Взети са мерки за предотвратяване на технически проблеми, каквито съпътстваха втория ден от провеждането на онлайн теста по природни науки за деветокласниците. Това обяви в Габрово министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, предаде БНР.
Той откри изложение на професионалните гимназии от Габровска и Великотърновска област.
Министърът на образованието проф. Галин Цоков отново потвърди, че ще бъде насрочена нова дата за теста по природни науки за деветокласниците, заради техническите проблеми на втория ден от провеждането му. Явяването е по желание, подчерта министърът и обясни:
"Следващата седмица ние ще насрочим отделна дата, ще бъде може би по по-удобно време по обяд, за да не се нарушава учебният процес. Важно е да подчертаем, че учениците ще имат възможност да работят с една от двете платформи. И от там да има и по-малко натоварване във всяка една от платформите, които използвахме през двата дни".
Образователната система трябва да е подготвена, изтъкна още министърът на образованието и науката, защото по думите му в бъдеще е възможно външните оценявания и матурите да се провеждат в електронна среда.
В отговор на журналистически въпроси министър Цоков коментира и исканията за преминаване на учителстването към втора категория труд, което дава възможност за ранно пенсиониране:
"Нямат значение годините, има значение вдъхновението, отдадеността на учителите, опитът и знанието, уменията, които те натрупват, така че учителите могат да работят дотогава, докогато се чувстват полезни за децата и учениците".
Коментарът министър Цоков направи с уговорката, че темата за категоризацията на труда не е в обсега на МОН, а на Министерството на труда и социалната политика.