Вкусни рецепти от близо и далеч: Екзотиката идва от подправките

Повечето са пристигнали от Азия

Без подправки храната ни би била безвкусна. Те обогатяват и разнообразяват усещанията, улесняват храносмилането и усвояването на полезните вещества. Самите подправки са богати на минерали и някои витамини. Затова много от тях се използват и като билки с лечебна цел.

Съществуват неписани правила кои подправки за кои продукти са подходящи, също и как да се съчетават помежду си. Черният пипер например отива на всякакви меса, риби, супи, дресинги. Когато е прясно смлян, ароматът му е много по-силен. Обикновено се използва заедно с червен пипер – сладък или лют. Той пък подхожда както на месни, така и на постни ястия.

Слага се в много сосове. За него е известно, че освобождава богатия си вкус при термична обработка, но не бива да се готви дълго време на висока температура, защото започва да горчи. Напоследък у нас се използва и пушен пипер, който е характерен за ориенталската кухня. Той има интензивен вкус, затова се слага по малко.

Кимионът подхожда на месо, риба, бобови растения. Добавен в каймата, придава уникален вкус на кюфтета и кебапчета. Съчетава се добре с червен и черен пипер, канела, джинджифил, риган, чесън. Мащерката подхожда на всички меса, птици, риба, яйца. Слага се в салатен дресинг и супи. Съчетава се добре с риган и розмарин. Риганът има пикантен вкус. Използва се за риба на скара, ястия с яйца, сосове, колбаси и специално за телешко месо. Особено подходящ е за салата с домати и за пици.

Босилекът е сред любимите подправки в Италия. Слага се в салати, супи, яхнии, сосове. Почти няма българска манджа без джоджен и чубрица. Двете подправки могат спокойно да се използват заедно в приготвянето на зрял фасул, ястия от спанак, лапад, коприва, киселец, агнешко, картофи, ориз, дроб сарма.

Джинджифилът подхожда на моркови, тиква, сладки картофи, ориз, месо. Комбинира се сполучливо с добре познатия у нас чесън. Кардамонът, кориандърът, куркумата са от екзотичните гости в нашата кухня. Те правят храната по-различна, но не всички ги харесват. При тези подправки е много важна дозата, защото прекаляването с тях може да развали ястието.

Шакшука

Необходими продукти:
500 г домати (може консерва)
2 чушки
4 яйца
1 глава лук
2 скилидки чесън
1 щипка кимион
сол, черен пипер, захар на вкус, магданоз
люта чушка (по желание)
олио

Начин на приготвяне:
Зеленчуците се нарязват на ситно. Лукът, чушките и чесънът се запържват в загрято олио. Добавят се доматите. Всичко се овкусява и се оставя да къкри на слаб огън, като често се разбърква. Когато ястието се сгъсти, се чукват яйцата – може предварително да им се направи кладенче с лъжица. Готви се, докато яйцата станат готови. Поднася се с наситнен магданоз.  
Дювеч по сръбски

Необходими продукти:
500 г телешко месо
500 г свинско
500 г агнешко
6-7 домата (може консерва)
5 глави лук
2 патладжана
4 чушки
1 ч. ч. ориз
парче целина (глава и листа)
магданоз за сервирането
2 ч. ч. вода
5 с. л. олио
5 с. л. масло
сол, черен пипер, сухи подправки по желание

Начин на приготвяне:
Нарязваме месата на хапки и ги запържваме последователно: свинско, телешко, агнешко. Изваждаме ги. В отделената от тях мазнина задушаваме нарязаните на едро зеленчуци (без доматите) и ориза. На дъното на гювеч или йенска тенджера слагаме половината домати, нарязани на колелца, а върху тях – месото. Върху него изсипваме ориза със зеленчуците, най-отгоре – останалите домати. Тук-там ръсим черен пипер и сухи подправки. Заливаме с водата, отгоре поливаме с олиото и маслото. Захлупваме и печем 2 часа на 180 градуса. При сервирането се поръсва с магданоз.

Свинско по испански

Необходими продукти:
1 кг нетлъсто свинско месо
3 глави лук
200 г майонеза
150 г кашкавал
галета
сол, черен пипер, магданоз

Начин на приготвяне:
Месото се нарязва на хапки, лукът – на полумесеци. Объркват се заедно с подправките. Дъното на йенска тенджера се покрива с галета. Сипва се сместа и отгоре пак се поръсва с галета. Върху нея се настъргва кашкавалът, а най-отгоре се разпределя майонезата. Слага се в студена фурна. Пече се около 1 час на умерена температура – 180 градуса. 

„Добра жена“

Необходими продукти:
1 кг свински врат
1 кг картофи
200 г бекон
2 скилидки чесън
1 буркан (750 мл) кисели краставички
1 ч. ч. вино
сол, черен пипер
олио

Начин на приготвяне:
Киселите краставички и картофите се нарязват на малки кубчета, свинското - на хапки, а беконът - на ленти. По желание можете да запечете леко бекона на сух тиган. Сложете го на дъното на йенска тенджера или дълбок съд с капак. В тигана сипете олио и запържете краставичките 8-10 минути. После ги сложете при бекона и бързо захлупете. В същото олио запържете свинското до готовност, добавете 1 ч. ч. вино и сол. Задушавайте го под капак 15 мин. Отхлупете и гответе, докато течността почти изври. Изсипете го при останалите продукти. Загрейте ново олио и запържете картофите до златисто. Добавете ги към останалите продукти. Разбъркайте ястието и овкусете със сол и пипер. Оставете на топло под капак да се задушава половин час, преди да сервирате.

Хит на седмицата

Кадънбуду кюфте

Необходими продукти:
500 г телешка кайма 
1 малка глава лук
1 с. л. масло 
1 с. л. олио 
1 яйце 
по 1/2 ч. л. кимион, черен и червен пипер
1 равна ч. л. сол
1 ч. ч. сварен ориз 
2 с. л. магданоз 
2 яйца за паниране
брашно 
олио

Начин на приготвяне:
Лукът се нарязва на ситно. Задушава се в мазнината за кратко, да стане леко прозрачен. Прибавя се половината от каймата и се запържва, като се раздробява. Когато побелее, се оставя настрана да се охлади. Смесват се суровата кайма, оризът, запържената кайма, 1 яйце, подправките и нарязаният магданоз. Всичко се омесва и се прибира в хладилник за 30 минути. Брашното за паниране се сипва в дълбока чиния, 2 яйца се разбиват с щипка сол в друга дълбока чиния. С мокри ръце се взема от каймата и се оформят плоски, леко продълговати кюфтета. Овалват се първо в брашно, после в яйцата и се пържат до златисто от двете страни.

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Славяна Манолова

Този уебсайт използва "бисквитки"