Трябва да се внимава и с пиротехниката – доброволецът Мартин Георгиев
На 5 декември отбелязваме Международния ден на доброволеца. В България днес също денят се почита от доброволческите асоциации.
„На 5 декември отбелязваме Международния ден на доброволеца, който трябва да се различава от българския такъв, който е на 5 юни и е за защита при бедствия“, каза пред „Труд news” Мартин Георгиев от Национална асоциация на доброволците у нас.
Мартин е познат и като лице, част от групата, която се включи в акцията при силното земетресение в Турция през 2023 г. Там той и колегите му бяха в продължение на 6 дни там и участваха в операцията при намирането и локализирането на хора под руините.
„По традиция отбори от София и региона се събираме и си правим кратко демонстрационно състезание. Тренираме няколко дисциплини, като това - как се построява дига и шлангова линия. Опитваме се да тренираме тези елементи, а не просто да се съберем на по бира“, каза още Мартин пред нашата медия.
„Нашата Национална асоциация на доброволците днес празнува и своята 10-а годишнина. За да я отбележим още преди няколко месеца ни дойде идея да направим благотворителен календар и със събраните приходи ще можем да закупим екипировка за предстоящите пролетни месеци, когато има много наводнения“, допълни още доброволецът.
През 2024 година Мартин и колегите му се включиха активно в гасенето на пожари през летните месеци.
„Последната акция, на която ходих беше през август, когато пазихме Рила. Бях там 3 дни по ред. Присъствах и точно, когато заваля дъждът, който беше толкова чакан от нас. Това много ни помогна за справянето с огъня тогава“, спомня си Мартин.
Георгиев обясни, че през новата 2025 година се очаква към редиците на Национална асоциация на доброволците да има нови членове, които ще преминат специална подготовка.
Освен това ще има и първоначалното обучение за още доброволци през януари 2025 година, като ще има възможност за около 10 човека да бъдат на прослушване и да станат част от доброволческия екип.
„Преди две седмици имахме група от нови доброволци, на които им проведохме начално обучение. Бъдещите доброволци дори успяха да работят с тежки инструменти, обучихме ги и как се влиза в сграда след земетресение и как се спасява човек“, обясни още той.
Всъщност влизането в сграда след земетресение не е никак лесна задача и винаги крие риск.
„Ако може не се влиза“, пошегува се Мартин.
„Всъщност след земетресение, преди да се влезе в сградата, трябва да ѝ се направи обход. Има и специални маркировки, които се поставят, за да знаят останалите екипи след нас дали сградата е обходена. Винаги трябва да имаш едно наум, че си в земетръсна зона. Дори земетресение от 1 или 2 по Рихтер може да е опасно, защото вече конструкцията е повредена и не можеш да си сигурен дали няма да падне таван, тухла или нещо друго“, разясни още доброволецът.
През зимния сезон най-голямо предизвикателство пред доброволците се оказва снегът и най-вече падналите дървета. Тогава в помощ на пожарникарите се притичат именно доброволците.
„Голямото предизвикателство през зимата идва от снега и от дърветата. Заради мокрия сняг, който пада в софийска област падат клони, които трябва да бъдат нарязани и да се отстранят от тротоари, площадки и т.н. Миналата година участвахме четири-пет пъти точно в такива акции в столичните квартали Младост, Люлин и други райони“, обясни още Георгиев.
Миналата зима, на места, имаше много плътна снежна покривка, което доведе до сериозни щети, включително и на по-ниски места.
„Тогава имаше прекалено много сигнали. Бяха активирали дори курсантите от Академията на МВР и нас доброволците също ни извикаха. Имаше много сигнали, които трябваше да се отстранят бързо, тъй като имаше паднали клони не само в парка, а на площадки и детски градини, което изискваше бърза намеса“, спомня си Мартин.
През настоящи декември, когато се използват различни фойерверки, също трябва да се подходи с особено внимание.
„Със сигурност трябва да се внимава с тези запалителни устройства. Особено много с това, какво би запалила една пиратка“, каза още той.
Мартин припомни и случай от преди години, когато именно пиратка пали сено и огънят стига до къща.
„В едно село, преди години, имаше точно такъв случай. Тогава се запали сено и огънят тръгна към цялата плевня, а от там и към къщата на семейството“, сподели Мартин Георгиев, като съветва около коледните и новогодишните празници хората да внимават с този вид пиротехника.