Лидерът на ГЕРБ лично ще води преговори с партиите
ГЕРБ поканиха на преговори БСП и ИТН, Кирил Петков обяви, че ще разговарят с четири формации
Юристи очакват размествания в НС
„Виждам една конструкция, която може да работи - с ИТН, БСП и ППДБ.” Това заяви след среща среща с ръководството на ГЕРБ в централата на партията лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той каза, че е подготвил писмо до ППДБ: „Мога да им подпиша, че ще работим и ако има правителство, то ще е извън ДПС-Ново начало на Пеевски, АПС на Доган, „Възраждане" на Костадинов и МЕЧ на Радостин Василев”, заяви Борисов.
По-рано от пресцентъра на партията обявиха, че лидерът на ГЕРБ лично ще оглави екипа, който ще води преговори за “съвместни политически действия” в рамките на 51-ото Народно събрание”. Преговорите започват днес с БСП и “Има такъв народ”. Очаква се да бъдат обсъдени приоритети в дейността на НС и председател на парламента.
За разлика от женските преговорни групи, с които ГЕРБ водеше подобни разговори през последните години, сега в екипа освен Бойко Борисов участват още бившият председател на парламента и настоящ кандидат за същия пост Рая Назарян, зам.-председателят на партията Томислав Дончев и бившият председател на Народното събрание и кандидат за премиер на ГЕРБ Росен Желязков.
Съпредседателят на “Продължаваме промяната” Кирил Петков каза, че ППДБ също започват разговори в НС с представители на четири партии. Преговорите ще са с “Алианс за права и свободи”, с “Има такъв народ” и МЕЧ и започват в 13 ч. Очаква да има разговори и с БСП. От коалицията казаха, че покана е изпратена и до ГЕРБ, но нямало отговор на нея.
Два ще са акцентите в преговорите на ППДБ с поканените за преговори партии и коалиции - санитарен кордон около “ДПС - Ново начало” и лидера є Делян Пеевски, както и изборът на председател на парламента.
От “Възраждане” продължават да настояват за съставяне на коалиция без “ДПС-Ново начало” и ГЕРБ, посочвайки че в този формат се събира мнозинство от 141 депутата. Политически наблюдатели, обаче предупреждават че въобще не е сигурно, че парламентарните групи ще гласува единодушно. Напротив, допускат, че зависими депутати ще отсъстват, или ще гласуват не според партийните повели.
Юристи допускат и друг развой на събитията - Конституционният съд да се произнесе преди двумесечния срок за частично касиране на изборите и да се получат значителни размествания в групите.