, за три месеца е назначен за районен прокурор на Сливница, а после същата година става и прокурор в Софийска окръжна прокуратура. От 2007 г. до края на 2011 г. е прокурор в отдел “Противодействие на организираната престъпност” във Върховна касационна прокуратура.

Веднага след създаването на Апелативната специализирана прокуратура през януари 2012 г. Сарафов става нейният първи ръководител. Същата година кандидатства и за главен прокурор като конкурент на Сотир Цацаров. ВСС избира Цацаров, но почти веднага, след като заема поста, той назначава Сарафов за свой заместник, а през декември 2017 г. издига кандидатурата му за директор на НСлС. В края на 2022 г. Прокурорската колегия на ВСС избира Сарафов на същия пост за втори мандат.

 

Има качества за главен прокурор

Лично моето мнение е, че специално той има повече от три качества, необходими да заеме поста главен прокурор. Не е хубаво непрекъснато и всички органи да са с изтекли мандати, да има временно изпълняващи дадена длъжност и т. н. Смятам, че е добре за всеки един орган, включително органите на съдебната власт да има титуляри, а не изпълняващи функциите. А това да няма нов Висш съдебен съвет не е вина на членовете на ВСС, нито на магистратската общност.

Мария Павлова, служебен министър на правосъдието

 

Кандидатурата му не е случайна

Нека да припомним, че той един път участва в конкурса за главен прокурор, когато беше избран г-н Цацаров. Така че г-н Сарафов има опита и като кандидат и като изпълняващ функциите главен прокурор вече от година и нещо. Общото мнение в Прокурорската колегия бе, че кандидатурата трябва да бъде от вътрешен човек. Той има и опита, и нужните качества, кандидатурата му никак не е случайна.

Стефан Петров, член на Висшия съдебен съвет

 

Той е буйна вода!

Борислав Сарафов е най-подходящият кандидат за главен прокурор към настоящия момент. Безспорен професионалист, роден за административен ръководител, който притежава необходимите качества да изпълни мисията главен прокурор. Той е буйната вода, която трябва да избута големите камъни, които са препятствие пред прокуратурата. Пожелавам му успех!

Иван Делчев, дългогодишен следовател от НСлС

Прокуратурата заслужава общественото доверие

“Отсега мога да декларирам, че ако бъда избран за главен прокурор на Република България, ежедневно и целеустремено ще работя за възстановяване на чувството за справедливост в обществото, за налагането на принципа на върховенство на правото, политическата неутралност на институцията и защитата на независимостта на съдебната власт”, заяви вчера Борислав Сарафов. И добави: “Отлично разбирам изключително тежката задача прокуратурата да получи това обществено доверие, което заслужава, и съм готов да работя за това”.

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Труд news

Този уебсайт използва "бисквитки"