Русия очаква появата на още фалшификати
Посланикът на Москва в ООН обеща доказателства за провокациите
Показаха на журналисти опровергаващи Киев записи
Има ли умишлено и масово избити цивилни в Украйна, кой стои зад тези престъпления, ако са извършени, фалшиви ли са видеозаписите и фотографиите на изоставени по улиците на градове в Украйна тела на мъртви цивилни, и ако те са подправени - кой стои зад това? С тези въпроси, на които още няма отговори, се завихри своеобразна война на трупове. В която Западът и Русия взаимно се обвиняват.
Темата стана №1 в света, след появата на кадри от град Буча, край Киев, на които се виждат трупове на цивилни, за които украинските власти заявиха, че са избити от руските войски, преди те да напуснат града на 31 март. Случаят предизвика възмущение в света. Русия обаче твърди, че фотографиите и записите са фалшификация и категорично отрича да има общо с подобни престъпления.
Случаят “Буча” предстои да бъде разгледан късно вчера на заседание на Съвета за сигурност на ООН. То бе свикано от Великобритания, която този месец председателства съвета. “Този уикенд на ужасните кадри и в репортажите от Буча видяхме как невъоръжени украински мирни жители са били разстрелвани с вързани зад гърба им ръце. Над 800 тела са били оставени на улицата или хвърлени в масови гробове. Жени са били насилвани пред очите на децата си”, заяви посланичката на Лондон в ООН Барбара Удуърд. И добави: “Ще използваме председателството си на Съвета за сигурност, за да осигурим прозрачност, отговорност и справедливост”, добави тя.
Преди това британската страна два пъти отказа искането на Русия Съветът за сигурност на ООН да разгледа случая “Буча”. Което предизвика гневната реакция на руския посланик в ООН Василий Небензя. Той свика късно в понеделник извънредна пресконференция, на която бяха показани видеозаписи от Буча, заснети веднага след изтеглянето на руските войски от града, на които тела на загинали по улиците няма. А заснетите украински военни и кметът на града са в приповдигнато настроение, обявяват своята “победа” и не споменават никакви убийства.
“От самото начало беше очевидно, че това не е нищо повече от поредната подготвена провокация, целяща дискредитиране и дехуманизиране на руските военни и оказване на политически натиск върху Русия”, посочи Небензя. И обърна внимание на факта, че четири дни след като руските военни са напуснали Буча, там не е имало “нито един признак за жестокости, нито веднъж не е споменавано за тях”.
Междувременно западни медии разпространиха кадри, предоставени от частната компания Maxar Technologies, които показват множество тела по протежение на почти километър от улица “Яблонская” в Буча, като поне 11 от тях са там от 11 март, докато градът все още е бил под контрола на руската армия.
А руското военно министерство обяви, че украински военнослужещи от център по психологически операции са организирали поредно постановъчно заснемане край Киев на уж убити от руските сили мирни жители. Говорителят на министерството Игор Конашенков посочи, че поредната операция за фалшиви снимки е проведена на 4 април в населеното място Мошчун, на 23 км северозападно от Киев. И допълни, че такива акции са организирани и в Суми, Конотоп и други градове.
Осъди поредното изгонване на дипломати
Кремъл не вярва в честно разследване
Дмитрий Песков
Твърденията, че руските сили са извършили военни престъпления като са екзекутирали цивилни в украинското градче Буча са “чудовищна фалшификация”, целяща да очерни руската армия”. Това заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от Ройтерс.
“Това е просто добре режисирано, но трагично шоу”, допълни той.
“За пореден път призоваваме международната общност: разграничете се от такива емоционални възприятия и мислете с главите си Сравнете фактите и разберете с каква чудовищна фалшификация си имаме работа”, призова Песков.
А в коментар за възможността за провеждане на разследване на ситуацията в Буча, Песков отбеляза, че “трябва да се помисли доколко сега е възможно наистина безпристрастно, неутрално и неангажирано разследване”. Русия системно излага позицията си по ситуацията в Буча, но колективният Запад “е закрил очи и уши” и не иска да слуша, каза още говорителят на Кремъл.
Той коментира и днешното изгонване на общо около 150 руски дипломати от редица европейски държави, сред които Италия, Дания, Германия, Франция, Швеция, Испания. Според Песков това показва “липсата на далновидност” у европейците.
“Съжаляваме. Намаляването на възможностите за общуване на дипломатическо ниво в тези трудни условия” означава “липса на далновидност, което ще усложни допълнително” отношенията между Русия и ЕС, каза Песков.
Сергей Караганов, бивш съветник на Елцин и Путин: Русия не може да си позволи да загуби
Бивш съветник на президентите Борис Елцин и Владимир Путин, Сергей Караганов е почетен председател на московския мозъчен тръст Съвет за външна и отбранителна политика. Името му се свързва с редица ключови идеи в руската външна политика, от т. нар. доктрина Караганов за правата на етническите руснаци, живеещи в чужбина, до принципа за “конструктивно разрушение”, известен също като “доктрината Путин”.
Караганов е близък както до Путин, така и до външния министър Сергей Лавров, и е формулирал много от концепциите, които доведоха до войната в Украйна. Известен като външнополитически ястреб, той е привърженик на тезата за “Велика Евразия” и на тесни връзки с Китай; смята, че дългото господство на Запада в световните дела е към края си.
“Труд” представя на читателите си интервю на Караганов пред водещото политическо британско списание “Ню стейтсман”, което ще публикува в няколко части.
- Защо Русия нападна Украйна?
- От 25 години хора като мен не спират да повтарят, че ако НАТО и западният съюз пресекат определени червени линии, особено в Украйна, ще има война. През 2008 г. президентът Путин заяви, че ако членството на Украйна в НАТО стане реална перспектива, то тогава няма да има Украйна. Не го послушаха. Тъй че първата цел е да се сложи край на експанзията на НАТО. Другите две цели са: демилитаризация на Украйна и денацификация, защото в руското правителство има хора, които смятат, че възходът на ултранационализма в Украйна започва да прилича на Германия през 1930-те. Цели се също и освобождаването на Донбас от осем години на непрестанна бомбардировка. Освен това беше налице убеждението, че войната с Украйна е неизбежна - може би до три или четири години, и че тя би могла да се развихри на руска територия. Затова в Кремъл вероятно са решили, че ако ще трябва да воюваме, то по-добре на чужда територия, на територията на една съседна и братска страна, която навремето е била част от Руската империя. Но същинската война е насочена срещу западната експанзия.
- На 25 февруари Путин призова украинската армия да свали президента Володимир Зеленски. Напоследък обаче от Кремъл идват сигнали, че може би е готов да преговаря със Зеленски. Означава ли това промяна на отношението към него?
- Война е, ние сме сред мъглата на войната, тъй че мненията и целите се менят. Първоначално някои може би са мислили, че украинските военни ще извършат нещо като преврат и в Киев ще се установи реална власт, с която може да се преговаря - последните президенти, и особено Зеленски, са смятани за марионетки.
- Но вие лично не смятате президента Зеленски за нацист, нали?
- Не, разбира се.
- Как според Кремъл би могъл да изглежда успешен завършек на инвазията?
- Не знам какъв ще бъде изходът от войната, но мисля, че той ще включва разделението на Украйна, по един или друг начин. Дано накрая все пак остане нещо наречено Украйна. Но Русия не може да си позволи да загуби, нужна ни е някакъв вид победа. А ако се наложи виждането, че губим войната, тогава съществува реална възможност за ескалация. Тази война е наместническа война между Запада и останалите - като Русия, както винаги през историята, е върхът на “останалите” - за бъдещ световен ред. Залогът на руския елит е много висок - за него това е една екзистенциална война.
Очаквайте продължение в следващ брой
Наказанията удрят вноса на въглища
ЕС подготви пети пакет от санкции срещу Русия
Заради разкритията за престъпленията в Буча, Еврокомисията предлага нов, пети пакет от санкции за Русия.
Предложение за нов, пети пакет от санкции на Европейския съюз срещу Русия заради инвазията в Украйна представи председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен.
Новите наказателни мерки се налагат след разкритията за клането в украинския град Буча.
Предлага се забрана за внос на въглища от Русия на стойност четири милиарда евро годишно; налагане на пълна забрана на преводите към четири руски банки, сред които ВТБ; забрана на достъпа за руски кораби и на управлявани от Русия плавателни съдове до пристанища на ЕС.
Предвижда се изключение за плавателни съдове при превоз на селскостопански и хранителни стоки, хуманитарна помощ, енергоизточници.
ЕК предлага забрана за работата на руски и беларуски автомобилни превозвачи в ЕС. Предвиждат се също ограничения за износ на стойност 10 милиарда евро в области, в които Русия е уязвима, като компютри, полупроводници, машини и друго оборудване.
Комисията предлага забрана за внос на стойност 5,5 милиарда евро от Русия на стоки от дърво до цимент, от морски дарове до алкохол. Предлага се също забрана за участие на руски дружества в обществени поръчки в ЕС и на всякаква финансова подкрепа за руски държавни организации.
Предвижда се налагане на допълнителни санкции срещу руски граждани.
Фон дер Лайен съобщи, че се подготвят и санкции срещу вноса на руски петрол.