Грузия загуби шанс за суверенитет с премахването на проектозакона за чуждестранните агенти от парламента. Това написа председателят на Държавната дума Вячеслав Володин в Telegram.
Според него, ако законът за чуждестранните агенти бъде приет, Грузия ще има право да контролира средствата, прехвърляни в страната от чужбина за финансиране на опозицията, медиите и обществените организации, които формират антигрузинския дневен ред.
"Законопроектът за чуждестранните агенти, който се разглежда в парламента на Грузия, беше неприемлив за Съединените щати. Той ограничи влиянието на Вашингтон върху вътрешнополитическия живот на страната. С отстраняването му от парламента Грузия загуби шанс за суверенитет", каза още Володин.
През февруари в парламента на страната бяха регистрирани два варианта на законопроекта за чуждестранните агенти – грузински и американски, който е превод на американския закон за регистрация на чуждестранни агенти. Според грузинската версия медията също може да бъде призната за чужд агент, като инициативата не се отнася за физически лица. Американската версия важи не само за юридически, но и за физически лица, като предвижда и наказателна отговорност.
Хиляди хора протестираха в Тбилиси на 7 и 8 март, след като парламентът прие на първо четене грузинския вариант на проектозакона за агентите на чуждо влияние. Участниците и в двата митинга бяха разпръснати късно през нощта от силите за сигурност, които използваха водни оръдия и сълзотворен газ. Повече от 130 души бяха задържани за два дни на протести. След размириците в столицата сутринта на 9 март управляващата партия „Грузинска мечта“ реши да откаже да разгледа американския вариант на проекта.
По-късно стана известно, че парламентът на Грузия е насрочил заседание на бюрото и пленарна сесия за петък, въпреки факта, че предишните пленарни сесии бяха отменени на 9 и 10 март поради щети на сградата по време на безредиците. Очаква се парламентарното мнозинство на Грузия на заседание в петък да гласува на второ четене против законопроекта за чуждестранните агенти.