Вучич: Сърбите в Косово страдат от непоносим натиск, необходимо е да се гарантира тяхната безопасност

Президентът на Сърбия Александър Вучич изтъкна на срещата с еврокомисаря по вътрешните работи Илва Йохансон, че сърбите в Косово са подложени на непоносим натиск, че е необходимо да се гарантира безопасността на сръбското население и да се изпълнят всички задълженията от постигнатите до момента споразумения без допълнително забавяне, съобщава Kosovo-online.

Вучич заяви чрез профила си в Instagram, че е имал добър разговор с Йохансон за Европейския съюз, проблемите на нелегалната миграция, хармонизирането на визовия режим, продължаването на диалога между Белград и Прищина, както и други важни въпроси.

Той посочи, че Сърбия е ангажирана със сътрудничеството в областта на външната политика и политиката на сигурност с ЕС до степента, в която няма да застрашим нашите жизненоважни национални, политически и икономически интереси.

„Благодарих на еврокомисаря за това, че Сърбия беше разпозната от ЕС като надежден партньор по въпроса с миграцията, а действията на страната ни по време на дългогодишната мигрантска криза бяха оценени като изключително отговорни, хуманни и солидарни. „Сърбия продължава внимателно да следи миграционните тенденции и отговорно предприема мерки в този смисъл, което се потвърждава от подписаното днес Споразумение относно оперативните дейности, извършвани от Европейската агенция за гранична и брегова охрана Frontex в Република Сърбия“, каза Вучич.

По време на срещата Вучич каза, че Сърбия е напълно ангажирана с диалога с Прищина, но е необходимо преди всичко да се гарантира безопасността на сръбското население и да се изпълнят всички задължения от постигнатите досега споразумения без повече забавяне.

„Посочих, че сме в изключително трудна ситуация по отношение на Косово и Метохия и че сърбите от Косово и Метохия страдат от непоносим натиск и други форми на принуда, причинени от едностранните ходове на Прищина“, каза Вучич.

Президентът на Сърбия приветства приемането на Регламента за създаване на инструменти за реформа и растеж за Западните Балкани, който предостави средства за цялостни реформи в региона, което показа решимостта на ЕС да задълбочи и засили европейската интеграция на Западните Балкани.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"