Първи сме в ЕС по разходи за медикаменти
Холандци и германци с най-ниски разходи за илачи с рецепта
Българите доплащат най-много за лекарства в Европейския съюз. Новината съобщи бившият здравен министър д-р Илко Семерджиев, който се позовава на данните на Евростат за миналата година, публикувани в януарския доклад на Европейската комисия за здравеопазване. Пред “Труд” д-р Семерджиев посочи, че по данни за 2019 г., българинът е доплатил 3,955 млрд. лева за лекарства.
“Става дума за голяма манипулация, която тече от години в публичното пространство, а именно, че в българското здравеопазване се доплаща изключително много, но когато се разгледа структурата на доплащанията се вижда, че не касае медицинската помощ, а става въпрос предимно за лекарства”, коментира д-р Семерджиев.
По думите му по отношение на медицинската помощ и денталната помощ сумите са абсолютно символични.
“За голямата манипулация с частните разходи за здравеопазването говорят числата за 2019 г.”, допълни той. Семерджиев посочи, че през 2019 г. всички разходи - публични и частни, са били 8.3% от БВП или 9,843 млрд. лева, което представлява по 1425 лева на човек за годината. От тях 4.4% от БВП са публичните разходи за здравеопазване - 5.256 млрд. лв. или по 760 лв. на човек, а 3.9% са частните - 4.587 млрд. лв. или по 665 лв. на човек.
Според бившия здравен министър с публични средства за 2019 г. се покриват само 53.4% от здравните нужди, а с частни средства т. е. с доплащания - останалите 46.6%. “Труд” разполага с доклада, според който по-голямата част от заплащането на здравни услуги идва от “джоба” на гражданите. Тенденцията публичните средства да са почти еднакви с частните поражда притеснение за здравеопазването особено за групи с ниски доходи, се посочва още в доклада.
На 229 млн. лева възлизат доплащанията от джоба за извънболнична помощ, а в болниците през миналата година се е наложило да извадим от джоба си 188 млн. лева. За дентална помощ сме платили - 73 млн. лева, а 142 млн. лева са разхвърлени по различни пера за медицински изделия.
“За лекарствени продукти са 3.955 млрд. лв. Това е потресаващо. Това са над 90% от доплащанията”, каза Семерджиев. Според него голямата измама е, че фарма-секторът успява успешно да се скрие зад медицинската и денталната помощ, а населението безпомощно повтаря, че много се доплаща за здравеопазване.
“Доплаща се, да, но предимно за лекарства и цитираните числа показват реалния размер и апетита на фарма-играчите”, допълни той.
За лекарства с рецепта най-малко вадят от джоба си холандци и германци, а на французи, хървати, румънци, шведи и норвежци изобщо не им се налага да доплащат в болниците. Най-много за лечение в болница дават в Гърция, Латвия, Кипър и Белгия, а България е на пето място.
Д-р Бойко Пенков, зам.-министър на здравеопазването
Правят се стъпки в тази посока, в момента има работна група, създадена от министъра на здравеопазване, за да може да се определи нови политики в областта на лекарствата. Надявам се до май да бъдат готови стратегически документи.
Проф. Илко Гетов, председател на Български фармацевтичен съюз
Д-р Дечо Дечев, управител на НЗОК
Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията на Научноизследователските фармацевтични производители (ArPharM)