Вучич: Сърбия ще поиска спешно заседание на Съвета за сигурност на ООН относно ситуацията в Косово

Сръбският президент Александър Вучич обяви днес, че Сърбия ще поиска спешно заседание на Съвета за сигурност на ООН във връзка със ситуацията в Косово, съобщава Kosovo-online.

Президентът на Сърбия Александър Вучич каза, че днес всички сръбски анклави са били атакувани от косовската полиция с цел по-нататъшно етническо прочистване на сърбите и това идва, както той посочва, след решението на ЦБК да премахне динара през Косово.

В обръщението си към гражданите в Двореца на Сърбия Вучич изтъкна, че решението за премахване на динара не е решение на специална институция, а е взето по инициатива на косовския премиер Албин Курти.

„Те нахлуха в здравния център в Осоян, затвориха го. Те са пред аптеката, тормозят хората, ровят из нещата. Всички сръбски анклави в Метохия бяха атакувани и след решение, което няма нищо общо с официалното решение на CBK, по същество е решението на Албийн Курти динарът да бъде премахнат“, каза Вучич.

Президентът каза, че след 1999 г., от първото Брюкселско споразумение до принципите, които бяха подписани през 2019 г., в края на краищата и във всеки от тези актове най-важната норма е правото на Република Сърбия да финансира определени дейности, здравеопазване, образование и пенсии за сръбското население в Косово и Метохия.

„Албанците никога не са искали да участват във формирането на Съюз на сръбските общини, но това право никога не е било поставяно под въпрос. Курти взе самоинициативно решение със следната цел. Това е етническо прочистване на сръбското население от територията на Косово и Метохия и умишлено поробване на сърбите с непоносими условия на живот.Те не могат да се успокоят и да разберат, че диалогът е важен и ние имаме диалог, защото Косово не е международно правно призната държава.Иначе нямаше да имаме диалог.Курти постоянно звъни и очаква подкрепа на международните сили, а те като уж независима държава имат право да го крадат и ние имаме право на диалог, което трябва“, заяви Вучич.

„Това е етническо прочистване на сръбското население от територията на Косово и Метохия и умишленото поробване на сърбите с непоносими условия на живот“, добави Вучич.

Той добави, че вярва, че западните партньори ще се опитат да се борят за основните права на сръбското население.

"Косово не е член на ЕС, от 2002 г. те едностранно приеха еврото като своя валута. То не е законно платежно средство в Косово. Дори на уебсайта на ЕС го пише че Косово използва еврото като де факто валута, защото няма споразумение с ЕС“, заяви Вучич.

Президентът уточни, че когато Прищина казва, че "Националната банка разговаря с тяхната Народна банка", те всъщност искат признание и, както той посочи, няма да го получат.

„Те го искат отново, за да признаят или да дадат някаква легитимност на независимо Косово“, каза Вучич, като подчерта, че Прищина продължава с всички насилствени методи, за да прогва сръбския народ от Косово.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"