Учени и военни моряци ще работят 45 дни на Ледения континент
Българският научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ с бордови номер 421 достигна Антарктида, съобщиха от ВВМУ. Плавателният съд е акостирал пред о. Ливингстън късно вечерта на 28 ноември след успешен преход през опасния пролив Дрейк. На Коледа в аржентинския порт Ушуая на борда са се качили български и чуждестранни учени, които ще работят по различни проекти на Южните Шетландски острови.
За трета поредна година корабът осигурява българската антарктическа експедиция. Предстои логистици да разтоварят в базата „Св. Климент Охридски“ оборудването за дострояване на новата научна лаборатория, както и запаси за 45-дневната мисия на Ледения континент.
За първи път с българския военен кораб там пристигнаха учени от Обединените арабски емирства, Черна гора и Гърция. В 34-членния екипаж начело с кап. II ранг Радко Муевски са включени и курсанти от ВВМУ. Дългосрочната им практика в крайно екстремни метеорологични условия ще им позволи да придобият умения за реализация в състава на ВМС и Българската армия, допълниха от морската Алма матер.
НИК 421 „Св. св. Кирил и Методий“ отплава от Морска гара във Варна на 7 ноември и се очаква да се завърне през април. Сред предизвикателствата в настоящата мисия е достигането до о. Сноу, където ще бъде монтирано оборудване за измерване на сеизмичната активност по съвместен проект с ОАЕ. Ще бъде направен опит за изследване и на покритият с ледник о. Смит. Там задачата на военните моряци ще е да картографират подводния релеф, за да подпомогнат навигацията в района и проектите на учените.