По-добре е да се търсят мирни преговори сега
Още не сме започнали сериозната работа в Украйна
Искат да се бият с нас до последния украинец
Руският президент Владимир Путин предупреди, че Русия едва е започнала военните си действия в Украйна и предизвика западните страни, подкрепящи Киев, да се опитат да победят Русия на бойното поле, предадоха световните агенции.
Говорейки на 7 юли вечерта на среща с лидерите на парламента, Путин обвини западните съюзници в подклаждане на военните действия, като подчерта, че “Западът иска да се бие с нас до последния украинец”.
Той нарече това трагедия за украинския народ, но добави: “Изглежда, че всичко върви в тази посока” и предупреди:
“Всички трябва да знаят, че като цяло ние все още не сме започнали нищо сериозно”, каза руският президент.
Путин подчерта, че виновникът за сегашните събития в Украйна е “същият този колективен Запад”.
“Казват ни, че сме започнали война в Донбас, в Украйна. Не, същият този колективен Запад я отприщи, като организира и подкрепи антиконституционния въоръжен преврат в Украйна през 2014 г., а след това насърчава и оправдава геноцида срещу хората в Донбас”, подчерта той и добави, че “същият този колективен Запад е прекият подбудител, виновникът за случващото се днес”.
Путин също директно предизвика западните съюзници, подкрепящи Украйна.
“Днес чуваме, че искат да ни победят на бойното поле. Е, какво можете да кажете тук? Нека опитат”, каза Путин.
Путин обвини, че санкциите на Запада срещу Русия не са успели да постигнат целта си “да посеят разделение и раздори в нашето общество и да деморализират нашия народ”.
Той добави, че “опитите на колективния Запад да наложи своята версия на глобалния ред са обречени на провал”.
Но Путин също спомена възможността за преговори, като каза: “Ние не отхвърляме мирните преговори. Но тези, които ги отхвърлят, трябва да знаят, че колкото по-напред върви (войната), толкова по-трудно ще им бъде да преговарят с нас.”
Това беше първото споменаване на дипломация от много седмици след многократните изявления от Москва, че преговорите с Киев са се провалили напълно, коментират мнозинството от международните наблюдатели.
Позицията, заявена от Владимир Путин, бе продължена в петък от външния министър на Русия Сергей Лавров в кулоарите на срещата на първите дипломати на страните от Г-20 на индонезийския остров Бали.
“Ако Западът не иска преговори, а задължителна победа на Украйна над Русия на бойното поле, тъй като се изказват и двете мнения, тогава вероятно няма за какво да се говори със Запада. Защото с тези подходи той не позволява на Украйна да премине към мирния процес”, каза Лавров.
Според него западните държави, напротив, принуждават Украйна да вземе оръжията им и да ги използва за “бомбардиране на градове, унищожаване на цивилното население”.
След първи разговори Лавров-Чавушоглу в Индонезия
Москва, Анкара и Киев започват диалог за зърното
Руският външен министър Сергей Лавров и турският външен министър Мевлут Чавушоглу обсъдиха механизма за износ на украинско зърно от черноморските пристанища по време на срещата на първите дипломати на страните от Г-20, която започна днес в Индонезия. Това съобщи турският министър, предава ТАСС.
“Проведохме разговори със Сергей Лавров, обсъдихме стъпките, които могат да бъдат предприети в рамките на механизма, предложен от ООН”, каза Чавушоглу.
Дипломатът подчерта, че Анкара поддържа постоянни контакти с генералния секретар на ООН Антониу Гутериш по тази тема. Освен това в навечерието на 7 юли Чавушоглу проведе телефонни разговори с украинския външен министър Дмитрий Кулеба.
В свое изявление по-рано, руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Русия е готова за преговори с Украйна и Турция за износ на украинско зърно от черноморските пристанища.
Дипломатът добави, че военноморските сили в Черно море ще играят основна роля в този преговорен процес, тъй като “всичко е свързано с използването на военноморските сили”.
По-рано тази седмица турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че Анкара възнамерява да постигне споразумение с Руската федерация и Украйна за създаването на зърнен коридор в рамките на 10 дни.
Заради снимка на космонавти със знамената на ДРН и ЛНР
НАСА обвини Русия че използва МКС за пропаганда
“Роскосмос” публикува по-рано тази седмица снимките на космонавтите, които вдигат знамената на самопровъзгласилите се ЛНР и ДНР.
НАСА разкритикува руската космическа агенция за използването на Международната космическа станция (МКС) за организиране на пропагандни снимки, свързани с нейната инвазия в Украйна, предаде “Скай Нюз”.
Снимките показват тримата руски космонавти, които държат високо знамената на двете сепаратистки територии в Източна Украйна - Донецката и Луганската Народни републики (ДНР и ЛНР) - което накара американската космическа агенция да отправи “строг укор”.
Кадрите бяха описани от НАСА като “фундаментално несъвместими с основната функция на станцията сред 15-те международни участващи страни за напредък в науката и разработване на технологии за мирни цели”.
Въпреки нарастващия наземен конфликт между Вашингтон и Москва, сътрудничеството в ниска околоземна орбита до голяма степен продължи с малко предизвикателства от страна на САЩ към техните руски партньори - въпреки че главният изпълнителен директор на Роскосмос многократно заплашваше да оттегли сътрудничеството, припомня “Скай Нюз”.
Съществуват опасения в международната общност, че дипломатическите последици от войната в Украйна могат да подкопаят международното сътрудничество, необходимо за запазване на МКС в орбита и безопасността на астронавтите.
Въпреки призивите на Берлин към Отава
Украйна: Канада да задържи турбината за „Северен поток“
“Газпром” отказва да използва мрежите през украинска територия
Газопроводът може да бъде спрян напълно
“Северен поток” трябва да бъде изключен за годишна поддръжка от 11 юли до 21 юли. Хабек миналата седмица изрази притеснение, че може никога да не бъде върнат в експлоатация.
Министърът на енергетиката на Украйна призова правителството на Канада да не връща ключов компонент, необходим за увеличаване на потоците от природен газ по тръбопровода “Северен поток” Русия-Германия, според копие от писмо, с което разполага електронно издание “Политико”.
Потоците на руски газ към Европа спаднаха рязко от 16 юни, когато държавната компания “Газпром” заяви, че санкциите на Запада възпрепятстват връщането на газова турбина на “Сименс” за поддръжка от Монреал и необходима за експлоатацията на инсталацията.
Киев отправи специална молба към Канада да не прави изключение от своите санкции срещу Москва за газовата турбина, на основание, че Русия е била свободна да пренася своя газ през Украйна.
“Газпром” продължава да разпространява фалшиви новини, за да оправдае действията си, насочени единствено към парични печалби и оказване на все по-голям политически натиск” върху Запада, се казва в конфиденциалното писмо на украинския министър Галушченко, адресирано до вицепремиера на Канада Кристия Фрийланд от края на юни.
В писмото се добавя, че “вече е налице цялата необходима инфраструктура за транзитиране на достатъчни обеми газ към ЕС... Въпреки това “Газпром” отказва да използва наличния капацитет на (газопреносната система) на Украйна, за който плаща”.
Германският вицеканцлер Робърт Хабек отправи публична молба към канадското правителство в четвъртък, призовавайки за бързото връщане на компонента, за да може Европа да получи повече газ.
“Силните санкции означават, че трябва да навредят на Русия и Путин повече, отколкото на нашата икономика”, каза Хабек. “Затова моля за разбиране, че трябва да премахнем това ограничение що се отнася до турбината”.