Пленумът решава дали да открие процедура за избор на нов главен прокурор
След три часа дебати, Пленумът на Висшия съдебен съвет взе решение, че няма да вземе отношение и решение за това кой е компетентен да избере временно изпълняващ функцията главен прокурор. Точката влезе в дневния ред на съвета по предложение на министъра на правосъдието Атанас Славов.
Борислав Сарафов беше избран само от Прокурорската колегия. Според Славов това е редно да стане от Пленума на ВСС.
"Празнина в закона няма. Съответната колегия избира временно изпълняващ", заяви Георги Чолаков, председател на Върховния административен съд (ВАС).
Той беше подкрепен от Цветинка Пашкунова, член от Съдийска колегия. "Аз също считам, че компетентна е съответната колегия да назначи временно изпълняващ", каза тя.
Колегата й Атанаска Дишева обаче изрази мнение, че компетентен да определи временно изпълняващ длъжността главен прокурор е Пленумът на ВСС.
"За мен е очевидно, че е налице и празнота в регламентацията. Аз съм склонна да се съглася с изложената теза от г-жа Дишева", коментира Галина Захарова, председател на Върховния касационен съд (ВКС).
След това Пленумът се зае да решава дали да открие процедура за избор на нов главен прокурор. Мненията на кадровиците отново са разнопосочни.
Галина Захарова изрази мнение, че процедура не трябва да се открива заради изтеклия мандат на настоящия ВСС от октомври 2022 г., както и заявките за конституционна реформа по линия на съдебната власт, която да се случи в рамките на месеци.
Георги Чолаков обаче това са аргументи по целесъобразност, а не по законосъобразност. Той каза, че процедура трябва да се открие.
Чолаков отбеляза, че ВСС има седемдневен срок да започне процедурата по избор на главен прокурор след освобождаването на досегашния. Според него ВСС е легитимен точно толкова, колкото и към момента на освобождаване на Иван Гешев като главен прокурор. Той добави, че ако във вторник Конституционният съд допусне за разглеждане искането на Гешев във връзка със законовите промени за избор и за освобождаване на главния прокурор и председателите на върховните съдилища, Пленумът на ВСС може да реши какво да прави с отворената процедура.
Някои от кадровиците, включително министърът на правосъдието Атанас Славов, отбелязаха, че според тях срокът за откриване на процедурата не е задължителен. Министърът призова ВСС за въздържане и съобразяване с контекста.