В сливенския филиал на ТУ показаха мода с шевици

Облеклата са конструирани със софтуер и са от естествени влакна

Новите технологии съкращават до четири пъти времето за изработка

Текстилът е традиция в Сливен

Колекция от луксозни облекла в национален стил бяха представени в сливенския филиал – факултет и колеж, на Техническия университет. Автор на седемте модела е популярният сливенски дизайнер инж. Таньо Христов – преподавател във филиала и в Професионалната гимназия по текстил и облекло „Добри Желязков“ в града. Моделите са резултат от научна разработка за проектиране на облекла в национален стил с използване на специализиран софтуер, ръководител е доц. д-р инж. Маргарет Сивова, преподавател по две специалности за мода във факултета и колежа, съобщи инж. Христов.

Целта на колекцията е да бъдат преоткрити устойчивите български везбени орнаменти и шевици и тяхното вграждане в дизайна на съвременните дрехи. Дрехите са проектирани така, че да бъдат изтънчени, но функционални и удобни. Използвани са платове предимно от естествени влакна – вълна, памук и коприна. Композиционно моделите са решени с художествена симетрия, асиметрия, контраст и др.

Любопитна подробност е, че самото конструиране на моделите е станало само за два- три дни, тъй като е използван софтуер. Иновативната технология съкращава от три до четири пъти времето, необходимо при стария начин на конструиране на ръка, разказа авторът на колекцията. Така изработката на цялата колекция е отнела две-три седмици и то заради сложността на шевиците, въпреки че те са били извезани на специална машина. Композиционно облеклата са решени с художествена симетрия, асиметрия, контраст.

Създаването на колекцията е финансирано изцяло от бюджета на Технически университет – София. Събитието предизвика вълнения, защото отразява интереса към автентичните елементи в съвременните дрехи и представя възможностите за по-бърз творчески, а и производствен процес с възможностите на технологиите. Колекцията е атрактивна демонстрация за обучението на бъдещите специалисти по текстил и конструиране на облекла – студенти и ученици. „Очакваме интерес и от по-малките производители. Бихме могли да им бъдем в помощ“, коментира още Таньо Христов.

В края на октомври пък доц. Маргарет Сивова заедно с гл.ас. Таня Пенева представиха в детска градина „Звездица“ интерактивен 3D килим – трансформер от разнообразни текстилни материали. Оказа се, че килимът от различни елементи е дидактично средство, което насърчава децата от предучилищна възраст да учат чрез игра, да развият логическо и творческо мислене, да формират познавателен процес.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд news

Този уебсайт използва "бисквитки"