Български зъболекарски съюз: Повече от 790 000 деца у нас имат кариеси

Страната ни заема едно от последните места по отношение на оралното здраве при децата. Причините за това са ниската орална хигиена, недостатъчната профилактика и продължаващото разпространение на кариеса, съобщи в Бургас д-р Борислав Миланов, секретар на Българския зъболекарски съюз (БЗС). Липсата на трайни хигиенни навици и рационалното хранене също попадат в тревожната статистика, добави той.

Днес БЗС представи обобщени резултати от Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца до 18 години. Изнесените данни показват, че България все пак постига напредък по отношение на оралното здраве при децата, сравнено с данните от 2010 година, съобщава БТА. 

През 2011 година денталните специалисти са извадили около 11 000 постоянни зъба на деца до 18 години. В момента има спад с около 30 на сто, отчетоха от съюза. При екстрахираните зъби - всяко четвърто или пето дете у нас има поне един разрушен, загубен зъб, като тази тенденция нараства. По данни на колеги всеки българин между 22 и 24 години има поне три извадени зъба. И тази тенденция нараства главоломно, като при хората над 60 години вече имат между 17 и 21 липсващи зъби, поясни д-р Миланов. 

Малко над 70 процента от петгодишните деца у нас имат кариес на млечните зъби. При 12-годишните с кариес на постоянните зъби са поне 79 на сто. При 57 000 деца на възраст 18 години в България (по данни на НСИ към 2021 година) страдащите от кариес на постоянните зъби са повече от 90%. Ако възрастовата група бъде разширена, изследването на БЗС показва, че от 1 млн. деца у нас 792 000 имат кариеси. 

"Данните показват, че ако не обединим усилията си - родители и специалисти, преподаватели и медии, трудно можем да излезем от този омагьосан кръг. На базата на 14-годишния опит, който имаме и на база работата, която е извършена, се виждат все пак позитивни резултати. Променихме тренда за развитие на кариеса и това е подкрепено с научни данни", посочи още главният секретар на БЗС. 

Пастите за възрастни трябва да се използват от децата след шестата им година. След осмата - те трябва да има изградени стабилни навици по отношение на оралната хигиена, обясни д-р Светослав Гачев, член на Националния координационен съвет по профилактика на оралните заболявания при децата към здравното министерство. По думите му поне 70 на сто от децата в България на възраст между 5 и 18 години страдат от кариес. Той каза още, че въпреки това че зъболекари в страната има, като на 100 деца вече се пада по един зъболекар, кариесът си съществува като епидемия.

В САЩ нещата също не са много добре. И там около 20 на сто децата имат нелекувани кариеси до 19 години. На 17 години поне 76% от децата имат някакво увреждане на зъбите, направи сравнение д-р Гачев. Той добави, че храненето е един от основните фактори за доброто орално здраве при децата. 

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"