ВМА: Жена е с опасност за живота, други двама са в тежко състояние

Една жена е с опасност за живота, а двама остават в тежко състояние след катастрофата край село Микре, съобщи на брифинг началникът на ВМА проф. Венцислав Мутафчийски за настанените трима пострадали от катастрофата край село Микре.

„В нашата болница са докарани трима пациенти, които са тежко ранени и един в нашата плевенска болница, който е с леки травми на 47 години. По-скоро при него проблематичен е стресът и високото кръвно налягане, но колегите ще се справят. Той е без опасност за живота. В реанимация в момента имаме трима болни, двама от които са в съзнание и най-тежко пострадалата, за която стана въпрос снощи, е в доста тежко състояние. Тя е с политравмента фрактура на лицевите кости. Няма нито една лицева кост, която да е здрава. Има счупване на черепа в мозъчната част с мозъчна контузия. Оттам надолу има контузионен бял дроб, доста сериозен. Могат да произтекат доста сериозни проблеми“, коментира проф. Мутафчийски.

По думите му кървенето е спряло, а то е било доста съществено, защото още в Ловеч се е наложило преливане на пет сака кръв и плазма. „Тук е продължено преливането с още 4 сака кръв и три плазма. Преодоляно е шоковото състояние, но болната е с много тежка фрактура на таза. Тепърва очакваме развитие на усложнение и то най-вече на белия дроб. Има реална опасност за живота ѝ, но е в тежко стабилизирано състояние. Предстоят ѝ множество оперативни интервенции. По отношение на счупванията на скелетните кости, както и на лицево-челюстните, които в никакъв случай няма да могат да се преодолеят с една единствена оперативна интервенция. Предстоят серийни операции“, допълни той и уточни, че следващият пострадал е 74-годишен мъж с рана на скалпа.

„В момента е в стабилизирано състояние, контактен и съвсем адекватен. Има тежка фрактура на таза, за която ще предстои оперативно лечение“, добави проф. Мутафчийски.

„Третата пострадала е жена на 56 години с лека мозъчна контузия, лека рана в областта на главата, но има серийни фрактури от трето до седмо ребро в лявата гръдна половина с частичен излив, както и счупване на лопатката, което е белег, че е сериозна травма в областта на гърдите, защото това е кост, която много трудно се чупи. Имаме повишено внимание по отношение на развитие на усложнение на белия дроб. И при нея имаме счупване на лява тазобедрена става. На нея й предстоят оперативни интервенции“, каза още той.

На този етап нямаме искане за докарване на още пострадали от катастрофата край с. Микре във ВМА, допълни началникът на ВМА. „Нашият екип в Плевен се отзова първи в болницата, поради близкото разстояние. Това е едно преимущество за ВМА, че имаме болници на много места в страната и можем да покрием територия във всяка една точка на България за бързо време. Изпратихме реаниматор и сестра, защото при такива тежки травми и пострадали, именно те са ключовите хора при овладяване на тежкото състояние, защото и да се изпрати хирург или травматолог, той нищо не може да направи. Всъщност тежката травма е визиологична катастрофа на организма, а не просто анатомични счупвания на отделните кости. Затова реаниматорите са ключови в първите часове в решаването на проблемите на тези ранени и поддържането на жизнените им функции“, коментира той и уточни, че когато екипите са дошли от София, вече те са се заели с транспорт на пациенти към плевен.

„Те транспортираха двама – единият към нашата болница в Плевен, а другият със счупване в областта на гръбначния стълб с реална опасност за компресия на гръбначния мозък в университетската болница в Плевен, където неврохирургичен екип ги очакваше. Нямам информация за него“, допълни той.

Ръководителят на Клиниката по интензивно лечение във ВМА доц. Евелина Одисеева уточни, че действително двамата пациенти – мъжът на 74 години и жената на 56, са в стабилизирано състояние без опасност за живота, но третата пациентка, най-тежко пострадалата, е с реална опасност за живота.

„Беше в шок, много тежък транспорт. Когато е доведена тук, е била в стабилно състояние и след като са обработени раните и са направени тези манипулации, постепенно тя вече е извън шока. Така или иначе си остава в тежко състояние с реална опасност за живота. Два екипа пътуваха за Ловеч и помогнаха на колегите в ловешката болница за обработка и транспортиране на пациентите. Тук в болницата ги очакваха още 4 екипа. Имаше много хора. Всички бяха много ангажирани“, заяви доц. Одисеева.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"