Снощи, в края на дебата в сръбския парламент и преди гласуването на доклада за преговорния процес с Прищина, президентът на Сърбия Александър Вучич отново се обърна към народа и депутатите, като обяви какво очаква Сърбия в предстоящ период. Той каза, че очаква различни инициативи по отношение на Берлинския процес и „че следващите седмици ще бъдат много трудни и сериозни за нас“, съобщава Kosovo-online.
„Не знам дали сте видели репортажите от Армения, Киргизстан. Достатъчно е да чуете думите на белгийския премиер, че европейската икономика ще падне. Ако европейската икономика падне, тогава можете да си представите какво е състоянието ни. Това, което предлагате, е толкова далеч от това, което е реалността, от това, което искат албанците, и още по-далеч от това, което искат на Запад“, подчерта Вучич.
"Следващите шест, малко повече от шест и половина месеца ще бъдат най-трудните за Европа след Втората световна война като цяло. За нас може би не най-трудните, но ще бъдат едни от най-трудните години за граждани на Сърбия от 1945 г. Не съм спокоен и очаквам след основния натиск да дойде в по-тежките категории. Вярвам, че ще мога да говоря повече за това, когато се върна от Ню Йорк, защото имам 22 двустранни срещи с държавните и правителствени ръководители. Предстоят ни тежки дни и, за съжаление, не го разбраха достатъчно нито политическите актьори, нито социалната ни сцена. Всеки си гледа само своя дял, малко хора се интересуваха от държавата. Молех се да нямаме нужда от шум около парада. Не беше пред очите на обществото. Никой не искаше да компрометира позицията си. Всички най-лесно е да обвинят държавата", каза още Вучич.
Държавата е тази, която "трябва да посреща всички", добави той в заключителната си реч.
Президентът казва, че според него руснаците чакат нова Ялта, а "тези другите искат да я избегнат".
Освен това той ясно каза, че няма да признае независимостта на Косово нито пряко, нито косвено. Той посочва, че разбира, че планът на Европа би бил Сърбия да се съгласи Косово да влезе в ООН.
„Между чука и наковалнята сме“, заяви Вучич.
Той посочи, че е обсъдил вноса на петрол с президента на Венецуела Николас Мадуро, защото европейската забрана за внос на руски петрол засяга и Сърбия.
Въпреки че никой от сърбите не е подал молба на Курти за номера, Прищина не иска да се откаже от тази идея: „Те очакваха да се запишат две-три хиляди души, но се записа само един човек. Преживяха провал и това ще увеличи нервността им, ще увеличи напрежението им, ще увеличи страстта им да променят нещата чрез насилие на терена. Каквото и да грешат, те винаги ще имат подкрепата на своите политически родители.“
"Няма магическа пръчица и лесни решения, но трябва да се борим с умна, рационална и сериозна политика. Борете се, борете се до окончателната победа. Да живее Сърбия! Да живее Косово и Метохия!", коментира Вучич.