Столчетата за най-малките пътници често се ползват по грешен начин
Новият стандарт се основава на ръста на детето
Всяко второ дете, което се вози в автомобил, не е обезопасено адекватно в детско столче. Това показват резултатите от тест и проучване на швейцарския автомобилен клуб TCS. Децата с ръст до 1,50 метра и на възраст до 12 години трябва да бъдат настанявани в подходящо обезопасително устройство – повдигаща седалка с или без облегалка. Това е широкоизвестно на всички. Не на всички е известно обаче, че най-новият стандарт на ЕС се основава на размера на детето. Което от своя страна означава, че повдигащи седалки без защита от страничен удар получават официално одобрение само за малчугани с ръст над 1,25 метра.
Повечето от тестваните столчета получават добри оценки на краш тестовете.
В теста на TCS участват само седалки, одобрени по новия регламент, които са проверени по основни критерии за безопасност при челен и страничен удар, изработка, ергономичност и съдържание на замърсители. 12 от тестваните 17 седалки получават „силно препоръчителна“ оценка. В покритието на една от седалките обаче е открит канцерогенният химикал формалдехид в количество над допустимата граница.
Резултатите от краш тестовете показват, че столчета, в които детето се транспортира с гръб към посоката на движение, се представят най-добре по отношение на безопасността при челен удар. Причината е, че тези седалки поддържат цялото тяло на детето, което се притиска в черупката в случай на удар, като по този начин минимизира последиците върху главата и врата.
В едно от проверените столчета е открито завишено количество на канцерогенен материал в покритието на столчето.
Тревожен резултат от изследването е, че всяко второ дете използва неправилно детското столче. Грешките варират от неподходящ избор на столче, до неправилно монтиране в колата и неправилно прокарване на колана, когато детето е обезопасено.