За година поскъпването е с около 100 евро на кв. метър
В Банско повишението на цените е с 20 на сто до 580 евро/кв. м
Използват ги за дългосрочно обитаване
Ваканционните имоти стават все по-предпочитани за инвестиция. Причината за това е, че хората търсят сигурен актив, в който да вложат парите си. Наред с това ваканционните имоти са по-евтини от апартаментите в големите градове и е необходимо да имате по-малка сума, за да реализирате покупка. Най-често необходимият бюджет за втори дом в планински или морски курорт е между 30 хил. и 50 хил. евро, пише в анализ на компания за имоти. Това прави тези имоти достъпни за широк кръг от хора. Освен това, те могат да се отдават под наем и собственикът да реализира доходност или поне да си покрива разходите.
Средната цена на апартаментите в Банско и Пампорово достига 580 евро/кв. м, а ръстовете на цените са съответно с 20 и 25 на сто за година. Боровец е най-скъп сред планинските курорти - средната цена там е около 850 евро/кв. м, а нарастването на цените е с малко над 4% за година.
Интересът към ваканционните имоти нарасна не само защото са подходящи за инвестиция, а и защото все повече хора искат да имат свое място, където да отидат със семейството си през уикенда или по време на почивка. Друга причина е възможността за дистанционна работа в редица фирми, което превърна част от ваканционните имоти в такива за дългосрочно обитаване. Зимните курорти са идеално място за дистанцонна работа за хората, които обичат зимните спортове.
Цените в Слънчев бряг са близки до тези във Банско и Пампорово - средата цена на база реални сделки достигна 580 евро/кв. м. Това са нива, близки до тези от времето на руския бум през 2013-2014 г. Ръстът на цените е с около 100 евро/кв. м или с 20% спрямо година по-рано. Същото се вижда и в бюджетите за покупка на имот - докато преди година за двустаен са били необходими между 30 хил. и 40 хил. евро, сега цените са с около 10 хил. евро нагоре - 40-50 хил. евро.
В Созопол средната цена на имотите е 1030 евро/кв. м, което е ръст с около 10% за година. На север Бяла и Каварна привличат особено голям интерес. Там средните цени са съответно 670 евро/кв. м и 650 евро/кв. м, а повишението за година е между 15 и 20 на сто.
Повечето продават след Акт 16
Купувачите са внимателни и търсят качество
Предлагането е ограничено
Купувачите на апартаменти с цел инвестиция търсят по-качествено строителство на по-изгодна цена.
Купувачите на имоти са внимателни при избора на жилище, в което да вложат парите си. Ако купуват апартамент с цел инвестиция, търсят по-качествено строителство на по-изгодна цена, за да получат възможно най-голяма възвръщаемост от инвестицията си, разказаха брокери на имоти.
За целта купувачите много внимателно следят наличните оферти на пазара и преценяват коя е най-изгодна. Качествените имоти на добра локация и на добра цена се продават много бързо.
Ако купуват апартамент за семейството си, хората знаят точно какво искат. В тези случаи те може да направят някои компромиси с желанията си, но има неща, на които държат. Като всеки конкретен случай е различен. Някои държат да има детска градина наблизо, други искат определено разпределение на стаите, а трети държат към апартамента да има гараж. При покупката на дом за семейството хората са готови да дадат и по-висока цена, ако имотът отговаря на всичките им изисквания.
Предлагането на пазара обаче е ограничено. Много предприемачи ограничават продажбите “на зелено” заради високата инфлация и предпочитат да продадат готови жилища с Акт 16 и на по-висока цена. На вторичния пазар на имоти някои собственици спират от продажба жилищата си, защото няма в какво друго да вложат парите си и очакват по-висока цена след време. Това е най-характерно за София, коментираха брокери на имоти. Други обаче смятат, че при сегашните високи цени е чудесна възможност да продадат имота си и да реализират печалба.