Надделяхме в битката с контрабандата, похвали се премиерът
Седми сме по усвояване на еврофондове
Премиерът Бойко Борисов призова бизнеса да вдигне заплатите, за да не бягат българите на Запад. Апелът бе отправен по време на срещата “Бизнесът и правителството в един отбор”.
“Нашите българи отиват във Франция, Италия да работят като готвачи и сервитьори. Може ли да си направим така заплатите, че да си остават българите тук? Може със сигурност”, заяви Борисов. Той припомни, че в момента безработицата е на критичните 6 процента. “Голяма част от тях са хора, които не искат да работят”, коментира министър-председателят.
“Като дойде петък, няма разминаване по “Витошка”. Кафе няма празно! Добре, зле, зле - колко да сме зле? В София не можеш да се разминеш”, констатира Борисов и добави, че така е и в големите градове.
Премиерът каза, че правителството е заделило 700 млн. лв. от Бюджет 2018 за повече доходи във всички сфери, докато миналата година сумата бе 150 млн. лв.
“Променяме над 100 закона, за да облекчим административната тежест, но няма да се спирам върху цифрите. Облекчаваме бизнеса по всякакъв начин, за да се взимат работници от Беларус, Молдова, а всъщност нашите българи отиват в други развити държави”, заяви премиерът. Той не пропусна да отбележи и успехите в битката с контрабандата. “ Когато преди 2 години поехме управлението, контрабандата на цигари беше 34%, а бюджетът с 2 милиарда по-малко, сега по данни на тютюневите компании, тя е под 7%. Смятайте колко милиарда на година черни пари са отивали не в сивия сектор, а в черния сектор, защото това са черни пари”, коментира Борисов.
Той подчерта, че в битката с контрабандата били обединени усилията на данъчни, митници, прокуратура.
Борисов каза, че излишъкът в бюджета се пази за кофинансиране. Иначе “лесно може да го направим 2% дефицит и да се разплатим”, обясни той.
“В момента сме седми по усвояване на еврофондове в ЕС, но това вече не е новина. Тази статистика не я даваме ние, дават я Евростат и другите агенции. Най-важното е, че инвестициите отиват при хората. Някои други правиха инвестиции, които ще се изплатят след 2000 години - говоря за “Цанков камък”, същото важи и за АЕЦ “Белене”, където потънаха 3 млрд. лв. Сега правим къщички за оборудването, обвиваме го с фолио”, коментира Борисов.
Отношенията с Турция
“Какви атаки за добросъседството ни с Турция понесохме, но само в България в момента няма натиск от Турция. Старая се с колегите да поддържаме максимално добри взаимоотношения, защото сме на такова място, че ако има война в Европа, руските ракети ще паднат над България. Действително е много сложно да се проведе политика на добри отношения с всички, ако вземеш страна – ставаш цел”, коментира премиерът Бойко Борисов.
Министър Николай Петров е разтревожен от растящия брой болнични
Повече пари за здраве през 2018 г.
Не е нормално да се превръщаме в държава на инвалиди
“Ще има сериозно увеличение на бюджета на Здравната каса”, съобщи на форума здравният министър Николай Петров. Той не пожела да каже колко точно ще е това увеличение, но ден по-рано надзорът на НЗОК гласува малко над 3,8 млрд. лв. да са парите за здраве за следващата година. Бюджетът на НЗОК за 2018-а ще се увеличи с 407 милиона лева спрямо планираните за тази година разходи.
Увеличаването на парите за здраве “хем означава доверие в аванс, хем е притеснително, защото следват въпросите “дали можем да гарантираме, че системата не е вече пробита”, коментира Петров. Той съобщи, че има сериозен ръст на болничните листове, което разбираемо притеснява бизнеса. Здравният министър подчерта, че данните навяват и съмнения, че не всички от пациентите, на които са издадени, са били болни.
“Има драстичен ръст на болничните листове, което няма как да не се отразява на бизнеса. От друга страна има проблем по отношение на продължителната нетрудоспособност и инвалидизацията в различна степен. Ще се върви към промяна в регламентите, така че да се дефинира ясно медицинската експертиза и експертизата на нетрудоспособността. Не е нормално България да се превръща в държава на инвалиди!”, коментира Николай Петров.
Вицепремиерът Томислав Дончев:
Брутният вътрешен продукт на страната може да стигне 100 млрд. лв.
“Трябва да предвижим мислите на правителството на едно ниво напред, не за образованието според съвременните стандарти, а какви нужди ще има пазарът на труда в страната след 10 -15 години”, уточни Дончев. Според него има борба между държавите не само за привличане на публични и частни инвестиции, но и за качествен човешки капитал, който е един от фактори за конкурентоспособност.
“Тежките демографски предизвикателства в страната се дължат на неособено доброто ни представяне на европейския пазар на труда. Човек избира къде работи и живее не само заради заплатата”, уточни Дончев. По думите му икономически растеж от 4% е добре, но по-добре е 7 или 8%.
“Трябва да мислим в какво и как инвестираме”, подчерта още вицепремиерът.
Джордж Маргонис, управител на Филип Морис България:
Допринасяме с половин милиард лева към бюджета
“Преминаваме към бъдеще без дим, а това означава, че ще предлагаме продукти с тютюн, които не горят, а само се нагряват”, коментира той. По думите му българското правителство е осигурило добра фискална и регулаторна среда, за да може продуктите на компанията да достигнат и до българския потребител.
Левон Хампарцумян, член на УС на Българския форум на бизнес лидерите:
В една лодка сме с правителството
“България сега е с 5,6 пъти по-голяма икономика, отколкото през 1990 г. Тогава страната беше с 10 милиарда долара брутен вътрешен продукт и 10 милиарда външен дълг, докато в момента той е 20% от БВП на страната”, уточни той. Според Хампарцумян икономическите показатели на България дават основание за оптимизъм и за тази, и за следващите няколко години.