Герджиков завещал на Борисов особена папка
Войната между държавния глава и ГЕРБ се разпали, след като от управляващата партия го обвиниха в лобизъм и корупция заради класирането от служебния кабинет на първо място на шведските изтребители „Грипен. „Доживяхме Цветанов да обвинява държавата Швеция в корупция. Защото нали знаете, че за корупцията трябват две страни.“ Това заяви вчера президентът Румен Радев в Горна Оряховица по повод скандалът с изтребителите. "Но да оставим настрани този европейски виц. Политическата сцена не е място за разиграване на скечове от типа „доброто и лошото ченге“. Надявам се г-н Борисов ясно да заяви подкрепя ли декларациите на своя заместник. И когато говорим за корупция дали премиерът Борисов е проверил какво съдържа папката, завещана му от служебния премиер Огнян Герджиков", каза още Радев.
На въпрос дали е оказвал натиск и ако бъде извикан в анкетната комисия, ще се отзове ли в парламента, държавният глава коментира: "Има разделение на властите. Няма как президентът да бъде викан в парламента. Второ, да си проверяват ако искат собствените решения, подписи, собствените графици, които правителството Борисов 2 категорчно разработи, утвърди, разписа. И които предишното 43- то народно събрание прие и за които има много ясен график и е следван много точно".
По повод назряващото напрежение по оста президентска институция -правителство, Радев бе категоричен: "Аз не съм вдигнал ръка първи. Ако искате внимателно следете кой какво и как е казал и как е реагирал".
При визитата си в Горна Оряховица, президентът обясни, че е имало много ясни решения след КСНС до 20 юни да бъде извършен детайлен анализ и доклад за възможностите за разсрочване на проекта, за да може да се реализират проектите на всички видове въоръжени сили. "Очаквам този доклад. Имам уверението, че той е готов. На негово основание трябва да има детайлен график – кога, какво ще се върши и с какви средства. Все още го очаквам. Имам уверението че правителството го подготвя", допълни Радев.
За да имало максимална прозрачност
Управляващите внесоха предложение за комисия
„Да съберем всички факти и обстоятелства за взимането на това политическо решение на служебния кабинет и дали има прикриване на факти относно кореспонденцията, водена с всички страни при сключването на този договор“, обясни шефът на групата на ГЕРБ.
„Целим да бъдем максимално прозрачни и шумът, който вдигнаха от БСП и президентът, ни дават възможност за точно такъв подход“, добави Цветанов.
Той напомни, че страната е парламентарна република и всички трябва да подхождат с уважение, а когато има комисия – да съдействат. Дейността на временната анкетна комисия не спира процеса по придобиване на нов тип боен самолет от Министерския съвет, посочват още от ГЕРБ. Депутатите от партията предлагат комисията да е в следния състав: 8 от ГЕРБ, 6 от „БСП за България“, по 2 от „Обединени патриоти“ и от ДПС и един от „Воля“
Изборът е между 15 оферти от 9 държави
От Брюксел
Преговаряме с Швеция за индустриално сътрудничество
„Казах на шведския премиер, че сядаме и първо говорим за индустриално сътрудничество. Второ - за инвестициите в България, за да може това, което ще платим, 100 процента да си го върнем от други неща. Вземем ли решение, вървим на преговори първо с вас, после с "Юрофайтър". Пазарлъкът ще е много тежък и дълъг процес", каза тогава Борисов. Целта на нашето правителство е „да се плаща много по-нататък, на части и срещу условия, които да ни дадат възможност за нови работни места в България". Важно за нас е и в българския военно-промишлен комплекс да има заетост и печалба, категоричен бе премиерът.
КОНТРА
Стефан Янев, секретар на президента по сигурност и отбрана:
Опитахме се да помогнем