В София се състоя професионална дискусия на тема „Киберсигурност”

Университетът по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) съвместно с Института по отбрана (ИО) „Професор Цветан Лазаров” към Министерството на отбраната бяха домакини на третата среща на Cyber Security Talks, която се проведе в късните следобедни часове на 13 септември в Централния Военен клуб. Организатор на събитието беше топ компютърният специалист г-н Павел Георгиев – съосновател и заместник председател на Българската асоциация на сертифицираните етични хакери (БАСЕХ), специалист по Информационна сигурност и преподавател в УниБИТ. Форматът на събитието беше хибриден (присъствено и с онлайн участници).

Cyber Security Talks срещите са насочени не само към експерти, но и към начинаещи в областта на киберсигурността и имат за цел да създадат среда за дискусии и обмяна на опит.

Сред присъстващите на специализираната среща бяха: Проф. д.н. Стоян Денчев - Председател на Общото събрание на УниБИТ и директор на Института по информация и сигурност; Проф. д.н. Ирена Петева – Ректор на УниБИТ; Полковник Емил Иванов – Началник на ИТ отдела на ИО „Професор Цветан Лазаров; Полк. доц. д-р Николай Стоянов – Заместник-директор на ИО „Професор Цветан Лазаров”; доц. д-р инж. Боян Жеков - Заместник-декан на факултет „Информационни науки” (ФИН) към УниБИТ; Светлин Илиев - Председател на Управителния съвет на Българска асоциация по киберсигурност (БАК)
Присъстваха над 150 интересуващи се в областта на киберсигурността. 

Пред събралите се доцент Жеков представи Cyber-do (или Кибер-до) пътя на професионалиста в киберзащитата като направи паралел между японските самура с пътят на войната Бушидо и киберпространството, към което органично се добавя “до”, което носи значението на път, учене и морал. Доц. Жеков изтъкна нуждата от непрекъснато усъвършенстване и надграждане на знанията, както и какво е нужно за един човек да стане специалист в областта на непрекъснато развиващата се кибер-среда и предизвикателствата пред бизнеса. Специално внимание отдели на нуждата от кадри в областта и създаването CS Startup-и.

Представителите на ИО и УниБИТ Цветелин Цонев и Симеон Кърцелянски заинтригуваха  публиката с демонстрация на злонамерено проникване в корпоративна мрежа и добри практики за предотвратяване и смекчаване на щетите от една такава атака. Представящите обърнаха внимание, че използват елементарен похват – изпращане на файл по електронната поща и слабост в операционната система в Windows 10 система, които дават административни права за отдалечен достъп до целия домейн. За предотвратяване и смекчаване на щетите от атаката се демонстрира анализ на пакети данни от мрежата на заразената машина и откриване на комуникация от злонамерената машина.

Последната демонстрация на магистър Диана Едрева се отнасяше за една от най-разпространените платформи за създаване на уеб сайтове WordPress и проблемите, които могат да възникнат с тривилно подбрани потребителски имена и пароли. Диана нагледно демонстрира неправомерен администраторски достъп до сайт, създаден с Wordpress. 

Публиката аплодира един от най-младите етични хакери шестокласникът Стефан Мануелов, който навлиза в дебрите на динамично променящата се сфера на киберзащитата. 

Уважаемият читател може би ще си зададе въпроса: Защо именно УниБИТ е съорганизатор на събитие по киберсигурност?

През последните 7 години УниБИТ се утвърди като водеща образователна и научна институция по киберсигурност. В момента УниБИТ работи по 5 Еразмус+ Европейски проекта в областта на киберсигурността съвместно с Университети/партньори от Италия, Швейцария, Франция, Гърция, Испания, Португалия, Латвия, Турция. Университетът се включи и в проект на НАТО с още 44 партньора за Интелигентна отбрана и обучение по киберзащита като има и постоянен български представител (доц. Евгения Ковачева) в създадената по проекта Академия по киберсигурност.

От три години УниБИТ работи по два национални изследователски проекта Център за върхови постижения в Информационни и комуникационни технологии и Национална програма Европейски научни мрежи – CyberTwin. Резултатите не закъсняват. През 2021 г. в новооткритата магистърска програма „Цифрова криминалистика и киберсигурност“ – резултат от проекта CyberTwin, са приети 70 студента.

Тази година стартира и Националната програма по сигурност и отбрана, в която УниБИТ и Института по отбрана са основни играчи и партньори в частта по киберетика и киберсигурност.

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Труд

Този уебсайт използва "бисквитки"