Той изигра ролята на учител, който става президент в сериала “Слуга на народа”. Повтори я и в реалния живот и сега отново е на сцената. На тази сцена цената е висока и се плаща с човешки животи. Комедията, която направи Володимир Зеленски президент, свърши. Събитията са драматични, а на украинския президент е отредена централна роля.
“Комикът може да стане президент, но е тъжно, когато президентът стане комик.”Това е един от коментарите на Зеленски за предшественика му Петро Порошенко. Сега самият Зеленски изглежда твърде комично и неадекватно на фона на ситуацията в Украйна. Седмици наред той наблюдаваше как Русия обгражда страната му с повече от 100 000 войници, а Вашингтон предупреждаваше все по-яростно, че войната е “неизбежна” и може да започне “всеки ден”. Зеленски направи това, което владееше най-добре: призова своите над 40 милиона сънародници да се отпуснат и да чакат празник.”Да запазим спокойствие. Ще празнуваме Великден през април. А през май ще е както винаги - слънце, празници, барбекюта. И не след дълго ще бъде лято”, зовеше Зеленски. След това обяви 16 февруари - денят, който някои американски представители избраха за възможно начало за руската инвазия, за национален празник - Ден на единството, на който хората трябва да излязат със знамена и балони.
Ден след нахлуването на Русия в Украйна комикът президент влезе в друга роля - този път драматична. Коментира, че е цел номер едно от руснаците, а семейството му - номер две. Зеленски обяви, че Русия иска да навреди политически на Украйна като ликвидира държавния глава. Оплака се, че страната му е оставена да воюва сама с Русия.
По всичко личи, че приказката на Зеленски е към края си. Публиката вече не е в плен на чара му, а доброто настроение е заместено от страх, ужас и обвинения.
Впрочем, обвиненията срещу Зеленски, който като на шега спечели изборите през 2019 г. започнаха почти мигновено. И докато привържениците му го сравняваха с Роналд Рейгън, Доналд Тръмп и Силвио Берлускони, службата за сигурност на Украйна започна разследване за финансиране на кампанията му от националиста Константин Малофеев.
Анализаторът Виктор Бобиренко написа, че политическият проект на Зеленски е финансиран от избягалият от Украйна олигарх Игор Коломойски, чийто телевизионен канал излъчваше шоуто на актьора.
Зеленски, е роден през 1978 г. в Кривой рог, в провинция Днепропетровск. В Криворожкия икономически институт Зеленски получава юридическо орразование, но никога не е работил по специалността.
Фактът, че първият му език е руски, а не украински, му спечели подкрепата на рускоговорящите, които не простиха на Порошенко неговия националистически обрат.
Рускоговорящите избиратели на Порошенко се надяваха Зеленски да прекрати войната в размирния Донбас, територия, която той няма намерение да завладява със сила.
В началото на мандата си обяви, че е готов да разговаря с ръководителя на Кремъл Владимир Путин (табу за предишния президент), тъй като смята, че Украйна е във война с Русия.
Подкрепи и разпространението на украинския език и култура, но се противопостави на забраната за руския.
Президентският мандат на Зеленски бе натоварен с очакването, че ще успее да отвори линии за комуникация с Владимир Путин, които да позволят разрешаването на кървавия сепаратистки конфликт в Източна Украйна, отнел живота на повече от 14 000 души. Двамата лидери проведоха среща на върха в Париж няколко месеца след избирането на Зеленски, която Путин приветства като “важна стъпка”. “Моите колеги казаха, че това е много добър резултат за първа среща. Но аз ще бъда честен - това е много малко”, заяви Зеленски.
След тази среща отношенията между Киев и Москва се влошиха.
Путин обвини правителството на Зеленски в “дискриминация” на рускоговорящите и в неизпълнение на предишни обещания за уреждане на източния конфликт.
Но най-сериозната причина за влошените отношения с Москва е упорството на Зеленски за членство на Украйна в НАТО. Нещо, на което Путин се противопоставя открито вече над 20 години. И още през 2007 г. на Конференцията по сигурността в Мюнхен, каза че Русия няма да приеме еднополюсен свят, доминиран от САЩ и каквото и да е разширяване на НАТО, непосредствено до границите ѝ. На следващата година Западът призна едностранно обявената независимост на Косово, в отговор на което Русия нахлу в Грузия. После анексира Крим през 2014 г., за да посече всякакви опити на Украйна да се интегрира със Запада и така досега. Вече с открита война. А на Зеленски се падна в раздаването да е човекът на бойната сцена.
Дойде с желание за промяна
В Украйна мащабът на корупцията е необхватен, не става въпрос просто за дребни подкупи. Зеленски дойде с желание за промяна, но без конкретна програма. Заместването на старите корумпирани елити с други не е достатъчно.
Владимир Фесенко, директор на центъра за политически изследвания “Пента”
Остава главна мишена на руската агресия
Украинският президент Вoлoдимир Зеленски остава главната мишена за руска агресия. В много отношения той олицетворява демократичните стремежи и амбиции на Украйна и украинския народ.
Нед Прайс, говорител на Държавния департамент на САЩ
Проектът е финансиран от Коломойски
Зеленски спечели президентските избори със 73% от гласовете, а неговата партия получи 43 процента, но до 2-3 години той ще има рейтинг 8-10 процента, не 73 или 43, нито дори 20. Политическият проект на Зеленски е финансиран от Игор Коломойски, чийто телевизионен канал излъчваше шоуто на актьора. Двамата имат бизнес отношения, но многократно отрекоха предположения, че Зеленски е длъжник на Коломойски.
Виктор Бобиренко, анализатор
Едва ли е вярвал в какво се забърква
Комикът, превърнал се в президент, със сигурност никога не е предполагал, че работата ще бъде толкова интензивна. Първо, той се забърка в импийчмънта на Доналд Тръмп. След това трябваше да се справя с пандемията. А сега е изправен пред пълномащабна инвазия на Русия.
Олга Руденко, главен редактор на The Kyiv Independent
Печели Dancing with the stars и става най-търсеният комедиант
През 90-те години на миналия век Зеленски участва във Висшата лига на КВН - хумористична телевизионна игра в Русия, в която един срещу друг се изправят отбори, като представят скечове и импровизации.
След 2000 г. започва възходът му като шоумен и тв водещ. В края на 2003 г. украинският канал “1+1” предлага на отбора на Зеленски “95-и квартал” да направи серия концерти. През 2004-а започва да се излъчва шоуто “Вечерний квартал”, чийто идеолог и водещ е Зеленски. Шоуто бързо набира популярност. В същото време “95-и квартал” прераства в студия “Квартал-95”.
След участието в Dancing with the stars и двамата с партньорката му печелят зрителския вот. След края на предаването той се превръща в един от най-търсените комедианти в украинските телевизии.
През 2013 г. Зеленски подкрепя Майдана, а през 2015 г. телевизия “1+1” започва да излъчва сериала “Слуга на народа”. В него той изигра учителския учител Василий Голобородко, който става президент на Украйна.
Свързват Зеленски с олигарха Игор Коломойский собственик на телевизия “1+1”. В ефира ѝ Зеленски обявява кандидатурата си за президент.