В Ямбол откриват първи по рода си монумент у нас

Паметник на учителите - народни будители

През 1805 Хаджи Неофит открива първото постоянно българско училище

Първи по рода си паметник у нас, ще бъде открит в Ямбол. Това ще е монумент на ямболските учители – народни будители. Събитието ще се състои 24 октомври, когато паметникът ще бъде тържествено открит в Ямбол. Той е монтиран на площад „Страшимир Кринчев“,  в най-стария квартал на града - „Каргона“. Мястото е избрано не случайно. Точно в тази част на Ямбол, където днес се намира жилищен комплекс „Каргона“ , през 1805 г.,  Хаджи Неофит открива първото постоянно българско училище.

По- късно, през 1857 г. , големият български възрожденец Добри Чинтулов въвежда взаимно учителната метода и поставя основите на светското училище в града.  То  е трикласно.  В него се обучават 120 ученика не само от Ямбол, но и от Сливен, Нова Загора, Карнобат и околните села. От запазените учебни тетрадки на учениците на Чинтулов – Петко Вълнаров и Михаил Икономов се вижда, че Чинтулов е преподавал по  руски език,  алгебра и  риторика.

Учебната година  е завършвала с изпит, който се провеждал в тържествена обстановка. На успешно положилите изпита ученици се издавало свидетелство, сочат историческите данни.

От "Каргона", където ще е монументът, са и първите учители - народни будители на Ямбол –  Ради Колесов, Анка Александрова, Атанас Кожухаров, Димитър Хаджииванов, Костаки Попович, създател и настоятел на Българското книжовно дружество.

Има и още имена на учители- народни будители - това са  Васил Попович, Иван и Стилияна Параскевови, първия професор по педагогика в България Петър Нойков, както и много други будни ямболлии.

Средствата за отливането на паметника са дарени от гражданин на Ямбол, а изработката е дело на директора на художествена галерия „Жорж Папазов“, скулптора Петко Йорданов.

Тържеството ще започне с изпълнение на патриотични и възрожденски песни от духовия оркестър към народно читалище „Съгласие-1862“ , с ръководител Васил Шейтанов

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Мария Кехайова, кореспондент на "Труд" в Бургас

Този уебсайт използва "бисквитки"