Венцислав Спирдонов, председател на НАПОС-РБ взе участие в Конгреса на местните и регионалните власти на Съвета на Европа

​​​​​

"На форума бе отчетено жизненоважното значение на силното партньорство между Конгреса и националните сдружения за защита и насърчаване на местната демокрация", посочи Спирдонов

Венцислав Спирдонов, председател на Националната асоциация на председателите на общински съвети в Република България /НАПОС-РБ/ и председател на Общински съвет-Велико Търново взе участие в Конференция на националните асоциации на местните и регионалните власти в Страсбург, организирана от Конгреса на местните и регионалните власти на Съвета на Европа. 

Престижният форум се проведе по повод 30-ата годишнина на Конгреса, 75-ата годишнина на Съвета на Европа и Международния ден на демокрацията. Събитието се състоя на 12 и 13 септември под егидата на литовското председателство на Комитета на министрите на Съвета на Европа. В конференцията участваха над 40 делегации от всички страни членки на ЕС, кметове, ръководители на национални асоциации на местните и регионални власти, съюзи, младежки организации.

Сред делегатите бяха Даниел Панов- кмет на Велико Търново и председател на НСОРБ, Силвия Георгиева-изпълнителен директор на НСОРБ, Елена Балтаджиева-кмет на Каварна и представител в Конгреса на местните власти, Сейфи Мехмедали-председател на Общински съвет-Джебел и зам.председател на НАПОС-РБ.

"Конференцията бe възможност за проследяване на резултатите от постигнатите договорености, в рамките на IV-та Среща на върха на държавните и правителствените ръководители на Съвета на Европа, проведена в Рейкявик през май 2023 г.

В допълнение към решенията от Срещата на върха, Kонгресът и националните асоциации подчертаха съществената роля на местните и регионалните власти като пазители на демокрацията, правата на човека и принципите на правовата държава на нивото, което е най-близо до гражданите, за създаването на демократични, мирни, основани на правата на човека, приобщаващи и устойчиви общества.

Отчетена бе решаващата роля на националните сдружения на местните и регионалните власти и на техните представителни сдружения – по-специално Съвета на европейските общини и региони (CEMR) и Мрежата на асоциациите на местните власти от Югоизточна Европа (NALAS) – в подкрепа на основната дейност на местните власти в цяла Европа и за укрепване на местното самоуправление като отличителна черта на европейския демократичен модел, въз основа на принципите, залегнали в Европейската харта за местно самоуправление и Допълнителния протокол към нея относно правото на участие в делата на местната власт", съобщи Венцислав Спирдонов.

Той сподели, че на форума е обсъден обмен на добри практики и предоставяне на техническа помощ за постигане на напредък в реформата на местното самоуправление по време на следвоенното възстановяване на Украйна.

"Отчетено бе жизненоважното значение на силното партньорство между Конгреса, националните сдружения и техните представителни сдружения за защита и насърчаване на местната демокрация. Конгресът и националните асоциации потвърдиха общия си ангажимент за отстояване на демокрацията, върховенството на закона и правата на човека на местно ниво", коментира Венцислав Спирдонов.

В приета на конференцията декларация се посочва по-нататъшно развитие и укрепване на местните и регионалните партньорства. Това трябва да стане чрез гарантиране на изпълнението на препоръките на Конгреса относно прилагането на Европейската харта за местно самоуправление. Да се гарантира изпълнението на препоръките на Конгреса за наблюдение на местни и регионални избори.

Да се осъществи сътрудничество в изпълнението на проекти и дейности за сътрудничество на Конгреса, насочени към подпомагане на държавите-членки при осигуряването на добро управление на всички нива;

Сред мерките е и насърчаване на гражданското участие, с акцент върху ангажираността на младите хора, в обществения живот и процесите на вземане на решения в техните общности и отворено управление, включително чрез инициативата на Конгреса за подмладяване на политиката, която тази година отбелязва своята 10-та годишнина, и Европейската седмица на местната демокрация", се казва още в заключителната декларация.

"В документа се набляга на засилване на споделената отговорност на всички нива на управление за прилагане на правата на човека и поддържане на върховенството на закона. Това трябва да се случи чрез повишаване на осведомеността на местните и регионалните власти относно техните задължения в областта на правата на човека като публични органи, които са обвързани със задълженията на държавата за зачитане и защита правата на човека, включително тези, гарантирани от Европейската конвенция за правата на човека, Европейската социална харта и други съответни конвенции на Съвета на Европа.

Важно е да се засили политическия диалог и сътрудничеството с местните и регионалните власти с цел улесняване на процеса на изпълнение на решенията на Европейския съд по правата на човека, които ги засягат. Сериозно значение се отделя на насърчаване ролята на местните власти за поддържане на разделението на властите с подходящ контрол и баланс, като по този начин се предотвратява прекомерната концентрация на власт", изтъкна Венцислав Спирдонов.

По време на форума е обсъдено и предприемане на координирани действия за опазване на околната среда чрез подкрепа за жизненоважната роля и инициативи на градовете, регионите и местните общности за опазване на околната среда и справяне с последиците от изменението на климата, за да допринесат за глобалните усилия в областта на околната среда и постигането на Целите за устойчиво развитие.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Веселина Ангелова, кореспондент на "Труд" във Велико Търново

Този уебсайт използва "бисквитки"