Вицепрезидентът: Българската държава трябва да настоява пред украинските власти за развитието на региона, населен с етнически българи

„Българската държава трябва да настоява пред украинските власти за развитието на региона на Южна Украйна, на местата, населени предимно с етнически българи. България трябва да поставя тези въпроси на всички нива.“ Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова след посещението си в селата Задунаевка и Бабата, съобщиха от пресцентъра на президенството.

Вицепрезидентът е категорична, че е необходим нов тип политика за българските общности зад граница. Тя не може да се ограничава само до читалищната дейност и съхранението на обичаите и традициите. „XXI век изисква много повече. Необходими са повече възможности за общи проекти, за български инвестиции в тези региони. Българската държава трябва да привлича тези млади хора да учат и да придобият професионален опит в родината на техните деди“, отбеляза Илияна Йотова.

Вицепрезидентът заяви, че българската държава се е отдръпнала от българските общности зад граница. „Обичаме да говорим какви големи родолюбци са, как трябва да се поддържа българското самосъзнание, но на практика правим много малко за нашите сънародници, особено в сравнение с това, което правят Полша и Румъния. Крайно време е политиката ни за българите зад граница да бъде национален приоритет“, изтъкна Илияна Йотова.

По думите на вицепрезидента като говорим с Украйна за общото ни бъдеще в Европа, трябва да изясним отношенията помежду си, поставяйки въпросите, които вълнуват сънародниците ни. „С протоколни срещи и потупване по рамото не се прави политика“, отбеляза Илияна Йотова.

Голяма бедност и липса на инфраструктура – това видя вицепрезидентът при посещението си в селата Задунаевка и Бабата. „Сякаш това са забравени от бога места. Липсата на перспектива прогонва младите и активни хора и това ще доведе до тотално обезлюдяване. Децата стават все по-малко. През тази учебна година в първи клас в училището в Задунаевка има само 14 деца“, посочи Илияна Йотова.

Представителите на българската общност споделиха пред вицепрезидента желанието си да се създаде училище изцяло на български език. Затова е нужна подкрепата на българските институции. „Много е важна инициативата на българските власти, особено на образователното министерство. Практиката на неделните училища е много добра, но те имат само спомагателна роля“, каза Илияна Йотова.

В Задунаевка вицепрезидентът бе посрещната с думите „Вие стъпвате по свещена земя!“ и прекрасния български език на децата от училището. „Тук има много история, тя не е само в границите на България“, посочиха местните жители и показаха на Илияна Йотова музея, който разказва за тяхното минало. Вицепрезидентът посети и къщата, където е живял Христо Ботев, докато е учителствал в Задунаевка. Имотът е закупен от българския консул в Одеса Димитър Тучков, който се опитва от няколко години да го дари на българската държава.

„Много рядко съм виждала такива родолюбци“, отбеляза вицепрезидентът. „Най-много ме развълнуваха думите на най-възрастния човек в Задунаевка. Той каза: Да пазите отечеството ни. Това е послание, което ще запомня за цял живот“, сподели Илияна Йотова.

Вицепрезидентът разговаря и с кмета и обществеността на Заря, което е най-голямото село в региона.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"