В капана на "Възраждане": Ето защо няма избран председател на 51-вото НС

И от седмия опит не беше избран председател на 51-вото Народно събрание, въпреки че издигнатият от "Има такъв народ" Силви Кирилов събра 117 гласа "за".

Според експерти е можело да има избор още от първия път, ако бяха спазени парламентарната традиция и принципи на правото. Защото на балотаж би следвало да бъде избран кандидатът с повече гласове от другия, а не, само ако получи подкрепата на повече от половината регистрирани депутати.

Ето каква е хронологията:

На 11 ноември, на първото събиране на новоизбрания парламент, Теменужка Петкова от ГЕРБ внася процедурни правила за избиране на председател на Петдесет и първото народно събрание. Проектът е напълно идентичен с приетия в предишното, 50-то НС, който е публикуван в Държавен вестник, брой 53, от 21.6.2024 г.

Ето какво гласи проектът:

1. Кандидати за председател на Народното събрание могат да бъдат предлагани от представените в Народното събрание партии и коалиции, регистрирани в Централната избирателна комисия за самостоятелно участие в изборите на 27 октомври 2024 г., и от народни представители.

2. Гласуването е явно, чрез компютризираната система за гласуване, освен ако Народното събрание реши друго, и по азбучен ред на предложените кандидатури.

3. Избран е кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители. Ако при първото гласуване никой от кандидатите не получи необходимото мнозинство, се произвежда второ гласуване, в което участват двамата кандидати, получили най-много гласове. Избран е кандидатът, получил повече гласове.

На трибуната излиза Цвета Рангелова от "Възраждане" и предлага следното предложение за изменение в ключовото трето изречение в т. 3 от Проекта на решение:

„Избран е кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители.

"Очевидно е недоверието на българските граждани в институцията Народно събрание. И смятаме, че единствено кандидат, който би могъл да получи по-голямо мнозинство за неговия избор, би могъл да бъде наистина достоен председател на Народното събрание", мотивира се депутатката от партията с лидер Костадин Костадинов.

Председателстващият Силви Кирилов подлага на гласуване направеното предложение за изменение и то е прието със 118 гласа "за", 2 - "против" и 84 - "въздържал се".

Решението минава с 19 гласа "за" от ПП-ДБ, 35 от "Възраждане", 17 от "БСП - Обединена левица", 17 от "Алианс за права и свободи", 18 от "Има такъв народ" и 12 от МЕЧ.

Двама от ПП-ДБ гласуват "против", 16 - "въздържал се".

Всички присъстващи 68 депутати от ГЕРБ-СДС гласуват "въздържал се".

От "ДПС - Ново начало" не участват в гласуването.

Процедурните правила за избиране на председател заедно с поправката "Рангелова" са приети с 206 гласа "за" и по един "против" и "въздържал се".

"Смятам, че неправилно се употребява терминът балотаж. Това, което те правят, не е балотаж. Балотаж е, който има повече гласове, той печели, подчерта пред "Труд news" конституционалистът проф. Емилия Друмева.

* Пълният коментар на проф. Друмева по казуса очаквайте утре в "Труд news".

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"